VIDEO V noci to na ľade poriadne iskrilo: Islanders a Vegas sa ujali vedenia v sériách

Reilly Smith a Alexander Edler v nočnom zápaseReilly Smith a Alexander Edler v nočnom zápase Zdroj: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

TORONTO - Po dvojdňovej prestávke zapríčinenej protestom proti streľbe na Afroameričana Jacoba Blakea sa v sobotu opäť rozbehla play off hokejovej NHL. Hráči Tampy Bay zvíťazili vo štvrtom stretnutí semifinále Východnej konferencie NHL nad Bostonom 3:1 a v sérii vedú už 3:1 na zápasy. V druhom zápase v Toronte New York Islanders zdolali Philadelphiu 3:1 a v sérii vedú 2:1. V Západnej konferencii sa Vegas ujalo vedenia 2:1, keď zdolalo Vancouver 3:0.

Philadelphia začala dobre, keď ju do vedenia poslal v 15. minúte  Tyler Pitlick. Islanders však v druhej tretine otočili vďaka Mattovi Martinovi a Leovi Komarovovi. V záverečnom dejstve pridal gólovú poistku Anders Lee. Newyorčanov podržal brankára Semion Varlamov, ktorý chytil 26 striel súpera.

"Bol to veľmi dôležitý zápas. Chcel som tímu vrátiť to, čo som mu vzdal v druhom zápase, ktorý mi nevyšiel. Mal som včera dobrý tréning, veril som, že to bude dobré a cítil som sa fajn," povedal Varlamov. V drese Flyers sa trápia ofenzívne opory, Travis Konecny ani Claude Giroux nedali v doterajších dvanástich dueloch play off ani jeden gól. "Je to frustrujúce. Musíme tú frustrácia zobrať a použiť ju ako energiu do ďalšieho zápasu," povedal Giroux, ktorý dal v základnej časti 21 gólov, Konecny 24. Ďalší zápas je na programe už v noci na pondelok.

VIDEO Chára s Halákom krok od vypadnutia: Dvojgólová česká hviezda zariadila triumf Černákovcov!

Hráči Vegas položili základ úspechu v treťom súboji s Vancouverom už v prvej tretine, keď sa v rozmedzí 72 sekúnd presadili Alex Tuch a Zach Whitecloud. V ďalšom priebehu hrali prím brankári a ďalší gól padol až v úvode tretej tretiny, keď stanovil konečné skóre Mark Stone. Brankár Golden Knights Robin Lehner chytil 31 striel, rovnako ako Jacob Markström na opačnej strane. Lehner zaznamenal v tejto sérii už druhý shutout.

"Bol to z našej strany veľmi dobrý zápas. Hrali dobre v prvej tretine, ale v druhej a tretej sme mali hru v rukách a chalani mi veľmi pomáhali. Je radosť hrať v takomto tíme," povedal Lehner. Prvý gól Vegas strelil Alex Tuch, ktorý skóroval už v štvrtom zápase play off za sebou. Vyrovnal tak minuloročný klubový rekord Jonathana Marchessaulta. "Alex je hráč, ktorého potrebujeme v play off. Základná časť mu nevyšla, bol sklamaný, ale teraz ukazuje svoje kvality," povedal tréner "zlatých rytierov" Peter DeBoer na adresu Tucha, ktorý strelil v edmontonskej "bubline" už sedem gólov.