VIDEO O všetkom rozhodla jedna hrozná tretina: Sekerov Dallas sa nezmohol ani na gól

Hráči Vegas Golden Knights oslavujú triumfHráči Vegas Golden Knights oslavujú triumf Zdroj: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

EDMONTON - Hokejisti Vegasu Golden Knights zvíťazili v druhom zápase finále play-off Západnej konferencie nad Dallasom Stars 3:0. O triumfe rozhodli v druhej tretine, v ktorej strelili všetky tri góly a vyrovnali stav série na 1:1. Čistým kontom sa blysol švédsky brankár Robin Lehner. V drese zdolaných "hviezd" odohral 16:51 min slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý raz ohrozil Lehnera a mal jeden hit.

Lehner zlikvidoval všetkých 24 striel hráčov Dallasu, zaznamenal druhý shutout za sebou a štvrtý v tohtoročnej play-off. V prvom zápase série s Dallasom, ktorý Vegas prehrali 0:1, kryl chrbát Marcovi-Andremu Fleurymu.

Obrovitý Švéd sa stal len štvrtým brankárom za uplynulých 15 rokov so štyrmi shutoutami v jednej play-off. V roku 2011 to dosiahli Tim Thomas z Bostonu Bruins a Roberto Luongo z Vancouveru Canucks, pred dvomi rokmi Fleury práve v drese Vegas. "Odohrali sme výborný zápas. Chlapci boli od začiatku pripravení, predčili sme ich v nasadení a v rýchlosti. Bola to paráda a dobrý výkon tímu mi uľahčil situáciu," povedal pre nhl.com Lehner.

Vegas Golden Knights oslavujú Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

V prvej tretine ešte hráči Vegas nenašli cestu k prekonaniu Antona Chudobina, ale v druhej časti zvýšili tlak a dočkali sa odmeny. Skóre otvoril v 25. minúte Paul Šťastný a ukončil veľké trápenie útočníkov Vegas. Tí nedali gól proti súperovi s brankárom medzi žrďami 276 minút a 24 sekúnd od štvrtého zápasu druhého kola proti Vancouveru. "Nejaký čas sme boli uštipnutí hadom. Som rád, že sme získali späť naše kúzlo. Máme skvelý tím, na čo sme hrdí a keď hráme svoju hru, tak sme nezastaviteľní," povedal pre tsn.ca útočník Chandler Stephenson.

Dve a pol minúty po Šťastného góle využil presilovku William Karlsson a skvelú fázu "zlatých rytierov" uzavrel po nádhernej biliardovej akcii Tomáš Nosek. Medzitým ešte neuznali rozhodcovia zásah obrancu Shea Theodorea. "V prvom zápase sme nehrali našu hru. Dnes sme sa k nej vrátili a keď sme strelili prvý gól, tak sme hrali presne to, čo vieme. Tlačili sme sa do bránky a pekne sme si vymieňali puky," povedal tréner Golden Knights Peter DeBoer. Chudobin dostal tri góly z 27 striel a po druhej tretine ho vystriedal Jake Oettinger, ktorý si pri debute v NHL pripísal päť zákrokov a neinkasoval. Tréner Stars Rick Bowness nehádzal vinu na ruského brankára. "Anton bol jedinou príčinou, prečo sme prehrávali 0:3. Bez neho by to bolo 0:6," povedal kouč Dallasu. Dvadsaťjedenročný Američan Oettinger sa stal prvým brankárom za uplynulých 55 rokov a vôbec jediným v expanznej ére (od 1967-68), ktorý v profilige debutoval v konferenčnom finále, alebo ligovom semifinále. Pred ním si premiérový štart v NHL pripísal v roku 1964 v semifinále NHL Bob Champoux, ktorý v bránke Detroitu Red Wings vystriedal zraneného Terryho Sawchuka. Oettinger je dvanásty brankár, ktorý debutoval v play-off, nedávno zažil niečo podobné Čech Dan Vladař z Bostonu Bruins, keď nahradil v sérii s Tampou Bay Lightning Jaroslava Haláka. Prvýkrát v modernej ére, ktorá sa datuje od sezóny 1943-44 sa konferenčné finále, alebo ligové semifinále začalo shutoutami na každej strane.

Sekera takmer polovicu "ice-timu" odohral v oslabení. V početnej nevýhode bol na ľade 7 minút a 19 sekúnd, najviac zo všetkých aktérov zápasu. Slovenský zadák zblokoval štyri strely, podobne ako jeho náprotivok Nate Schmidt z Vegas. Tretí zápas je na programe v noci na piatok.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - DALLAS STARS 3:0 (0:0, 3:0, 0:0)
Góly: 25. Šťastný (Pacioretty, McNabb), 29. Karlsson (Theodore, Šťastný), 35. Nosek (Stephenson, Roy). Brankári: Lehner - Chudobin (41. Oettinger), strely na bránku: 32:24.