Hamilton si z nového pravidla ťažkú hlavu nerobí: Mercedes len tak niečo nezastaví

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

MONZA - Formulu 1 cez víkend čaká Veľká cena Talianska, kde sa prvýkrát pôjde bez špeciálnych nastavení motora v kvalifikácii. Vedenie šampionátu si od zákazu tzv. Párty módu sľubuje vyrovnanejšie štartové pole, majstrovská stajňa Mercedes je však presvedčená, že na jej nadvláde sa nič nezmení.

Podľa nových pravidiel tímy na okruhu v Monze nesmú využívať špeciálny režim motora, ktorý im vďaka krátkodobému navýšeniu výkonu umožňoval dosahovať rýchlejšie časy. Kvôli obrovskej náročnosti na pohonnú jednotku bol však používaný výhradne v kvalifikácii, teraz ale musia stajne použiť rovnaké nastavenie pre kvalifikáciu i preteky.

Novinka je namierená predovšetkým na Mercedes, ktorého jazdci získali pole position vo všetkých siedmich pretekoch doterajšieho priebehu sezóny. Šesťnásobný majster sveta Lewis Hamilton je však presvedčený, že žiadna zmena pravidiel nemôže dobre fungujúci tím Mercedesu zastaviť.

Jasný odkaz lídra F1

"Hovoril som s mechanikmi a viem, čo pre nás zmena znamená. Ide im o to, aby nás spomalili, ale myslím, že sa im to veľmi nepodarí," uviedol Hamilton, ktorý ovládol päť pretekov v sezóne a celkovo ho s 89 víťazstvami delia dva triumfy od rekordu slávneho Michaela Schumachera.

"Pokojne do nás môžu búšiť zo všetkých strán, ale my urobíme všetko pre to, aby sme im to oplatili rovnako tvrdo," pridal tridsaťpäťročný pilot, ktorý po siedmich pretekoch vedie priebežné poradie šampionátu o 47 bodov pred Maxom Verstappenom z Red Bullu a je tak na dobrej ceste vyrovnať siedmym titulom ďalší Schumacherov rekord.

Mizéria Ferrari

Minuloročné víťazstvo bude v Monze obhajovať Charles Leclerc z Ferrari, pre taliansku stajňu je však dobré, že sa závod pôjde takmer bez divákov. Výnimkou je 250 zdravotníkov, ktorí dostali na Veľkú cenu Talianska pozvánku, aby im tak vedenie seriálu aspoň symbolicky poďakovalo za nasadenie v boji s pandémiou koronavírusu.

Ferrari zatiaľ prežíva nepodarenú sezónu a v posledných pretekoch v Belgicku dokonca obaja jeho jazdci skončili mimo bodovanú desiatku. Niečo podobné sa domácemu tímu v Monze stalo v roku 2005, kedy však bralo body prvých osem pilotov a Schumacher došiel desiaty.

"Musíme byť realisti a nečakať zázraky. Máme také auto, aké máme," povedal pilot Sebastian Vettel. "Preto musíme byť optimisti a zamerať sa na to, čo sa nám podarilo. Aj keď je pravda, že toho v súčasnosti nie je veľa," priznal štvornásobný majster sveta.


Tagy: Sebastian Vettel Lewis Hamilton Ferrari Mercedes Monza Veľká cena Talianska Valtteri Bottas Max Verstappen Charles Leclerc

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Mark Sutton

DISKUSIA