VIDEO Dominátor základnej časti na pokraji hlbokej priepasti: Toto nedokázal žiadny tím NBA

James HardenJames Harden Zdroj: SITA/AP/Kim Klement

LOS ANGELES - Víťazi základnej časti basketbalovej NBA Milwaukee Bucks sú v 2. kole play off krok od vyradenia. V sérii s Miami prehrávajú 0:3 na zápasy, pretože v piatok po kolapse v poslednej štvrtine podľahli Heat 100:115. Vstup do bojov o postup do finále Západnej konferencie nevyšiel Los Angeles Lakers, ktorí v úvodnom zápase 2. kola play off prehrali s Houstonom 97:112.

Milwaukee vedené Grékom Janisom Adetokunbom, ktorý zaznamenal 21 bodov, 16 doskokov a deväť asistencií, malo navrch po väčšinu úvodných troch štvrtín a pred tou poslednou viedlo ešte o 12 bodov. Lenže potom prevzal opraty zápasu autor 30 bodov, siedmich doskokov a šiestich asistencií Jimmy Butler a vybojoval pre Miami prekvapivý postupový mečbal.

"Myslím, že všetci na svete sú možno prekvapení, ale ja nie. Nikto z nás v kabíne. Keď nosíte dres Heat, ste súčasťou tejto organizácie, keď vidíte ten tím, ako celý rok pracuje, nemôžete byť prekvapení," povedal Butler novinárom po stretnutí.

Tridsaťročný americký krídelník v poslednej dvanáctiminutovke sám prestrieľali najlepší tím základnej časti 17:13. Heat otočili duel bodovou šnúrou 16:2 a Bucks prehrali celkovo 40:13. Po záverečnej siréne mohli začať oslavovať nielen víťazstvo, ale aj nový rekord NBA.

Rozdiel 27 bodov vo štvrtej štvrtine je totiž najväčšie za posledných 65 rokov od doby, kedy bol zavedený limit 24 sekúnd na útok. Heat si výrazne pomohli 19 premenenými trojkami. Druhým najlepším strelcom tímu bol Bam Adebayo s 20 bodmi, ku ktorým pripojil 16 doskokov. Jae Crowder dal bodov 17 a Goran Dragica 15.

Sériu zo stavu 0:3 ešte žiadny tím v histórii NBA neotočil. "My to môžeme dokázať, rozhodne," nestráca nádej Adetokunbo. O jeden bod viac ako úradujúci najužitočnejší hráč súťaže zaznamenal v drese Bucks Brook Lopez (22). Khris Middleton sa postaral o 18 bodov a sedem asistencií. Do dvojciferných čísel sa dostali už len striedajúci hráči - George Hill s 13 bodmi a dont DiVincenzo s 10 bodmi.

Rakety potiahol famózny Harden

Lakers prehrali úvodný zápas série rovnako ako v 1. kole vyraďovacích bojov. O víťazstve Houstonu sa zaslúžil James Harden 36 bodmi, z ktorých 25 dal už v prvom polčase. Russell Westbrook mu sekundoval s 24 bodmi a deviatimi doskokmi, 23 bodov nastrieľal Eric Gordon. Rozhodujúca sa ukázala séria Rockets 14:0 v úvode štvrtej časti.

"Defenzíva nás dostala tam kde sme teraz a kde chceme byť. Lakers je najlepší tím na Západe a keď ich dokážeme udržať pod 100 bodmi, niečo môžeme dosiahnuť," vyhlásil Harden.

James Harden Galéria fotiek (1) Zdroj: SITA/AP/Kim Klement

Anthony Davis zariadil 25 bodov a 14 doskokov pre Lakers. LeBron James sa dostal na 20 bodov, osem doskokov a sedem asistencií. Tretíkrát v kariére vo vyraďovacích bojoch ale za minimálne deväť minút poslednej štvrtiny nedal ani bod, keď tentoraz minul všetky tri strely.