VIDEO Česko-slovenský konflikt v NHL: Pastrňák nahneval Černáka, ihneď prišla reakcia

Erik Černák (81) v hromadnej šarvátke za bránkou TampyErik Černák (81) v hromadnej šarvátke za bránkou Tampy Zdroj: SITA/AP - Cole Burston

TORONTO - Po dvojdňovej prestávke zapríčinenej protestom proti streľbe na Afroameričana Jacoba Blakea sa v sobotu opäť rozbehla play off hokejovej NHL. Hráči Tampy Bay zvíťazili vo štvrtom stretnutí semifinále Východnej konferencie NHL nad Bostonom 3:1 a v sérii vedú už 3:1 na zápasy.

Slovenský obranca Erik Černák odohral v drese Tampy Bay takmer 17 minút a zapísal si dve trestné minúty za hrubosť, keď sa v závere prvej tretiny pustil do hviezdneho útočníka "medveďov" Davida Pastrňáka.

V bránke Bruins zlikvidoval Jaroslav Halák 23 z 26 striel súpera. Kapitán Bostonu Zdeno Chára strávil na ľade vyše 16 minút. Na víťazstve Tampy Bay sa dvomi zásahmi podieľal český útočník Ondřej Palát, ktorý v posledných troch dueloch strelil štyri góly, pritom do play off vstúpil sériou siedmich duelov zápisu medzi strelcov.

"Myslím si, že hrám rovnako ako predtým. Som rád, že mi to tam padá a teším sa, že sa darí celému tímu," povedal 29-ročný útočník pre nhl.com. Palát otvoril skóre v 9. minúte, keď po dobrej práci Braydena Pointa nedal zblízka Halákovi šancu. V 33. minúte si však slovenský brankár spytoval svedomie, pretože Palátova strela bez prípravy z vrcholu ľavého kruhu mu prepadla cez lapačku. "Ten zákrok sme potrebovali," povedal po zápase podľa tsn.ca tréner Bruins Bruce Cassidy.

Boston dorazil tretí gól švédskeho obrancu "bleskov" Victora Hedmana, ktorý v závere druhej tretiny zvýšil v presilovke na 3:0. Jeho strelu tečoval útočník Bruins Pär Lindholm, puk vyletel do výšky a zapadol za chrbát bezmocného Haláka. Tampa potrestala päťminútové vylúčenie Nicka Ritchieho, ktorý nepríjemne narazil na mantinel Yanniho Gourdea.

Zranený Yanni Gourde (37) Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP - Cole Burston

Na víťazstve "bleskov" už nič nezmenil ani presilovkový gól Jakea DeBruska v 48. minúte. Boston zlepšil svoj výkon v porovnaní s tretím zápasom, ktorý prehral 1:7, ale opäť to na Tampu a výborne chytajúceho Andreja Vasilevského (29 zákrokov) nestačilo. "Hrali sme obetavo, blokovali sme strely, bolo tam veľké nasadenie. Boston ma skvelý tím, o to viac nás ďalšia výhra teší," povedal tréner Tampy Jon Cooper.

Dve asistencie zaznamenal ruský útočník Lightning Nikita Kučerov, ktorý sa blysol aj viacerými defenzívnymi zákrokmi. "Kuch hral dnes skvelý hokej. Nasadil tón hneď na začiatku, keď dal bodyček Zdenovi Chárovi. Keď hviezda robí takéto veci, tak to strhne celý tím," pochválil Kučerova pre tsn.ca Palát. Piaty duel série je na programe v utorok v noci o 1.00 SELČ.