VIDEO Dunajská Streda deklasovala Nitru, Slovan s prekvapivou prehrou v Zlatých Moravciach

Radosť hráčov z FK DAC 1904 Dunajská StredaRadosť hráčov z FK DAC 1904 Dunajská Streda Zdroj: SITA/Martin Havran

ZLATÉ MORAVCE - Futbalisti majstrovského ŠK Slovan Bratislava utrpeli prvú prehru v novom ročníku Fortuna ligy. V stretnutí sobotného 3. kola prehrali na štadióne FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 1:2 vlastným gólom Mitcha Apaua zo začiatku druhého polčasu. Zverenci Jána Kozáka ml. po dvoch triumfoch 5:0 v úvodných dvoch kolách neuspeli v generálke na stredajší duel 1. predkola Ligy majstrov 2020/2021 na pôde KÍ Klaksvik na Faerských ostrovoch.

Obe mužstvá hrozili v úvode najmä z protiútokov. Po zakončení Hrnčára zakročil Šulla v bránke Slovana, na opačnom konci potiahol rýchlu kontru Daniel, Weiss našiel v šestnástke Ožbolta, ktorého pokus zlikvidoval domáci brankár Chovan. Stav sa zmenil v 25. minúte a Slovan inkasoval prvýkrát v novej fortunaligovej sezóne. Po priamom kope hlavičkoval Balaj do žrde, z dorážky však otvoril skóre Duga. Obhajcovia titulu odpovedali už o šesť minút neskôr, keď sa po centri Daniela presadil z hranice šestnástky presne umiestnenou hlavičkou Ožbolt. Oba tímy sa mohli dostať do vedenia ešte pred prestávkou, po ďalšom z rýchlych protiútokov sa k zrazenej lopte dostal Balaj, no prestrelil bránku. Ratao vzápätí neprekonal Chovana a do šatní sa išlo za vyrovnaného stavu.

Ten nevydržal dlho po zmene strán, ViOn sa vrátil do vedenia v 47. minúte. Hrnčár potiahol rýchlu útočnú akciu a poslal prízemný center pred bránku súpera, kde si loptu do vlastnej siete zrazil Apau. Hosťujúci kouč reagoval na nepriaznivý vývoj viacerými striedaniami a po vyše hodine hry mohli jeho zverenci druhýkrát v zápase vyrovnať. Petrák vystrelil spoza šestnástky, ale gólovú radosť mu bravúrnym zákrokom zmaril Chovan. Ten neinkasoval až do záverečného hvizdu a Zlaté Moravce si po dvoch remízach pripísali do tabuľky cenné premiérové víťazstvo.

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble - ŠK Slovan Bratislava 2:1 (1:1)
Góly: 25. Duga, 47. Apau (vlastný) - 31. Ožbolt. Rozhodovali: Glova - Hancko, Štrbo, ŽK: Balaj, Ďubek, Tkáč - Bajrič, Petrák, Henty

ViOn: Chovan - Čögley, Menich, Moško, Chren – Duga, Grozdanovski – Hrnčár, Ďubek (90.+ Haspra), Kovaľ (83. Orávik) – Balaj (90.+ Tkáč)
Slovan: Šulla - Pauschek, Apau, Bajrič, Lovat - Nono, Petrák (70. De Kamps) - Weiss (59. Henty) - Daniel (82. Medveděv), Ožbolt (70. Medved), Ratao (59. Čavrič)

Ľuboš Benkovský, tréner FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble: "Do zápasu sme išli s nejakým plánom, za ktorým sme si stáli. Plán obsahoval viacero detailov, ktoré hráči splnili na 100%. Mali sme cieľ, za tým cieľom sme rovnako išli. Hlavne sme sa nastavovali na to, že v posledných dvoch zápasoch sme stratili víťazstvo v posledných minútach. V prípade dobrého výsledku sme chceli duel dotiahnuť do víťazného konca. Podarilo sa. Napriek únave hráči ukázali na ihrisku charakter. Z mojej strany im patrí veľká gratulácia. Veľmi sa výsledku tešíme. Naša práca sa začína postupne ukazovať. Sme však iba na začiatku, nemôžeme vyskakovať vysoko. S pokorou a tvrdou prácou chceme ďalej napredovať."

