VIDEO Najväčšia hviezda aj tréner ospevujú Haláka: Je neuveriteľný brankár, bol dominantný!

Brankár Bostonu Jaroslav Halák zasahujeBrankár Bostonu Jaroslav Halák zasahuje Zdroj: SITA/Frank Gunn/The Canadian Press via AP

TORONTO - Útočník David Pastrňák prispel gólom a prihrávkou v úvodnom zápase 2. kola play-off NHL k výhre hokejistov Bostonu 3:2 nad Tampou Bay a bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu. Slovenský brankár Jaroslav Halák predviedol 35 úspešných zákrokov a Bruins sa aj vďaka nemu ujali vedenia v sérii hranej na štyri výhry. Druhý duel semifinále Východnej konferencie je v Toronte na programe v noci na stredu (1.00 SELČ).

Halák čelil v zápase 37 strelám, inkasoval iba dvakrát, keď ho za stavu 3:0 pre Boston v tretej tretine dvakrát prekonal švédsky obranca "bleskov" Victor Hedman. Pri oboch jeho strelách puk nešťastne tečoval obranca Bruins Charlie McAvoy. Od momentu, keď fínsky brankár Tuukka Rask opustil torontskú "bublinu", aby mohol byť doma s chorou dcérou, odchytal Halák všetky štyri zápasy Bruins a vo všetkých pomohol mužstvu k triumfu. "Musíme mu viac pomáhať, no máme v neho veľkú dôveru. Je výborný brankár. Chytá skvele. Ak sme náhodou nechali súperovi trochu priestoru a ten ho využil, Jaro dokázal zavrieť dvere," vyjadril sa na adresu Haláka útočník Bostonu Charlie Coyle, ktorý v 19. minúte otvoril skóre.

Brankár Bostonu Jaroslav Halák Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/Frank Gunn/The Canadian Press via AP

Slovenský brankár má od odchodu Raska úspešnosť zásahov 93,6 percenta a priemer 1,75 inkasovaného gólu na zápas. "Je neuveriteľný brankár, veľmi skúsený. Chytá za nás skutočne dobre," konštatoval Pastrňák. Halák predviedol svoj najlepší zákrok v zápase štyri minúty pred koncom druhej tretiny, keď pri prečíslení súpera lapačkou zasiahol proti úplne voľnému Barclayovi Goodrowovi. "V tej tretine bol Jaro dominantný. Za inkasované góly nemohol – jeden išiel od Charlieho McAvoya a pri druhom mal puk oči. Súper strelil pár šťastných gólov. V druhej tretine si pravdepodobne zaslúžil viac, no obaja brankári si odviedli svoju prácu a my sme boli o jeden zákrok lepší," poznamenal Bruins tréner Bruce Cassidy.

"Medvedi" sa okrem svojho brankára mohli opäť spoľahnúť na hviezdny prvý útok, David Pastrňák a Brad Marchand zaznamenali zhodne gól a asistenciu. Kapitán Zdeno Chára odohral za Bruins 21:57 minúty, pripísal si mínusku a dve trestné minúty. Slovenský obranca nastúpil v drese Bostonu už na svoj 146. zápas play-off, čím sa dostal pred Waynea Cashmana na druhé miesto historického klubového poradia, pred ním je len legendárny Ray Bourque so 180 štartmi vo vyraďovačke.

Ďalší slovenský bek Erik Černák v drese Tampy vyslal počas 16:01 min. na Haláka jednu strelu a zblokoval päť striel. Duel dokončil s dvomi mínuskami. Za stavu 0:2 ho nešťastne trafil do tváre puk po tečovanej strele Toreyho Kruga, Černák spadol na kolená, no dokázal sa z toho rýchlo otriasť, na striedačku dokorčuľoval sám a potom pokračoval ďalej v hre. Tampa v druhej a tretej tretine prestrieľala súpera 27:16, dokázala zdramatizovať zápas, no vyrovnávajúceho gólu sa nedočkala. "V prvej dvadsaťminútovke sme boli ešte hlavami v šatni. Nešli nám nohy. Pred ďalším zápasom budeme musieť zmeniť niektoré veci," zdôraznil útočník Lightning Tyler Johnson.

Viac o téme: Jaroslav Halák Boston Bruins Tyler Johnson Tampa Bay Lightning David Pastrňák Charlie Coyle Bruce Cassidy
  • Zdroj: TASR, ČTK, športky