VIDEO Obrovský šok z New Yorku: Neporazený Djokovič na US Open dohral!

Novak Djokovič zachraňuje situáciuNovak Djokovič zachraňuje situáciu Zdroj: SITA/AP - Seth Wenig

NEW YORK - Srbského tenistu Novaka Djokoviča diskvalifikovali z grandslamového turnaja US Open za napálenie loptičky do krku čiarovej rozhodkyne. K incidentu prišlo v osemfinálovom stretnutí mužskej dvojhry proti Španielovi Pablovi Carrenovi-Bustovi za stavu 5:6 v prvom sete. Djokovič bol nasadená jednotka a v tomto roku ešte neokúsil trpkosť prehry.

Djokovič mal za stavu 5:4 k dispozícii tri setbaly, Carreno Busta ich však odvrátil, vyrovnal na 5:5 a v ďalšom geme zobral Srbovi servis. Favorit v návale frustrácie následne odpálil loptičku, nechtiac trafil čiarovú rozhodkyňu do krku a tá spadla na zem. Navyše Djokovič po druhý raz v priebehu niekoľkých minút napálil loptičku tam, kde sa nesmie, a hoci v druhom prípade to nebolo silné, len nešťastné, empajrový rozhodca po konzultácii so supervízorom rozhodol o jeho diskvalifikácii.

Novak Djokovič šokujúco na Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP - Seth Wenig

Djokovič nemal svoj deň, v jedenástom sete za stavu 0:15 išiel za beznádejnou loptičkou v protipohybe, šmykol sa a padol na ľavú ruku. Zápas prerušili na dve-tri minúty a ošetrovali mu rameno.

Britská legenda považuje rozhodnutie za správne

"Správne rozhodnutie," komentoval verdikt bývalý britský tenista Tim Henman, ktorého stretol rovnaký osud za podobný prehrešok vo Wimbledone v roku 1995. "Síce na čiarovú rozhodkyňu nemieril, ale napálil loptu preč a za svoje konanie musíte niesť zodpovednosť," uviedol Henman.

Srbský tenista tento rok ešte nenašiel premožiteľa, na konte má 26 víťazstiev. Na US Open, ktorý vyhral v rokoch 2011, 2015 a 2018, usiloval o osemnásty grandslamový titul. Bol považovaný za jasného favorita aj preto, že jeho veľkí rivali Švajčiar Roger Federer a Španiel Rafael Nadal vo Flushing Meadows chýbali. Djokovič účasť v New Yorku dlho zvažoval kvôli obmedzeniam spojeným s bojom proti šíreniu koronavírusu, ale nakoniec sa rozhodol hrať. V úvodných troch kolách stratil dohromady len set.

Dvadsiaty nasadený Carreňo má po nečakanom postupe šancu zopakovať na US Open semifinálovú účasť z roku 2017, čo je jeho najlepší grandslamový výsledok. Jeho ďalším súperom bude buď Belgičan David Goffin, alebo Kanaďan Denis Šapovalov.