DAC sa nesie na víťaznej vlne a teší z postupu v EL: Dominovali sme proti silnému mužstvu

Andrija Balič sa teší z góluAndrija Balič sa teší z gólu Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Futbalisti FC DAC 1904 Dunajská Streda premenili tretiu účasť v Európskej lige UEFA v sérii na tretí postup do 2. predkola. Vo štvrtkovom stretnutí 1. predkola zvíťazili na pôde islandského FH Hafnarfjördur 2:0 vďaka gólom Andriju Baliča a Erica Ramireza. Ďalšieho súpera spoznajú po pondelňajšom žrebe, zápasy nasledujúcej fázy sú na programe 17. septembra.

DAC potvrdil pozíciu favorita aj fakt, že sa vezie na víťaznej vlne. Nadviazal na výborný fortunaligový vstup do sezóny aj v Európe a ťahá sériu piatich víťazstiev v súťažných zápasoch. Na Islande v prvom polčase dominoval, v druhom sa trochu hľadal, ale súboj mal pod kontrolou a môže sa tešiť na pokračovanie európskeho dobrodružstva. Aj keď v tejto sezóne pre koronavírus okresaného, keďže všetky zápasy predkôl vrátane play off sa hrajú na jeden zápas.

Nemecký kouč Bern Storck sa drží zásady, že víťazná zostava sa nemení. Na prvé štyri kolá FL nominoval totožnú základnú zostavu a výnimku nespravil ani proti Hafnarfjörduru. "Sme veľmi šťastní, že sme sa dostali do 2. predkola. Od prvých minút sme kontrolovali hru. Odohrali sme perfektný zápas. Boli sme lepší, snažili sme sa hrať náš futbal. Dominovali sme aj napriek tomu, že sme hrali proti silnému mužstvu, ktoré je tretie v islandskej lige. Aj napriek tomu sme boli lepším tímom od prvej minúty, hrali sme sebavedome, mali sme šance, vytvárali sme tlak na súpera a zaslúžene sme sa aj ujali vedenia. Druhý polčas sme už nezačali tak dobre. Vedeli sme, že súper zvýšil obrátky v snahe vyrovnať, no my sme opäť veľmi dobre zareagovali. Snažili sme sa ísť za druhým gólom, čo sa nám podarilo, a mali sme aj ďalšie šance. Sme veľmi šťastní z postupu do 2. predkola. Aj hráčom som prízvukoval, že práve pre toto dreli celý rok, a je super, že teraz prišla odmena. Postup je výborný pre nás, ale aj pre fanúšikov a celý klub," citoval ho klubový web DAC.

Český brankár DAC Martin Jedlička hodnotil súboj podobne ako jeho tréner. "Bol to veľmi ťažký zápas, ani jeden tím nechcel prehrať, keďže odveta sa nehrá. Duel sa niesol v ostrovnom štýle, súper nakopával lopty, ale vzadu sme to uskákali a po druhom góle môžeme oslavovať postup. Áno, mali sme trochu chaotický začiatok druhého polčasu. Vedeli sme, že Islanďania na nás vletia a zatlačia nás, k tomu všetkému sme hrali proti vetru, ale prežili sme horšiu štvrťhodinku, upokojili sa a napokon zvíťazili," citoval Jedličku web fortunaliga.sk.

Jediným slovenským futbalistom v základnej zostave DAC bol stopér Dominik Kružliak. "Ihrisko nebolo optimálne, a aj preto sme odohrali ťažký zápas. V prvom polčase bol náš tím jednoznačne lepší, súper hrozil iba v úvode druhého, ale bez vyložených šancí. Víťazstvo je zaslúžené," povedal pre fortunaliga.sk Kružliak, ktorého teší súčasná forma tímu: "Sme dobre naladení na víťaznej vlne. Dúfam, že to bude pokračovať. Musíme si to užiť a už sa pripraviť na nedeľňajší zápas s ViOn-om."

Viac o téme: FC DAC 1904 Dunajská Streda FH Hafnarfjördur