VIDEO Gólová prestrelka vo finále Európskej ligy: Rozhodol nešťastný vlastenec Lukakua!

FC Sevilla oslavuje víťazstvo v Európskej ligeFC Sevilla oslavuje víťazstvo v Európskej lige Zdroj: SITA/AP/Ina Fassbender

KOLÍN NAD RÝNOM - Futbalisti FC Sevilla získali trofej v Európskej lige UEFA 2019/2020. V piatkovom finále v Kolíne nad Rýnom zdolali Inter Miláno 3:2. Slovenský reprezentačný obranca Milan Škriniar presedel celý duel na lavičke náhradníkov zdolaného mužstva.

Už v 5. minúte otvoril skóre milánsky Romelu Lukaku z jedenástky. Dal najrýchlejší finálový gól v ére EL, skóroval v jedenástich dueloch tejto súťaže za sebou, čo je najdlhšia séria v histórii Pohára UEFA/EL. Potom sa dvojgólovým hrdinom Sevilly stal Luuk de Jong a za Inter vyrovnal na polčasové skóre Diego Godin. Rozhodujúci okamih prišiel v 74. minúte, keď upravil na 3:2 Diego Carlos po smolnom zákroku Lukakua.

Sevilla je rekordér druhej najprestížnejšej európskej klubovej súťaže (predtým Pohár UEFA), keď na triumf premenila po rokoch 2006, 2007, 2014, 2015 a 2016 aj šiestu finálovú účasť. Inter vyhral Pohár UEFA trikrát v rokoch 1991, 1994 a 1998.

Finále EL 2019/2020:
FC Sevilla - Inter Miláno 3:2 (2:2)
Góly: 12. a 33. De Jong, 74. Diego Carlos - 5. Lukaku (z 11 m), 36. Godin. Rozhodovali: Makkelie - Diks, Steegstra (všetci Hol.), ŽK: Diego Carlos, Banega - Conte (tréner), Barella, Bastoni, Gagliardini, bez divákov.

Sevilla: Bounou - Navas, Kounde, Diego Carlos (86. Gudelj), Reguilon - Jordan, Fernando, Banega - Ocampos (71. Munir), De Jong (85. En-Nesyri), Suso (78. Vazquez)

Inter: Handanovič - Godin (90. Candreva), De Vrij, Bastoni - D'Ambrosio (78. Moses), Barella, Brozovič, Gagliardini (78. Eriksen), Young - Lukaku, Martinez (78. Sanchez)
/Milan Škriniar (Inter) bol na lavičke náhradníkov/

Najväčšia sila Interu spočívala v útočnom dvojzáprahu Lukaku, Martinez, čo sa potvrdilo v úplnom úvode stretnutia. Lukaku v rýchlostnom i silovom súboji prevýšil Diega Carlosa, ktorý ho fauloval v šestnástke a hlavný rozhodca Makkelie nariadil jedenástku. Sám faulovaný hráč ju premenil prudkou prízemnou strelou po pravej ruke brankára Bounoua. Sevilla sa však nenechala zaskočiť nepríjemným začiatkom a vyrovnala už v 12. minúte.

Po dlhej kombinácii odcentroval z pravého krídla Navas, do lopty sa cez Godina "rybičkou" vložil De Jong a prudkou hlavičkou prepálil Handanoviča v bránke Interu. Takisto Milánčania sa dokázali po inkasovanom góle veľmi rýchlo otriasť a opäť hrozili, ich tréner Conte reklamoval ruku v súperovej šestnástke natoľko intenzívne, že si vyslúžil žltú kartu.

Futbalista Sevilly Luuk de Galéria fotiek (15) Zdroj: TASR/AP/Wolfgang Rattay

K úrovni zápasu prispievali obe mužstvá a po vyše polhodine hry sa obe presadili po štandardných situáciách. Najprv v 33. minúte Banega zatočil priamy kop na roh šestnástky, kde Milánčania nestihli pokryť De Jonga a ten hlavou poslal oblúčik ponad Handanoviča a dosiahol už svoj tretí zásah v záverečných dvoch zápasoch sezóny. O tri minúty neskôr padol veľmi podobný gól, len na opačnom konci. Z priameho kopu odcentroval Brozovič, loptu si našiel Godin a hlavičkou nedal šancu Bounouvi.