Ján Kozák, tréner ŠK Slovan Bratislava: "V prvom rade gratulujem Zlatým Moravciam k výhre. Z našej strany to nebol optimálny výkon. Napriek tomu sme si vypracovali dostatok príležitostí, ale neboli sme efektívni. Bolo to rozhodujúce. Súper bol agresívny, čo sme čakali. Napádal nás, nemali sme to ľahké. Rozhodla efektivita. Gratulujem ešte raz. Dá sa povedať, že sme prehrali po roku. Musíme prijať aj prehry. Teraz sa pripravíme na cestu v Lige majstrov."

Dunajská Streda deklasovala Nitru

Futbalisti FC DAC 1904 Dunajská Streda si pripísali druhé šesťgólové víťazstvo v novej sezóne Fortuna ligy. Po triumfe v úvodnom kole nad Sereďou vyhrali 6:0 aj v sobotňajšom zápase 3. kola doma s Nitrou. Dunajská figuruje na čele tabuľky s plným počtom bodov a skóre 14:1, Nitra je s tromi bodmi ôsma. O prvú vážnu šancu sa postarala Dunajská Streda už v 5. minúte, keď Baličovu dobre umiestnenú strelu zo 17 metrov musel Šipoš bravúrne vyraziť. Nitriansky brankár sa v prvých desiatich minútach riadne zapotil, keď si musel poradiť aj so strelami Kalmára Divkoviča. Domáci svojho súpera nepustili do hry, neustále držali loptu na svojich kopačkách a atakovali nitriansku bránu. V 19. minúte sa Šipoš zaskvel aj pri strele Davisa. O minútu neskôr to vyskúšal Balič, lopta sa od Kuníka odrazila na roh. V 37. minúte sa Nitrania dostali pred bránu Dunajskej Stredy, keď sa z dlhého centra snažil pohroziť Vrábel, ale bol nepresný. Útočná snaha DAC-u vyšla v 42. minúte, Schäferov center z pravej strany umiestnil Friede hlavou do brány – 1:0. V nadstavenom čase fauloval Kunik Ramireza v pokutovom území, nariadenú jedenástku premenil Davis – 2:0.

Druhý polčas odštartoval Nitra dvojitým striedaním, DAC však pokračoval v tom, v čom skončil v prvom polčase. Nebezpečné útoky prichádzali ako na bežiacom páse, v 53. minúte sa pri Divkovičovej tvrdej strele opäť zaskvel Šipoš. V 56. minúte Dunajská Streda zvýšila svoje vedenie, po Kalmárovej prihrávke vystrelil Kružliak, jeho pokus zblokovali, no odrazenú loptu poslal Divkovič do brány – 3:0. V 60. minúte bol v pokutovom území faulovaný Friede, jedenástku tentokrát premenil Kalmár – 4:0. V 66. minúte po Kalmárovom centri trafil Ramirez hlavou brvno. O tri minúty neskôr chytil Fábryho strelu bravúrne Šipoš. V 73. minúte zahrávala Dunajská Streda priamy kop z 25 metrov, k lopte sa postavil Davis a ľavačkou poslal loptu do siete – 5:0. V 77. minúte mal ďalší gól na hlave Fábry, ktorý po Kalmárovom centri poslal loptu tesne nad. V 85. minúte padol aj šiesty gól zápasu, po Mendzovej spätnej prihrávke poslal loptu do siete Bednár – 6:0. Ku koncu sa už výsledok nezmenil, Dunajská Streda už druhýkrát v tejto sezóne nastrelila súperovi šesť gólov a zostáva stopercentná.

