VIDEO Chára nešťastne zranil Kučerova, Bruins sa lúčia s nádejami na Stanley Cup

Zdeno Chára a Nikita KučerovZdeno Chára a Nikita Kučerov Zdroj: SITA/AP/Frank Gunn/The Canadian Press

TORONTO - Hokejisti Tampy Bay so slovenským obrancom Erikom Černákom postúpili do finále Východnej konferencie NHL. V piatom súboji 2. kola play off v Toronte zdolali Boston 3:2 po dvojnásobnom predĺžení a celú sériu vyhrali 4:1 na zápasy.

O triumfe Lightning rozhodol v 95. minúte švédsky obranca Victor Hedman, keď využil clonenie Pata Maroona a prekonal Haláka strelou od ľavého kruhu. "Je to skvelý pocit. Tvrdo sme dnes pracovali a sme šťastní, že ideme ďalej," povedal pre nhl.com Hedman, ktorý strelil v play off už päť gólov. "Blesky" postúpili do finále konferencie štvrtýkrát zo šiestich sezón. Pre Boston, ktorý získal Prezidentskú trofej pre najlepší tím základnej časti a minulý rok bol vo finále Stanleyho pohára, sa tak sezóna skončila.

Victor Hedman oslavuje víťazný Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/Frank Gunn

Skóre duelu otvoril v 25. minúte strelecky disponovaný Ondřej Palát, keď tečoval strelu Kevina Shattenkirka. Český útočník napol sieť v štvrtom zápase play off za sebou, čo pred ním v drese Tampy dokázali len Steven Stamkos (2015, 2018), Vincent Lecavalier (2007) a Martin St. Louis (2003). Boston vyrovnal po českej spolupráci Davida Krejčího s Davidom Pastrňákom, ale Anthony Cirelli v tretej dvadsťminútovke ďalším tečom zvýšil na 2:1 pre Lightning. Bruins udržal v hre o postup Krejčí, keď dve a pol minúty pred koncom riadneho hracieho času vyrovnal na 2:2. Nahodenie Cháru sa od Palátovej hokejky odrazilo ku Krejčímu a pred ním už zívala prázdna bránka. Boston vyslal na bránku súpera 47 striel, ale v bránke "bleskov" opäť žiaril Andrej Vasilevskij. "Sme sklamaní, myslím si, že sme dnes boli lepším tímom. Chceli sme dostať sériu do šiesteho zápasu a potom by sa mohlo stať všeličo. Škoda, mali sme na to," povedal tréner Bostonu Bruce Cassidy.

Tampa zvládla duel aj bez svojej najväčšej hviezdy Nikitu Kučerova, ruského krídelníka v prvej tretine zasiahol nešťastne hokejkou do tváre Chára, za čo dostal dvojnásobný menší trest. Kučerov zostal krátko ležať na ľade a potom zamieril do šatne. Na začiatku druhej tretiny sa vrátil do akcie, ale necelých sedem minút pred druhou sirénou opäť zmizol v útrobách štadióna a už sa na ľad nevrátil. "Prísť o 'Kucha' tak skoro bola veľká rana pre náš tím. Klobúk dolu pred našimi útočníkmi, že to zvládli. Som na nich hrdý a takisto aj na Vasilevského, ktorý chytal opäť famózne," dodal Hedman. Tréner Tampy Jon Cooper dúfa, že na konferenčné finále, ktoré sa uskutoční už v Edmontone, bude Kučerov pripravený.

Halák predviedol niekoľko skvelých zákrokov, ale ani jeho dobrý výkon napokon Bostonu nestačil. Viac ako 26 minút bol na ľade Chára, ktorý si okrem druhej asistencie v tohtoročnej nadstavbe a 52. v kariére, pripísal plusový bod, dve strely a štyri trestné minúty.

Jaroslav Halák Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Frank Gunn/The Canadian Press

Obranca Lightning Černák odohral necelých 26 minút s bilanciou jeden mínusový bod a jedna strela. Na konte mal aj päť zblokovaných striel. "Sme teraz všetci smutní, ale na druhej strane vôbec neľutujem, že sme prišli do bubliny a bojovali o Stanleho pohár. Ak by bolo treba, spravil by som to znova," uzavrel Krejčí.

Viac o téme: Zdeno Chára Boston Bruins Tampa Bay Lightning Nikita Kučerov