VIDEO Bývalý prezident UCI s ostrou kritikou, víťazný Ewan sa Sagana zastal

Slovenský cyklista Peter Sagan Slovenský cyklista Peter Sagan Zdroj: TASR/AP/Marco Betorello

POITIERS - Peter Sagan namiesto pôvodného druhého miesta obsadil v stredajšej 11. etape 107. ročníka Tour de France 85. priečku a prišiel o cenné body v boji o zelený dres. Slovenského cyklistu preradili rozhodcovia na posledné miesto v skupine hlavného poľa za nebezpečný manéver v záverečnom špurte.

Podľa portálu cyclingnews.com potrestali Sagana podľa sekcie 5.1 pravidiel UCI. Tá hovorí, že "odchýlka od zvolenej dráhy, ktorá prekáža, alebo ohrozuje iného pretekára, či nepredvídateľný špurt (vrátane potiahnutia za dres či za sedlo, zastrašovanie alebo ohrozenie úderom hlavou, kolenom, lakťom, ramenom, rukou atď), bude potrestaný pokutou 500 švajčiarskych frankov, odobratím 25% bodov, ktoré získal víťaz etapy, a preradenie na posledné miesto pretekárovej skupiny.

"Petra Sagana potrestali. Akceptujeme rozhodnutie jury. Naším cieľom je vždy zvíťaziť, no úctyhodným spôsobom, i keď je adrenalín vysoko v špurte na Le Tour," uviedla Bora na svojom oficiálnom profile na twitteri.

V bodovacej súťaži je Sagan aj po revidovaných výsledkoch na 2. mieste, no prišiel o 30 bodov za svoj finiš i 13 bodov (12,5 zaokrúhlené na hor) z Ewanovho zisku a momentálne ich má na konte 175. Prvý Bennett si polepšil a dokopy získal 243 bodov, na tretie miesto sa posunul domáci Bryan Coquard (157 b).

"Páni. V závere ideme všetci v zápale momentu. Je to etapa Tour de France a nie vždy premýšľate nad bezpečnosťou, myslíte len na to, dostať sa prvý na pásku. Áno, v televízii to vyzerá dosť zle a asi to nemal urobiť, no som si istý, že nechcel nikomu ublížiť," povedal Ewan pre TV France, keď mu v cieli ukázali záznam špurtu. "Prepáčte, ale bol to nehorázne nebezpečný krok od Petra Sagana," napísal na twitter bývalý prezident UCI Brian Cookson.

Viac o téme: Peter Sagan Caleb Ewan Brian Cookson