FC DAC 1904 Dunajská Streda – FC Nitra 6:0 (2:0)
Góly: 42. Friede, 45.+ Davis (z 11 m),  56. Divkovoič, 60. Kalmár (z 11 m), 73. Davis, 85. Bednár. Rozhodovali: Kružliak – Pozor, Poláček, ŽK: Mustafić, Faško, Záhumenský (všetci Nitra), 5831 divákov

Bernd Storck, tréner DAC-u: "Bol to perfektný výkon, dominovali sme od prvej minúty, aj keď úvod nebol jednoduchý. Hľadali sme cestu k súperovej bráne, potrebovali sme byť trpezliví. Povedal som v šatni, že keď je možnosť, treba ísť za gólmi. Týmto štýlom chceme hrať, neuspokojiť sa, ísť za gólmi. Dnes sme si zaslúžili víťazstvo. Chalani si zaslúžia jeden deň voľna, majú za sebou náročný týždeň. Od pondelka sa začneme pripravovať na Slovenský pohár."

Gergely Geri, tréner Nitry: "Ťažko sa mi hodnotí zápas, keď sme prehrali s takým rozdielom. Momentálne tie kluby, s ktorými sme hrali prvé tri kolá, Slovan, Žilina, DAC, sú iná kategória. Nevedeli sme zopakovať kvalitný výkon zo Žiliny. Neboli sme čerství, boli sme pasívni. Mentálne sme neboli nabudení. Sú to súvislosti viacerých faktorov. Toto mužstvo je pokope tri týždne, proces tvorby kádra trvá dlhšie. Letná príprava bola krátka, ešte ani fyzicky nie sme v takom stave, aby sme mohli zopakovať výkon zo Žiliny. Žiaľ, bol to nahustený program. To sú faktory, ktoré ovplyvňujú náš stav. Potrebujeme stabilizovať výkonnosť. Dnes sme nemali nárok na bod, súper zaslúžene vyhral. Pozeráme sa dopredu. Chceme sa koncentrovať na zápasy, ktoré sú pre nás kľúčové."

Žilina si poradila s Trenčínom

Zápas dvoch tímov, ktoré hrajú domáce zápasy na jednom štadióne, otvorili prvé šance Žilinčana Jakuba Paura. Kým v prvej a druhej bol v ofsajde, v tej tretej - z priameho kopu - vypálil presne k žrdi Bergsenovej brány a otvoril skóre. V 7. minúte tak bolo 0:1. V závere prvého polčasu z rohového kopu nepochopiteľne trafil loptu rukou Kopas a rozhodca musel písknuť penaltu. V poslednej minúte prvého polčasu si Čataković postavil loptu na biely bod a mieril presne k pravej žrdi 1:1.

Na snímke vľavo Dávid Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

Druhé dejstvo sa začalo ďalším Bukariho únikom napravo, zakončil ho však strelou mimo. V 51. minúte sa ujala vedenia Žilina. Vallov center spracoval katastrofálne Yem a po zmätkoch pred gólmanom loptu dokopol za Bergsena Iľko. V 74. minúte šikovnú akciu zľava a center Kadáka zakončil Bukari do poodkrytej brány a bolo vyrovnané. V 85. minúte sa dostali Žilinčania do výraznejšieho tlaku, Kiwiorov center si Kaprálik stihol pristaviť a z bezprostrednej blízkosti bombou prekonal Bergsena - 2:3.  V nadstavenom čase mali Žilinčania výhodu penalty, Rusnákovi pomohol na zem Yem a k pokutovému kopu sa postavil Bičachčjan. Na jeho strelu nemal brankár nárok a tak to už bolo 2:4. Do konca zápasu sa pred 1210 divákmi už nič nestalo a tak videli diváci pod Dubňom šesť gólov.

AS Trenčín - MŠK Žilina 2:4 (1:1)
Góly: 45. Čataković (z 11 m), 74. Bukari - 7. Paur, 51. Iľko, 85. Kaprálik, 90.+ Bičachčjan (z 11 m). Rozhodovali: Gemzický – Straka, Jekkel, ŽK: Ghali - Minárik, Kopas, Javorček, 1210 divákov.

