VIDEO V Monze kvalifikačné double Mercedesu: Famózny Hamilton prekonal ďalší rekord

Hamilton víťazom kvalifikácie v MonzeHamilton víťazom kvalifikácie v Monze Zdroj: SITA/AP/Jennifer Lorenzini

MONZA - Obhajca titulu Lewis Hamilton v nedeľnej Veľkej cene Talianska zaútočí na jubilejné 90. víťazstvo vo formule 1 z pole position. Šesťnásobný majster sveta ovládol dnešnú kvalifikáciu na okruhu v Monze pred tímovým kolegom z Mercedesu Valtterim Bottas a Carlosom Sainzom z McLarenu.

V Taliansku nadobudol účinnosť nový zákaz špeciálneho extrémne výkonného nastavenia motora len pre kvalifikáciu, Mercedes to však nijako neohrozilo a získal aj ôsmu pole position v sezóne. Hamilton si pre ňu došiel v traťovom rekorde 1:18,887 a Bottasa porazil o 69 tisícin sekundy.

"Nebolo to jednoduché a rozdiel medzi nami je naozaj malý, až som z toho bol v záverečnom sektore trochu nervózny. Potreboval som jedno dobré kolo a podarila sa mi dve," uviedol Hamilton. "Išiel som úplne osamotený, čo nie je na škodu, ale zase na rovinke nemáte žiadnu výhodu. Ale na rovinkách je moja rýchlosť porovnateľná s Lewisom, takže som v hre," povedal Bottas.

Tridsaťpäťročný Hamilton je tak v ideálnej pozícii zaútočiť v nedeľňajšom závode na jubilejné 90. víťazstvo v kariére. Ak by sa mu to podarilo, priblížil by sa rekordu slávneho Michaela Schumachera na rozdiel jediného triumfu a vyrovnať by ho mohol už budúci týždeň v pretekoch v Mugelle.

Na tretej pozícii skončil so stratou ôsmich desatín sekundy Sainz, pilot stajne McLaren vyrovnal najlepší kvalifikačný výsledok v kariére. Štvrtý bol Sergio Pérez z Racing Pointu a až piaty Max Verstappen z Red Bullu, ktorý ako jediný dokázal v tejto sezóne narušiť nadvládu Mercedesu a na druhom mieste šampionátu stráca na Hamiltona 47 bodov.

"Od začiatku sa tu trápime," povedal v rozhovore pre Sky Sports Verstappen. "Skúsil som úplne všetko, ale rýchlejší čas som jednoducho nedokázal zajazdiť. Nastavenie vozidla nie je vôbec dobré, nie je vyrovnané a nie je dobrá ani priľnavosť," pridal.

Ferrari v poli porazených

Naďalej sa trápi Ferrari. Víťaz minuloročnej Veľkej ceny Talianska Charles Leclerc odštartuje do domáceho závodu talianskej stajne z trinásteho miesta, zatiaľ čo štvornásobný majster sveta Sebastian Vettel skončil už v úvodnej časti kvalifikácie a obsadil až 17. pozíciu.

Prvýkrát od 16. priečky Giancarla Baghettiho z roku 1966 tak do Veľkej ceny v Monze odštartuje pilot Ferrari z pozícií mimo najlepšiu pätnástku. V najlepšej desiatke na štarte budú obe vozidlá Ferrari chýbať prvýkrát od roku 1984.

Viac o téme: Red Bull Sebastian Vettel Lewis Hamilton F1 Ferrari Mercedes Monza Veľká cena Talianska Valtteri Bottas Max Verstappen Charles Leclerc