VIDEO Finále konferencie pripomínalo prípravný zápas: Černákova Tampa zdemolovala Islanders

Zľava Victor Hedman, Brayden Point, Ondřej Palát a Alex Killorn oslavujú gólZľava Victor Hedman, Brayden Point, Ondřej Palát a Alex Killorn oslavujú gól Zdroj: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

EDMONTON - Hokejisti Tampy Bay uspeli v prvom zápase finále play off Východnej konferencie NHL, New York Islanders zdolali vysoko 8:2. Pod triumf "bleskov" sa najvýraznejšie podpísala dvojica päťbodových útočníkov z prvej formácie - Brayden Point zaznamenal dva góly a tri asistencie, Nikita Kučerov si pripísal gól a štyri asistencie.

Slovenský obranca Erik Černák odohral za Tampu 14:39 min a skončil s jednou mínuskou. V závere prvej tretiny odišiel do šatne po tom, ako zblokoval v oslabení strelu obrancu Ryana Pulocka, ale od začiatku druhej tretiny bol späť na ľade.

Point a Kučerov sa stali prvými hráčmi Lightning, ktorí v zápase play-off dosiahli päť bodov. Hokejisti Tampy využili fakt, že mali po víťaznej sérii s Bostonom Bruins (4:1) týždňovú pauzu, počas ktorej absolvovali presun z Toronta do Edmontonu a pripravili sa na konferenčné finále. Islanders na druhej strane vydreli až v sobotu postup po sedemzápasovom boji s Philadelphiou Flyers a v nedeľu cestovali do Edmontonu. "Prehrýzli sa cez sedem zápasov, cestovali, museli sa adaptovať na zmenu času a hneď hrať. Toto bol len jeden zápas, v tých ďalších už budú podmienky rovnaké. Nikto nebude cestovať a oba tímy budú mať rovnaký odpočinok. Som však rád, že sme využili situáciu a hrali sme naozaj dobre," povedal tréner "bleskov" Jon Cooper.

Zľava Victor Hedman, Brayden Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

Tampa začala raketovo, Point predviedol hneď vo svojom prvom striedaní parádnu akciu a v 74. sekunde otvoril skóre. Kanadský útočník tak bodoval v siedmom zápase za sebou. O tri minúty neskôr síce vyrovnal Jordan Eberle, ale potom sa presadili obrancovia "bleskov" Victor Hedman a Ryan McDonagh a v 11. minúte vyhnali z bránky Islanders Thomasa Greissa, ktorého nahradil Semjon Varlamov. "Veci idú správnym smerom, ale toto je náš tím. Hráme veľmi dobre. Máme systém, každý vie čo má robiť, keď má puk a robíme správne veci," žiaril spokojnosťou Point.

Lightning nepoľavili ani v ďalšom priebehu, v druhej tretine sa presadili Yanni Gourde a opäť Point. V tretej časti skóroval Kučerov, v piatom zápase sa za sebou sa medzi strelcov zapísal Ondřej Palát a skóre uzavrel svojim druhým gólom v zápase Gourde. Za Islanders skóroval už len obranca Nick Leddy. Tampa dala súperovi lekciu z efektivity, osem gólov nasúkala z 34 striel. "Potrestali každú chybu, ktorú sme spravili," povedal tréner "ostrovanov" Barry Trotz. Víťazstvo Tampy vychytal Andrej Vasilevskij, ktorý zaznamenal 23 zákrokov.

Lightning vyrovnali svoj rekord v počte strelených gólov v zápase play-off. Rovnakým skóre 8:2 vyhrali v piatom zápase štvrťfinále Východnej konferencie 2011 nad Pittsburghom Penguins. Islanders naposledy inkasovali "osmičku" v play-off v roku 1980, keď v druhom zápase finále Stanley Cupu prehrali s Philadelphiou Flyers 3:8. Pohár však napokon získali po triumfe v šiestich zápasoch. Do klubovej histórie sa zapísal aj Kučerov, ktorý strelil svoj 34. gól v play-off a dostal sa na prvé miesto pred Martina St. Louisa. Point a Kučerov sú len druhými spoluhráčmi, ktorí v jednom zápase konferenčného finále nazbierali po minimálne päť bodov. V roku 1985 sa to podarilo v drese Edmontonu Paulovi Coffeymu (1+5) a Jarimu Kurrimu (3+2).