Trenčín: Bergsen – Yem, Šulek (81. Križan), Kapuadi, Pirinen – El Mahdioui, Corryn (65. Zubairu) – Bukari, Kadák, Ghali – Čataković (65. Ikoba)
Žilina: Petráš – Vallo, Kopas, Minárik, Javorček (78. Kiwior)– Bernát (75. Bičachčjan), Gono, Myslovič – Iľko (59. Rusnák), Paur (59. Kurminowski), Ďuriš (75. Kaprálik)

Stijn Vreven, tréner Trenčína: "Rád by som pogratuloval trénerovi súpera a aj jeho tímu k víťazstvu. Výsledok nás neteší, vždy keď prehráme, je to moja zodpovednosť, prehru beriem na seba. Som hrdý na svoj tím, za výkon, ktorý podal proti tak kvalitnému súperovi ako Žilina. Ak sa mám pozrieť na zápas mojou analýzou, musím povedať, že my sme boli lepší tím, mali sme šance, boli sme dominantnejší, všetko je však o výsledku a ten je lepší pre Žilinčanov. Jedna z vecí, ktorá mohla prehovoriť do zápasu bol fakt, že sme mali o deň menej na oddych. Ale na to sa nebudem vyhovárať. Stretli sa dva tímy, ktoré hrajú podobným štýlom, dominantne, útočne, ukázali sme to aj my dnes a takto chceme hrať, musíme však nájsť kľúč, ako vyhrávať. Sme na dobrej ceste, musíme v nej pokračovať. Chceme sa rozvíjať, ale treba, aby sme sa poučili z chýb. Nie je podstatné koľkokrát padnete, ale koľkokrát vstanete."

Pavol Staňo, tréner Žiliny: "Myslím si, že dnešné nastavenie nášho mužstva bolo výborné, od začiatku sme pracovali disciplinovane. Snažili sme sa zvládnuť prechodové fázy, snažili sme sa využiť možno slabosť Trenčína, do určitej miery sa nám to darilo veľmi dobre. Na druhej strane treba uznať kvalitu mužstva, ktorý Trenčín disponuje, preto ma teší, že sa dokážeme takýmto skúseným hráčom vyrovnať a v niektorých fázach ich dokonca aj predstihnúť. Takže gratulujem mojim chlapcom k výkonu a ďakujem súperovi za dobrú hru."

Senica zdolala Michalovce

Futbalisti FK Senica zvíťazili nad MFK Zemplín Michalovce 3:0 a pripísali si prvé tri body do tabuľky. Východniari sú s tromi prehrami a skóre 0:10 na poslednom mieste. Šance sa rodili len veľmi ťažko. Prvýkrát sa dostal do šance v 36. minúte Malec, keď zakončil po rýchlom protiútoku, obranca jeho strelu tečoval na roh. Záver polčasu patril Seničanom. V 43. minúte vyskúšal pozornosť brankára Drába spoza 16-ky Moses. Senici to vyšlo v 44. minúte, po peknej akcii Yenneho a centri Nemca zakončil hlavou útočník Malec a strelil tak nielen prvý gól Senice v sezóne, ale aj svoj v senickom drese.

Úvod druhého polčasu začal veľkou trmou-vrmou pred bránou hostí, ale po strelách Maleca a Didiba lopta v sieti neskončila. Potom mal hosťujúci tím loptu viac na svojich kopačkách, hráči sa však do zakončenia nedostali. Seničania si počkali na svoju šancu. Moses využil chybu v rozohrávke Michaloviec, jeho tvrdú strelu brankár iba vyrazil pred Maleca, ktorý sa neulakomil, prihral Piroskovi a pred kapitánom Senice zostala len prázdna brána. Znížiť mohli Michalovčania v 71. minúte, Phillips nepríjemne zahral štandardnú situáciu, Piroska loptu jemne tečoval a brankár Fryšták ju musel vyškriabať na rohový kop. V 78. minúte sa predviedol peknou individuálnou akciou mladík Addo a zakončil ju ešte krajšou strelou do ľavej šibenice. Hostia mohli streliť svoj prvý gól v 88. minúte, po rýchlom protiútoku, ale Sidibé nastrelil len ľavú žrď. Seničania tak zaknihovali prvé víťazstvo v sezóne, naopak hostia stále čakajú nielen na prvé body, ale aj na prvý gól.

