Odhalil nekalú činnosť európskych klubov: Tvorca Football Leaks získal cenného svedka

Portugalčan Rui PintoPortugalčan Rui Pinto Zdroj: TASR/AP/Pablo Gorondi

LISABON - Americký whistleblower Edward Snowden žijúci v ruskom exile bude jedným zo 45 svedkov vypovedajúcich v Portugalsku na obranu Ruia Pinta, ktorý sa hackerským spôsobom dostal k 70 miliónom dokumentov odhaľujúcim nekalú činnosť európskych futbalových klubov. Oznámil to Pintov právnik, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters.

Portugalská prokuratúra uviedla, že tento súbor uniknutých dokumentov - známy ako Football Leaks -, ktorý odkrýva sumy za prestupy, kontrakty a informácie o agentoch hráčov od roku 2016, viedol k neoprávnenému prístupu k portugalským dátam, pokusu o vydieranie a porušeniu listového tajomstva.

Pintov právnik Francisco Teixeira da Mota v pondelok uviedol, že proces sa začne v piatok, nie je však isté, či Snowden bude vypovedať prostredníctvom videomostu alebo osobne. Tridsaťjedenročný Pinto sa priznal k získaniu dokumentov, ale tvrdí, že nejde o zločin, pretože konal vo verejnom záujme. Údaje obsiahnuté v týchto súboroch ukazujú, ako sa niektoré z najbohatších a najprominentnejších postáv vo futbale vyhýbali plateniu daní presmerovaním svojich zárobkov do zahraničia. Dokumenty poskytujú tiež pohľad dovnútra vplyvných jednotlivcov a organizácií z Perzského zálivu pôsobiacich v zákulisí futbalu.

Súbor informácií odkrýva aj spôsoby, akými obrovské sumy peňazí pretekali cez niektoré z popredných klubov, a nerovný spôsob, akým úrady zavádzali futbalové pravidlá. Ruia Pinta zatkli v januári 2019, v auguste tohto roka ho prepustili z domáceho väzenia a momentálne sa naňho vzťahuje program ochrany svedkov. "Rui Pinto je Snowdenom medzinárodnej korupcie a musí byť považovaný za jedného z najväčších whistleblowerov začiatku tohto storočia," povedal Medzinárodnému konzorciu investigatívnych novinárov (ICIJ) francúzsky právnik William Bourdon, ktorý v minulosti zastupoval Snowdena.

Snowden je v USA stíhaný za špionáž a krádež prísne tajných informácií, ktoré v roku 2013 odhalili rozsiahle domáce i zahraničné sledovanie zo strany Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA).

Viac o téme: Football Leaks Rui Pinto Edward Snowden
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/AP/Pablo Gorondi
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články