VIDEO Napínavý súboj na Islande pre Angličanov: Portugalci nedali šancu Chorvátom

Raheem Sterling oslavuje gól do siete Islandu Raheem Sterling oslavuje gól do siete Islandu Zdroj: SITA/AP Photo/Brynjar Gunnarson

REYKJAVÍK - Futbalisti Anglicka sa poriadne potrápili vo svojom úvodnom vystúpení v Lige národov 2020/2021. V sobotnom stretnutí 2. skupiny A-divízie zvíťazili na Islande 1:0, o troch bodoch rozhodol v 90. minúte Raheem Sterling z jedenástky.

Angličania hrali od 71. minúty bez vylúčeného Kylea Walkera, ktorý videl druhú žltú kartu. Napriek tomu mali hostia hernú prevahu. V závere duelu zahral rukou vo vlastnej šestnástke Sverrir Ingason, inkasoval druhú žltú kartu a Sterling premenil následnú penaltu. Domáci však dostali príležitosť na vyrovnanie, keď o tri minúty neskôr aj oni zahrávali pokutový kop. Birkir Bjarnason však zaváhal.

Raheem Sterling oslavuje gól Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP Photo/Brynjar Gunnarson

Portugalsko, Francúzsko aj Belgicko s výhrami

Futbalisti Portugalska vstúpili úspešne do Ligy národov 2020/2021. V sobotnom stretnutí 3. skupiny A-divízie si obhajcovia trofeje poradili v Porte s Chorvátskom 4:1. V ďalšom zápase 3. skupiny Francúzsko zvíťazilo vo Švédsku 1:0.

Joao Cancelo oslavuje gól Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP Photo/Miguel Angelo Pereira

Portugalci dominovali od začiatku zápasu aj bez svojho kapitána Cristiana Ronalda, ktorý chýbal pre infekciu v palci na nohe. V prvom polčase prestrieľali súpera 15:2. Chorváti mali šťastie v 34. minúte, keď napriahol spoza šestnástky Raphael Guerreiro, ale trafil iba ľavú žrď. Skóre otvoril v závere polčasu exportnou strelou Joao Cancelo, po zmene strán sa obraz hry nezmenil a ďalšie zásahy pridali Diego Jota a Joao Felix. V závere sa presadili aj Chorváti, ale na zásah Bruna Petkoviča vzápätí odpovedal Andre Silva a stanovil konečný rezultát 4:1.

Kylian Mbappé strieľa gól Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/Christine Olsson/TT via AP

Francúzi získali tri body vďaka Kylianovi Mbappemu, ktorý po individuálnej akcii prekvapil z uhla brankára Robina Olsena. V nadstavenom čase mohli úradujúci majstri sveta pridať aj druhý gól, ale Antoine Griezmann nepremenil pokutový kop.

Radosť hráčov Belgicka po Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix via AP

V druhom stretnutí 2. skupiny Belgičania zvíťazili v Dánsku 2:0. Pod triumf sa navýraznejšie podpísal Dries Mertens, ktorý v prvom polčase rozohral rohový kop a jeho center usmernil do siete Jason Denayer. V druhom polčase pridal gólovú poistku.

Weiss opäť úspešný

Gruzínsko pod vedením slovenského trénera Vladimíra Weissa zdolalo v 2. skupine C-divízie domáce Estónsko 1:0. V ďalšom dueli "dvojky" Severné Macedónsko zvíťazilo doma nad Arménskom 2:1. Všetky góly padli z jedenástok, Severní Macedónci skórovali v prvom polčase, hostia skorigovali v 90.+4 minúte. V jedinom stretnutí D-divízie uspel v 2. skupine domáci Gibraltár, keď zdolal San Maríno 1:0.

LN 2020/2021:
A-divízia
2. skupina:
Reykjavík
Island - Anglicko 0:1 (0:0)
Gól: 90. Sterling (z 11 m), ČK: 90. Ingason po druhej ŽK - 71. Walker po druhej ŽK

Azerbajdžan - Luxembursko 1:2 (1:0)
Góly: 43. Šejdajev - 48. Krivociuk, 72. Rodrigues (z 11 m), ČK: 26. Emreli (Azerbajdžan)