FK Senica - MFK Zemplín Michalovce 3:0 (1:0)
Góly: 43. Malec, 68. Piroska, 78. Addo. Rozhodovali: Kráľovič – Roszbeck, Košecký, ŽK: Moses – M. Kolesár, Phillips, Begala, Hirnij, 837 divákov

Jozef Majoroš, tréner MFK: "Výsledok je pre nás trochu krutý. Chýbajú nám skúsenosti, v dnešnom zápase sa to ukázalo. Hrali sme celkom slušne, opäť sme inkasovali góly po individuálnych chybách. V šanciach, ktoré sme si vypracovali chýbala lepšia finálna fáza a kvalita. Musíme dať hlavy hore a pracovať ďalej. Káder sa musí doplniť, bez toho to nepôjde."

Anton Šoltis, tréner Senice: "Mne sa to dnes hodnotí ľahšie,  čakali sme veľmi ťažký zápas, čo sa aj nakoniec potvrdilo. Na našich  kopačkách bolo vidieť kŕčovitosť, chceli sme sa opierať o štandardky, z nich sa nám nakoniec nepodarilo skórovať. Po prvom góle to z chlapcov opadlo, druhý polčas sa to v určitých fázach zápasu trochu približovalo k tomu, čo od nich budeme vyžadovať. Chlapcom môžem iba poďakovať za dobre odvedenú robotu, stále nás však čaká veľa práce, aby bol herný prejav taký, ako si my predstavujeme. Tri góly sú pre súpera kruté, taký je ale futbal. Pre nás sú to na psychiku veľmi dôležité tri body."

Ružomberok so Sereďou bez gólov

Futbalisti MFK Ružomberok remizovali doma s ŠKF Sereď 0:0. Od začiatku sa hra odvíjala v strede ihriska, súperi len sem-tam rozpačito nakukli do šestnástok. Prvý futbalový záblesk priniesla 16. minúta, po spolupráci s Mojžišom sa Brenkus prekliesnil do šestnástky hostí a prízemným pokusom tesne minul pravý dolný kút. To bolo na dlhší čas všetko, do 31. minúty, keď Brenkus vysunul R. Kružliaka a Yakubu kryl tvrdú ranu útočníka MFK. V poslednej štvrťhodine úvodného dejstva dostali Liptáci svojho súpera pod tlak. V 41. minúte Kochanova strela spoza veľkého vápna "prelobovala bránu" ŠKF, o dve minúty neskôr Yakubu vychytal R. Kružliaka a vzápätí aj Zsigmunda.

Druhé dejstvo domáci otvorili tutovkou, Zsigmund kolmicou poslal zoči-voči Yakubuovi Ďungela, no ten stroskotal na strážcovi svätyne Serede. V 60. minúte Takáč, hneď potom, čo prišiel na ihrisko, napriahol z hranice šestnástky, no v sľubnej pozícii prekopol bránu. V 69. minúte mal obrovskú príležitosť na otvorenie skóre Takáč, ale zase so štítom vyšiel veľmi dobre chytajúci Nigeríjčan Yakubu. V 84. minúte, keď Yakubu už bol prekonaný, na bránkovej čiare hlavou ratoval hostí Slaninka. Ružomberčania väčšinu zápasu režírovali, hoci po zmene strán sa už vpredu sem–tam osmelili aj hostia. Tí však napokon svoj cieľ splnili. Hasprovcom sa vzhľadom na priebeh stretnutia v každom prípade bod musí máliť.

MFK Ružomberok – ŠKF Sereď 0:0
Rozhodovali: Dohál – Bednár, Vaľko. ŽK: Brenkus, Boďa – Pankaričan, Jureškin, Duranski, Iván, Djiby Ba, Meszáros, 1155 divákov

Peter Lérant, tréner Serede: "Odohrali sme bojovný zápas. Súper mal po predchádzajúcom kole o deň viac na odpočinok, v niektorých fázach bolo na hráčoch vidno, že sú trochu viac unavení. Mrzelo ma, že moje mužstvo bolo v úvodných dvadsiatich minútach nervózne, inak sme tam mohli mať lepšie fázy smerom dopredu. Ružomberok nás vtedy nechal trochu hrať, čo sme ale nevyužili. Prvý polčas bol skôr medzišestnástkový, v druhom to bola hra hore-dole. Podľa mňa to nebol zlý zápas, no chýbala kvalita vo finálnej fáze. Remíza je zaslúžená, aj keď, podľa mňa sme dali regulárny gól."

