VIDEO Taliansko má tretieho majstra Európy v rade! Juraj Sagan sa predviedol v dobrej forme

Taliansky cyklista Giacomo NizzoloTaliansky cyklista Giacomo Nizzolo Zdroj: profimedia.sk

PLOUAY - Taliansky cyklista Giacomo Nizzolo si v stredu vybojoval titul majstra Európy v pretekoch s hromadným štartom. Zvlnenú trať so štartom a cieľom vo francúzskom Plouay dlhú 177,45 km zvládol za 4:12:23 h a triumf si vybojoval v záverečnom špurte. Na druhom mieste finišoval Francúz Arnaud Demare a tretí bol Nemec Pascal Ackermann.

Zo slovenských reprezentantov skončil na solídnom 15. mieste Juraj Sagan, ktorý finišoval v rovnakom čase ako víťaz. Pre Taliansko to bol tretí titul na ME v sérii. Pred dvoma rokmi triumfoval Matteo Trentin, vlani Elia Viviani. Nizzolove tesné víťazstvo na páske potvrdila aj cieľová fotografia. "Bol to neskutočný deň, tím mi pripravil výbornú pozíciu na špurt. Počas celého dňa pracovali chalani perfektne. Bolo to naozaj tesné a myslel som si, že som bicykel v cieli poriadne 'nehodil' dopredu, no nakoniec som mal šťastie. Som veľmi šťastný," povedal v cieli víťaz.

Organizátori pripravili pre pretekárov dokopy 13 okruhov s dĺžkou 13,65 km a tromi krátkymi stúpaniami. Šancu tak mali šprintéri aj klasikári. Slovensko malo na štarte Martina Haringa, Jána Andreja Cullyho, Mareka Čaneckého, Patrika Tybor z Dukly Banská Bystrica a z Bora-Hansgrohe Juraja Sagana s Erikom Baškom, ktorý mohol zabojovať o dobrý výsledok v záverečnom špurte.

d úvodu sa išlo v rýchlom tempe a tak sa dlhšie čakalo na únik. Ten nakoniec vyšiel štvorici Pawel Bernas (Poľ.), Emil Dima (Rum.), Andreas Miltiadis (Cyp.) a Dušan Rajovič (Srb.), ktorá si vytvorila asi trojminútový náskok. Na čele pelotónu pracovali silné tímy Nemecka, Talianska, Belgicka či Holandska. Sto kilometrov pred koncom mal únik dvojminútový náskok. Po ďalších 30 km prišlo v pelotóne k veľkému pádu, balík sa rozdelil, no väčšina vrátane Slovákov sa dokázala vrátiť. Postupne odpadávali aj jazdci z úniku, najdlhšie sa udržal Bernas, ale i jeho dobehli ešte 50 km pred cieľom. Zriedil sa aj pelotón, zo Slovákov odpadli Martin Haring a Ján Andrej Cully. Nasledovali ataky Holanďanov a Belgičanov a pelotón sa stále delili na menšie časti. V hlavnom balíku sa držali štyri Slováci, no Baška musel asi 35 km pred koncom odstúpiť pre kŕče, následne nestačil tempu Čanecký a tak vpredu bojovali už len Sagan s Tyborom. V záverečnom kole neprišli veľké ataky a tak sa rozhodlo v špurte. V ňom mal najlepšie nohy Nizzolo, ktorý za sebou nechal Demara, Ackermanna i Mathieua van der Poela.

Dobrý výsledok zaznamenal J. Sagan, keď finišoval na 15. mieste, Tybor skončil na 35. priečke. Do cieľa prišli aj ďalší traja Slováci, Čanecký na 68. mieste so stratou 5:30 min, Cully skončil 94. a Haring obsadil 97. priečku.

výsledky hromadných pretekov mužov na ME (Plouay - Plouay, 177,45 km:
1. Giacomo Nizzolo (Tal.) 4:12:23 h, 2. Arnaud Demare (Fr.), 3. Pascal Ackermann (Nem.), 4. Mathieu van der Poel (Hol.), 5. Jasper Stuyven (Belg.), 6. Davide Ballerini (Tal.), 7. Maciej Paterski (Poľ.), 8. Ivan García Cortina (Šp.), 9. Adam Ťoupalík (ČR), 10. Benoît Cosnefroy (Fr.), ... 15. Juraj SAGAN všetci rovnaký čas, 35. Patrik TYBOR +10 s, 68. Marek ČANECKÝ +5:30, 94. Ján Andrej CULLY +9:36, 97. Martin HARING rovnaký čas, Erik BAŠKA (všetci SR) nedokončil

Viac o téme: Juraj Sagan Majstrovstvá Európy Giacomo Nizzolo