Ostrá kritika na hlavu štátneho tajomníka vlády: Zbavuje sa ľudí! Športovci sa búria

Boris Čavajda
Boris Čavajda

BRATISLAVA - Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) i viacerí športovci vyjadrili nesúhlas s odvolaním Borisa Čavajdu z pozície riaditeľa Národného športového centra (NŠC). S rozhodnutím sa nevedia stotožniť najmä preto, že prišlo rok pred olympijskými hrami v Tokiu.

Ako informoval web olympic.sk, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ) uzavrelo prihlasovanie do výberového konania na obsadenie funkcie riaditeľa a pripravujú sa pohovory s kandidátmi.

Čavajda sa prvýkrát riaditeľom NŠC stal v marci 2011, keď vyhral výberové konanie a do funkcie ho vymenoval vtedajší minister školstva Eugen Jurzyca. Koncom septembra 2016 ho odvolal Peter Plavčan, od 1. apríla 2017 sa na riaditeľskú stoličku vrátil a zotrval na nej viac ako tri roky. "Boris Čavajda je odborník, ktorý Národné športové centrum viedol počas pravicových i ľavicových vlád. Fungovanie centra vyzdvihovali aj všetky kontroly a vládne audity, ktoré sa počas jeho riaditeľovania vykonali. NŠC pod jeho vedením nečelilo žiadnemu škandálu či vážnemu problému a podieľalo sa na výchove mnohých významných slovenských športovcov. Rovnako aj spolupráca strediska so Slovenským olympijským a športovým výborom bola výborná. Je preto pre nás nepochopiteľné, že musí odísť tento odborník z funkcie. V iných rezortných športových strediskách si svojich riaditeľov vážia, chcú mať vo vedení odborníkov a nie politických nominantov. Bohužiaľ, štátny tajomník zodpovedný za šport Ivan Husár sa zbavuje ľudí, ktorí dôverne poznajú oblasť športu a zjavne nepotrebuje ich užitočné rady. Nemôžeme sa stotožniť s týmito praktikami, politika do športu nepatrí," povedal prezident SOŠV Anton Siekel.

NŠC sa v uplynulých rokoch stalo súčasťou Medzinárodnej siete centier vrcholového športu (ASPC). "Rezortné športové centrá nie sú typické organizácie. Športovcov držia sny o úspešných výsledkoch, trénujú a súťažia v rôznych hodinách. Akonáhle by sa po nástupe nového vedenia preklopilo NŠC do úradníckej podoby, prestalo by fungovať," zdôraznil prezident SOŠV.

"Vďaka výsledkom a výkonom sú naši boxeri členmi Národného športového centra od roku 2015. Dnes sú členmi aj medailisti z Európskych hier či majstrovstiev Európy Andrej Csemez a Viliam Tankó a majú zabezpečenú okrem finančnej podpory aj kompletnú diagnostiku či testovanie. S Borisom Čavajdom ako riaditeľom sme mali veľmi dobrý vzťah, často sme sa radili o príprave mojich zverencov, dosť nám pomáhal. Na riaditeľskej stoličke sedel skutočný odborník, nie je to iba môj názor, povie vám to ktokoľvek zo športovej obce. Škoda, že musel odísť," povedal šéf Slovenskej boxerskej federácie (SBF) Tomáš Kovács.

Čavajda prijímal do NŠC aj šprintéra Jána Volka, ktorý je dnes už člen Športového centra polície (ŠCP). "Vždy sa nám s NŠC veľmi dobre spolupracovalo, najmä pri rozbehu Jankovej kariéry. Riaditeľ Boris Čavajda s tímom stáli pri nás a verili nám, že môžeme byť úspešní. V neskoršom období podporoval našu snahu byť v top tíme. V rámci možností, ktoré mal určite užšie ako riaditelia iných rezortných stredísk, robil, čo mohol," uviedla Volkova trénerka Naďa Bendová pre stránku olympic.sk.


Tagy: Tomáš Kovács Anton Siekel Naďa Bendová SOŠV Boris Čavajda NŠC

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/Alexandra Čunderlíková

DISKUSIA