Ján Haspra, tréner Ružomberka: "Tréner hostí to povedal presne, zaslúžená remíza. Takto vyzerá remízový zápas, aj keď ja remízy nemám veľmi rád, až ich nenávidím. Od začiatku stretnutia mi na našich kopačkách chýbala ľahkosť, všetko bolo ťažkopádne, nevedeli sme sa presadiť ani kombinačne, ani bežecky, či iným spôsobom. ŠKF má dobre organizovanú defenzívu, tiež čakal na nejaké rýchle protiútoky, lebo v tom je veľmi kvalitný. Chceli sme tomu zabrániť, tak sme nechali súpera trochu hrať, ale ani táto taktika celkom nevychádzala. Druhý polčas sme zvýšili, boli z toho nejaké šance, ale zostali nepremenené. Aj hostia mali nejaké závary pred bránou."

Trnava nerozhodne s Pohroním

Futbalisti FC Spartak Trnava a FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa remizovali v sobotňajšom zápase 1:1. Prvú šancu mali domáci už v 3. minúte, ale Cabral prestrelil bránu. V 10. minúte po priamom kope Trnavy pretlačil loptu do brány Tumma. Obe mužstvá sa v ďalšom priebehu snažili o útočný futbal, častejšie boli pri lopte hostia, ale snaha oboch tímov sa končila pred šestnástkou. V 36. minúte mohli domáci svoje vedenie zvýšiť, keď po rýchlej kontre a prihrávke Pačindu zakončil Vlasko, ale jeho strela minula bránu Pohronia. Keď krátko pred koncom prvej časti ani z priameho kopu a následne ani po rohu Vlaska pre domácich nezapršalo, zostalo v polčase pri jednogólovom vedení Trnavy.

V druhom polčase sa hostia snažili o vyrovnanie a brankár Rusov musel niekoľkokrát zasahovať. V 61. minúte nepostrehol rozhodca spracovanie lopty rukou a Caleb zblízka vyrovnal na 1:1. V 69. minúte na opačnej strane brankár Dovec po zachytení lopty na bránkovej čiare sa s ňou prepadol do bránky, ale hlavný rozhodca po konzultácii s postranným gól neuznal. Domácim v priebehu druhého polčasu viazla kombinácia, naopak hostia mali viac z hry, boli nebezpečnejší a s prehľadom uhrali v Trnave zaslúžene cenný bod.

FC Spartak Trnava - FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa 1:1 (1:0)
Góly: 10. Tumma - 61. Caleb. Rozhodoval: Ziemba - Ferenc, Galo, ŽK: Grič, Vlasko - Špiriak.Chríbik. 3854 divákov.

Marián Šarmír, tréner Trnavy: "Určite sme si dnes nezaslúžili vyhrať. Bol to remízový zápas. Z našej strany bol prvý polčas veľmi zlý, všade sme boli neskoro, zle sme dostupovali hráčov. Gól nám viac uškodil ako pomohol. Hráči si mysleli, že všetko je v pohode. Prístupom v celom zápase sme stratili dva body, s ktorými sme počítali. Niektorí hráči podali podpriemerné výkony. Po dvoch úspešných výsledkoch nemôžeme lietať v oblakoch."

Mikuláš Radványi, tréner Pohronia: "Odohrali sme kvalitný zápas, hoci sme doň nemali dobrý vstup. Potom sme sa dostali do hry, vo finálnej časti sme boli nebezpeční. Cez prestávku som nabádal hráčov aby pokračovali v takejto hre. Boli sme agresívni, so šťastím sme vyrovnali a mali sme ešte dve šance. So získaným bodom sme spokojní."

Viac o téme: AS Trenčín MŠK Žilina ŠK Slovan Bratislava FC DAC 1904 Dunajská Streda