Tímy nechceli poľaviť po ďalšej gólovej pasáži a spočiatku ani po zmene strán. V 52. minúte mohol dostať Inter druhýkrát v zápase do vedenia Gagliardini, jeho strelu zblokoval Diego Carlos. S pribúdajúcim časom však bolo na aktéroch čoraz viac cítiť ťarchu zodpovednosti prestížneho duelu, hra sa kúskovala aj častými faulami. V 65. minúte unikol Lukaku obrancom Sevilly, vybehnutie si ideálne načasoval Bounou a ľavou nohou zabránil tretiemu gólu vo svojej sieti.

Futbalisti Interu Miláno sa Galéria fotiek (15) Zdroj: TASR/AP/Friedemann Vogel

Táto chvíľa bola výstrahou a oba tímy mierne utlmili tempo, začali viac vyčkávať a boli opatrnejšie. Museli myslieť aj na svoje sily, dovtedajšie vysoké nasadenie si vyžiadalo veľkú fyzickú daň. Sevilla dokázala aj napriek tomu opäť skórovať po štandardnej situácii, Banega rozohral priamy kop, v šestnástke predviedol "nožničky" Diego Carlos a zaskočený Lukaku usmernil loptu do vlastnej siete, aj keď gól si podľa stránky UEFA zapísal Diego Carlos. Conte zareagoval trojnásobným striedaním, keď stiahol aj Martineza, ktorý nebol pre protihráčov takou hrozbou ako v predchádzajúcich vystúpeniach.

V záverečnej desaťminútovke riadneho hracieho času po neprehľadnej situácii v šestnástke takmer vyrovnal striedajúci Sanchez, na bránkovej čiare zasiahol Kounde. Sevilla už nepripustila ďalšie nebezpečenstvo a nenechala si vziať víťazstvo.

- založenie: 25. januára 1890
- štadión: Štadión Ramona Sancheza Pizjuana (43.883 miest)
- prezident klubu: Jose Castro Carmona
- tréner: Julen Lopetegui (Šp.)
- najväčšie úspechy: španielsky majster 1946, päťnásobný víťaz Copa del Rey (1935, 1939, 1948, 2007, 2010), víťaz španielskeho Superpohára 2007, rekordný šesťnásobný víťaz Pohára UEFA/EL (2006, 2007, 2014, 2015, 2016, 2020), víťaz Superpohára UEFA 2006

1982/83 RSC Anderlecht Brusel - Benfica Lisabon 1:0 a 1:1
1983/84 Tottenham Hotspur - Anderlecht Brusel 1:1 a 1:1 (4:3 rozstrel z 11 m)
1984/85 Real Madrid - Videoton Székesfehérvár 3:0 a 0:1
1985/86 Real Madrid - 1. FC Kolín 5:1 a 0:2
1986/87 IFK Göteborg - Dundee United 1:0 a 1:1
1987/88 Bayer Leverkusen - Espaňol Barcelona 0:3 a 3:0 (3:2 rozstrel z 11 m)
1995/96 Bayern Mníchov - Girondins Bordeaux 2:0 a 3:1
1996/97 Schalke 04 Gelsenkirchen - Inter Miláno 1:0 a 0:1 (4:1 rozstrel z 11 m)
1997/98 Inter Miláno - Lazio Rím 3:0 (0:1) v Paríži
1998/99 AC Parma - Olympique Marseille 3:0 (2:0) v Moskve
1999/00 Galatasaray Istanbul - Arsenal Londýn 0:0 v Kodani (4:3 rozstrel z 11 m)
2000/01 FC Liverpool - CD Alaves 5:4 pp (4:4, 3:1) v Dortmunde
2001/02 Feyenoord Rotterdam - Borussia Dortmund 3:2 (2:0) v Rotterdame
2002/03 FC Porto - Celtic Glasgow 3:2 pp v Seville
2003/04 FC Valencia - Olympique Marseille 2:0 v Göteborgu
2004/05 CSKA Moskva - Sporting Lisabon 3:1 v Lisabone
2005/06 FC Sevilla - FC Middlesbrough 4:0 v Eindhovene
2006/07 FC Sevilla - Espanyol Barcelona 2:2 v Glasgowe (3:1 rozstrel z 11 m)
2007/08 Zenit Petrohrad - Glasgow Rangers 2:0 v Manchestri