Česko v derby so Slovenskom bez veľkých opôr: Souček a Schick sú v karanténe!

Tomáš Souček
Tomáš Souček

BRATISLAVA - Česká futbalová reprezentácia sa v zápase Ligy národov so Slovenskom (v piatok 4. septembra o 20.45 v Bratislave) musí zaobísť bez stredopoliara Tomáša Součeka i útočníka Patrika Schicka. Obe opory tímu sú v karanténe pre blízky kontakt s masérom, ktorý mal pozitívny test na koronavírus. Podľa portálu idnes.cz zostali doma aj krídelník Lukáš Masopust a brankár Ondřej Kolář.

"Na základe rozhodnutia príslušnej hygienickej stanice boli Souček so Schickom preventívne umiestnení do karantény. Mali síce negatívne testy, ale prišli do kontaktu s nakazenou osobou. Na Slovensko preto s nami neodcestujú," citoval idnes.cz tlačového hovorcu Futbalovej asociácie Českej republiky (FAČR) Michala Jurmana. Do Bratislavy nepríde ani brankár pražskej Slavie Kolář, ktorý je v hierarchii až trojka v národnom tíme a do hry by pravdepodobne aj tak nezasiahol. "Vyhoveli sme žiadosti klubu. Na Slovensko necestuje ani Lukáš Masopust, dôvod zatiaľ nie je spresnený," dodal Jurman.Všetci hráči, tréneri i členovia realizačného tímu ČR absolvovali v stredu po pozitívnom náleze jedného z masérov ďalšie vyšetrenie, ktoré už žiadny ďalší prípad nákazy neodhalilo. Pre ďalšie testy však Česi museli odložiť odlet na Slovensko zo stredy na štvrtok.

Pre koronavírus v českej reprezentácii viaceré kluby uvažujú nad stiahnutím svojich nominovaných hráčov. Týka sa to najmä Slavie Praha, ktorá mala v pôvodnom výbere trénera Jaroslava Šilhavého až osem futbalistov. "Zošívaných" čaká už o tri týždne prvý zápas play off Ligy majstrov, súperom bude Midtjylland alebo Young Boys Bern, v súvislosti s účasťou v LM zaviedol tím prísne pravidlá, aby sa hráči nenakazili. Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík na sociálnej sieti potvrdil, že v prípade ďalšieho čo i len jedného pozitívneho testu opustia národný tím všetci hráči úradujúceho českého šampióna.

České médiá však upozorňujú, že kluby by nemuseli so žiadosťou o stiahnutie svojich hráčov uspieť. Septembrový termín je pevne ukotvený v kalendári FIFA a kluby musia uvoľniť futbalistov pre reprezentačné potreby. Výnimku majú iba pri zranení hráča, alebo keby národný tím hral v krajine, kde by hrozila karanténa v súvislosti s koronavírusovými opatreniami, čo však nie je prípad Slovenska.

Vedenie FAČR absolvovalo v stredajších večerných hodinách stretnutie so zástupcami Slavie Praha, Sparty Praha a Viktorie Plzeň, ktorých hráči tvoria podstatnú čas národného tímu. "Spoločne sme sa zhodli na tom, že záujem všetkých strán je rovnaký, to znamená prioritne ochrana zdravia hráčov a realizačného tímu. Výsledkom rokovaní je ďalšie sprísnenie opatrení na reprezentačnom zraze, okrem iného aj rozdelenie hráčov do jednotlivých skupín, pričom jedna z nich bude zložená iba z hráčov Slavie. Zároveň prišlo po dohode s epidemiológmi k rozhodnutiu, že sa celá reprezentácia v rámci prevencie presunie na Slovensko pozemnou cestou a nie letecky, ako bolo pôvodne v pláne," vysvetlil hovorca FAČR.

Na situáciu v českom tábore zareagoval aj Slovenský futbalový zväz. "Vedenie FAČR po zistení o pozitívnom teste na COVID-19 u jedného z členov realizačného národného tímu okamžite informovalo aj predstaviteľov SFZ s tým, že celá česká výprava pôjde na retesty a na Slovensko nepricestuje podľa plánu v stredu 2. septembra, ale až o deň neskôr, teda 3. septembra, ale nie letecky, autobusmi. SFZ rešpektuje všetky opatrenia a nariadenia v súvislosti s rizikom šírenia koronavírusu, ktoré prijali štátne orgány a inštitúcie a riadi sa nimi. Česká výprava v piatok 4. septembra ráno absolvuje na Slovensku nové testovanie. Zároveň sa všetky národné federácie riadia aj protokolom UEFA, pod ktorej gesciu zápas Ligy národov Slovensko – Česko patrí," uviedol SFZ na oficiálnom webe.


Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Martin Meissner

DISKUSIA