VIDEO Taliani zvíťazili v šlágri v Holandsku, oslabené Česko podľahlo doma Škótsku

Gólová radosť talianskych hráčov Gólová radosť talianskych hráčov Zdroj: SITA/AP Photo/Peter Dejong

AMSTERDAM - Futbalisti Talianska zvíťazili v šlágri pondelkového programu Ligy národov v Amsterdame nad Holandskom 1:0 a so štyrmi bodmi sa posunuli na čelo tabuľky 1. skupiny A-divízie. V druhom zápase skupiny domáca Bosna a Hercegovina prehrala s Poľskom 1:2.

O jediný gól v Amsterdame sa postaral stredopoliar milánskeho Interu Nicolo Barella, ktorý v závere prvého polčasu skóroval hlavou po centri Cira Immobileho. V druhom dueli skupiny v Zenici sa síce domáca Bosna ujala vedenia zásluhou Harisa Hajradinoviča, ktorý v 24. minúte premenil pokutový kop, no Poliaci dokázali otočiť skóre po góloch Kamila Glika a Kamila Grosického. S tromi bodmi sa vyrovnali v tabuľke druhému Holandsku, Bosna je so ziskom jedného bodu na 4. mieste.

V 1. skupine B-divízie si prvé víťazstvo v novom ročníku LN pripísali Nóri, ktorí v Belfaste rozdrvili domáce Severné Írsko 5:1. Po dva góly hostí strelili Alexander Sörloth a Erling Braut Haaland. Tabuľku vedú so štyrmi bodmi Rumuni, ktorí triumfovali v Klagenfurte nad Rakúskom 3:2.

Erling Haaland oslavuje gól Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP Photo/Peter Morrison

Vo 4. skupine C-divízie majú po pondelku všetky štyri tímy zhodne tri body. Prvé víťazstvo dosiahli bieloruskí reprezentanti, ktorí vyhrali v Almaty nad domácim Kazachstanom 2:1. V Tirane Albánci podľahli Litve 0:1.

Škóti vybojovali cenné body v Česku

Škótski futbalisti vyhrali vo svojom druhom vystúpení v 2. skupine B-divízie Ligy národov v Olomouci nad Českom 2:1 a so štyrmi bodmi sa vyšvihli na čelo tabuľky. Domáci tím nastúpil po dvoch koronavírusových prípadoch a kompletnej výmene mužstva v improvizovanom zložení, napriek tomu bol veľmi blízko k zisku bodu. Česi sú po prehre s tromi bodmi na druhom mieste skupiny o bod pred Izraelom, ktorý remizoval v Netanyi so Slovenskom 1:1.

Česi museli po piatkovom víťaznom zápase so slovenskou reprezentáciou v Bratislave (3:1) sformovať úplne nové mužstvo, keďže pôvodný výber rozpustili v dôsledku obáv zo šírenia koronavírusu. Káder s minimom reprezentačných skúseností tvorili najmä hráči miestnej Sigmy, Baníka Ostrava či Slavie Praha. Tím viedli tréner David Holoubek, ktorý má štandardne na starosti reprezentáciu do 18 rokov, a kouč "dvadsiatky" Jiří Žilák. Napriek improvizovanej zostave začali domáci aktívne a v 12. minúte sa ujali vedenia, Stanislav Tecl našiel "českou uličkou" Jakuba Peška a ten sám pred Davidom Marshallom nezaváhal.

Škótski hráči oslavujú gól Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek

Tento moment prebral Škótov, ktorí prevzali iniciatívu. Ich tlak gradoval a v 27. minúte sa dočkali vyrovnania, keď center Liama Palmera usmernil do bránky Landon Dykes. Po zmene strán posúdil rozhodca stret Malinského v pokutovom území s Robertsonom ako faul a nariadil pokutový kop, ktorý premenil Ryan Christie - 1:2. Domáci reagovali niekoľkými nebezpečnými strelami, ktoré buď tesne minuli cieľ, alebo ich zlikvidoval pozorný Marshall. V samom závere zachránila hostí od vyrovnania žrď, ktorú opečiatkoval striedajúci Antonín Růsek.

Českí reprezentanti sa najbližšie predstavia v 2. skupine B-divízie LN 11. októbra na pôde Izraela. Škóti už 8. októbra nastúpia proti tomu istému súperovi v baráži ME 2020 a o tri dni neskôr privítajú v LN Slovákov.

LN 2020/2021 - 2. kolo:
B-divízia, 2. skupina:
Olomouc
Česko - Škótsko 1:2 (1:1)
Góly: 12. Pešek - 27. Dykes, 52. Christie (z 11 m). ŽK: Malínský, Jánoš - Armstrong, Robertson, McKenna, Palmer

Česko: Mandous – Holeš, Hubník, Jemelka, Zelený – Jánoš, Havlík (81. Růsek) – Malínský, Budínský (55. Breite), Pešek (76. Potočný) – Tecl
Škótsko: Marshall – Palmer, Cooper, McKenna, Robertson – McTominay, Fleck (61. McGinn), McLean – Christie, Dykes (67. Paterson), Armstrong (80. McGregor)