Veľkej tenisovej hviezde pretiekol pohár trpezlivosti: Z tejto genocídy je mi zle!

Naomi OsakováNaomi Osaková Zdroj: SI|TA/AP/Frank Franklin II

NEW YORK - Japonská tenistka Naomi Osaková odstúpila pred štvrtkovým semifinále z turnaja WTA Western & Southern Open v New Yorku na protest proti rasizmu a policajnému násiliu. Reagovala tak na nedeľný incident vo Wisconsine, keď policajt postrelil neozbrojeného Afroameričana. Krátko po jej vyhlásení organizátori podujatí WTA i ATP v New Yorku odložili zvyšný program do piatka.

"Som športovkyňa, ale v prvom rade černoška. A ako žena s tmavou pleťou cítim, že sú dôležitejšie veci, na ktoré treba upriamiť pozornosť, ako tenis. Neočakávam, že sa stane niečo zásadné iba preto, lebo som odstúpila, ale považujem to za správne, keď v majoritne bielom športe nedokážeme naštartovať diskusiu," citovala Osakovú agentúra AFP.

Protestné stanovisko tenistov sa rozhodli podporiť aj organizátori podujatia v New Yorku. "Ako tenisové odvetvie sa chceme postaviť proti rasovej diskriminácii a sociálnej nespravodlivosti. USTA, ATP a WTA pozastavuje turnaj do piatka," uvádza sa v komuniké.

Nedeľná streľba na Jacoba Blakea oživila protesty v USA proti policajnej brutalite a rasizmu. Tie sa začali po smrti Georgea Floyda, ktorý skonal po tom, ako mu niekoľko minút kľačal na krku policajt v Minnesote. "Úprimne, z genocídy, ktorú páchajú policajti na čiernom obyvateľstve, je mi zle. Už som unavená z týchto pravidelných správ," povedala Osaková.

Najnovší incident vyvolal reakciu aj v basketbalovej NBA. Najprv odmietli nastúpiť na zápas play off hráči Milwaukee Bucks, neskôr odložili celý stredajší program. Rovnako postupovali aj bejzbalová súťaž MLB a futbalová MLS.

Viac o téme: Naomi Osaková
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SI|TA/AP/Frank Franklin II
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články