Prvé slová po prísnom verdikte rozhodcov: Sagan boj o zelený dres ešte nevzdáva

Peter Sagan
Peter Sagan

POITIERS - V bodovacej súťaži je Peter Sagan aj po revidovaných výsledkoch 11. etapy 107. ročníka Tour de France na 2. mieste, no prišiel o o cenné body v boji o zelený dres. Slovenského cyklistu potrestali rozhodcovia za nebezpečný manéver v záverečnom špurte.

Víťazstvo zaznamenal Austrálčan Caleb Ewan (Lotto Soudal), ktorý zvládol 167,5 km dlhú trasu zo Châtelaillon-Plage do Poitiers za 4:00:01 h. Na druhé miesto sa posunul Ír Sam Bennett (Deceuninck-QuickStep) a na tretie Belgičan Wouta van Aerta z Jumbo-Visma, ktorý sa Sagan dostal do kontaktu. Na čele celkového poradia sa udržal Slovinec Primož Roglič z Jumbo-Visma.

"Dnes som bol rýchly a v špurte som sa snažil prejsť na pravú stranu. Jedného pretekára som obišiel ľahko, ale potom sa to poriadne zúžilo. Musel som sa posunúť, aby som sa vyhol bariéram a ako výsledok ma preradili. To ma stálo veľa bodov, ale ešte som nevzdal boj o zelený dres," uviedol Sagan na oficiálnej stránke svojho tímu. Potrestaný bude pokutou 500 švajčiarskych frankov, odobratím 25% bodov, ktoré získal víťaz etapy, a preradenie na posledné miesto pretekárovej skupiny.

Športový riaditeľ Bory Enrico Poitschke akceptoval verdikt a povedal, že Sagan sa súpera nechcel dotknúť tak silno: "Peter bol v šprinte v dobrej pozícii, potom bol trochu zablokovaný, ale zbadal možnosť ísť v posledných metroch na bariéry a pokúsiť sa vyhrať etapu. Van Aerta sa dotkol tvrdšie, ako by si prial a nakoniec ho preradili na 85. miesto. Neskončilo sa to pre nás dokonale, ale musíme to akceptovať."

Sagan prišiel o 30 bodov za svoj finiš i 13 bodov (12,5 zaokrúhlené na hor) z Ewanovho zisku a momentálne ich má na konte 175. Prvý Bennett si polepšil a dokopy získal 243 bodov, na tretie miesto sa posunul domáci Bryan Coquard (157 b). Doteraz platilo, že vždy, keď dokončil Tour, dokončil ju v zelenom. Tentoraz sa však ocitol v pozícii pretekára, ktorý musí doháňať stratu. Do konca zostáva desať etáp, z toho je jedna časovka, takže body môže zbierať v deviatich. Z nich je skutočne rovinatá len tá posledná s cieľom v Paríži. Saganovi by však mohli vyhovovať aj tri etapy s klasikárskymi profilmi (12., 14., 19.), kde pravdepodobne nebude bojovať o víťazstvo Bennett. V horských etapách sú rýchlostné prémie takmer vždy ešte pred prvým ťažším stúpaním, čiže šanca bude pre viacerých záujemcov o body. 

Belgičan Van Aert považuje Saganovo správanie úplne v rozpore s pravidlami: "Nebolo tam miesto a ak použijete lakte, aby ste si ho vytvorili, je to proti pravidlám."

 


Tagy: Peter Sagan Wout van Aert

Zdroj:
TASR, športky
Foto:
profimedia.sk

DISKUSIA