VIDEO Derby Slovákov v NHL: Halák sa proti Černákovej Tampe blysol, hrdinami duelu Pastrňák a Marchand

Brankár Bostonu Jaroslav Halák kryje pukBrankár Bostonu Jaroslav Halák kryje puk Zdroj: SITA/Frank Gunn/The Canadian Press via AP

TORONTO - Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák priviedol 35 úspešnými zákrokmi Boston k víťazstvu 3:2 nad Tampou Bay v úvodnom zápase 2. kola play off NHL. Bruins sa vďaka nemu ujali vedenia v sérii. Druhý duel semifinále Východnej konferencie je v Toronte na programe v noci na stredu (1.00 SELČ).

V semifinále Západnej konferencie zaznamenali úspešný vstup hráči Vegas, ktorí v Edmontone rozdrvili Vancouver 5:0. Halák čelil v zápase 37 strelám, inkasoval iba dvakrát, keď ho za stavu 3:0 pre Boston v tretej tretine dvakrát prekonal švédsky obranca "bleskov" Victor Hedman. "Medvedi" sa okrem brankára mohli opäť spoľahnúť na svoj prvý útok, David Pastrňák a Brad Marchand zaznamenali zhodne gól a asistenciu.

Útočník Bostonu Brad Marchand Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/Frank Gunn/The Canadian Press via AP
O úvodný presný zásah sa postaral center tretej lajny Charlie Coyle. Kapitán Zdeno Chára odohral za Bruins 21:57 minúty, pripísal si mínusku a dve trestné minúty. Slovenský obranca nastúpil v drese Bostonu už na svoj 146. zápas play off, čím sa dostal pred Waynea Cashmana na druhé miesto historického klubového poradia, pred ním je len legendárny Ray Bourque so 180 štartmi vo vyraďovačke. Ďalší slovenský bek Erik Černák v drese Tampy vyslal počas 16:01 min. na Haláka jednu strelu a zblokoval päť striel. Duel dokončil s dvomi mínuskami.

V druhom zápase, ktorý sa hral v noci na pondelok, si hráči Vegas poradili s Vancouverom hladko 5:0 a ujali sa vedenia v semifinálovej sérii Západnej konferencie. Riley Smith, Mark Stone a Alex Tuch si pripísali zhodne gól a asistenciu, veľkou oporou "zlatých rytierov" bol brankár Robin Lehner, ktorý sa zaskvel čistým kontom.

Reilly Smith dáva gól Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

Menej sa darilo brankárovi Canucks Jacobovi Markströmovi, ktorý inkasoval päť gólov z 34 striel a v 51. minúte prenechal miesto medzi žŕdkami Thatcherovi Demkovi. Tem zastavil zvyšných päť striel súpera. Vegas má v tohtoročnej vyraďovačke bilanciu 6-0, ak skóroval ako prvý. "Sme tu iba pre jednu vec a tou je naša snaha vybojovať Stanleyho pohár. Niet pochýb v mojej mysli o tom, že každý hráč v našej šatni to chce dosiahnuť," vyslovil sa tréner Golden Knights Peter DeBoer. Druhý zápas série sa hrá v noci na stredu (3.45 SELČ).