VIDEO Diváci uvidia predčasné finále US Open: Thiem po zdrvujúcom triumfe vyzve Medvedeva

Dominic ThiemDominic Thiem Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

NEW YORK - Rakúsky tenista Dominic Thiem sa suverénnym spôsobom prebojoval do semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji US Open. Druhý nasadený hráč zdolal vo štvrťfinále turnajovú dvadsaťjednotku Alexa De Minaura z Austrálie hladko 6:1, 6:2 a 6:4. V boji o finále sa stretne s tretím nasadeným Rusom Daniilom Medvedevom, ktorý vyradil krajana Andreja Rubľova v troch setoch 7:6 (6), 6:3 a 7:6 (5). V druhom semifinále proti sebe nastúpia Nemec Alexander Zverev a Španiel Pablo Carreno-Busta.

Thiem, ktorý hral svoje prvé grandslamové štvrťfinále, potreboval na zdolanie de Minaura iba dve hodiny a štyri minúty. Dvadsaťsedemročný Rakúšan sa blysol 44 víťaznými údermi a predviedol 11 es, kým súper iba jedno. "Od prvého momentu som sa cítil veľmi dobre. Výsledok sa však zdá byť jednoznačnejší, ako to v skutočnosti bolo. V treťom sete som na chvíľu stratil iniciatívu a energiu a súper bol späť v hre. Kľúčový bol gem za stavu 3:4. Zlomil som ho a takmer bezchybne dopodával," povedal Thiem podľa oficiálnej webstránky ATP.

Rakúšan je podľa nasadenia hlavným kandidátom na zisk titulu, jednotka pavúka Novak Djokovič už po diskvalifikácii v listine nefiguruje. Thiem sa však za favorita nepovažuje, obzvlášť, ak ho čaká minuloročný finalista podujatia. "Roger, Rafa a Novak tu nie sú. Máme tu Daniila, Saschu a Pabla, troch úžasných hráčov. Každý z nich si zaslúži svoj premiérový grandslamový titul. Všetci to majú v hlave a dajú do toho všetko," pripomenul Thiem.

Daniil Medvedev a Andrej Galéria fotiek (15) Zdroj: SITA/AP/Seth Wenig

Úvodný set duelu medzi Medvedevom a Rubľovom bol veľmi vyrovnaný, obaja hráči ťažili zo svojho podania a súperovi nedovolili ani jeden brejk. Set tak dospel až do tajbrejku. V ňom stratil Medvedev dvakrát podanie a jeho protivník viedol už 5:1 i 6:3. Rubľov mal tri setbaly, no nevyužil ani jeden, pričom jeho súper premenil hneď prvý a vyhral 8:6. Druhý set pre seba získal favorizovaný Medvedev, ktorý v šiestom geme brejkol súpera a dopodával do víťazného konca 6:3. V tretej sade predvádzali obaja aktéri opäť veľmi vyrovnaný tenis a do deviatej hry ani jeden nestratil servis. Medvedev sa následne nechal ošetriť, aby vzápätí predviedol piatu čistú hru pri svojom podaní a vyrovnal na 5:5. Nasledovali ďalšie dva čisté gemy a tretí set vyvrcholil tajbrejkom, v ktorom bol úspešnejší opäť finalista vlaňajšieho ročníka US Open, keď premenil prvý mečbal.

Medvedev predviedol 16 es oproti desiatim jeho súpera a úspešnejší bol aj vo víťazných úderoch 50:22, no spravil viac nevynútených chýb 37:17. "Asi prvýkrát v roku som oslavoval po konci stretnutia, pretože to bolo poriadne ťažké. Dva sety rozhodla v podstate jediná výmena. V závere som cítil, že sa môžem dostať do problémov, preto som veľmi šťastný, že som zvládol tajbrejk," tešil sa po zápase Medvedev.

Piaty hráč svetového rebríčka prešiel do semifinále bez straty setu. V Open ére sa môže stať prvým tenistom, ktorý bude triumfovať na US Open bez toho, aby prišiel o jediný set. Pritom v tajbrejku prvého prehrával už 1:5. "V takých chvíľach si hovoríte, že teda ten set stratíte. Zároveň sa však snažíte o každý jeden bod. Mal som aj šťastie, po jednej loptičke som sa rozhodol neísť a skončila len v tesnom aute," povedal Medvedev, ktorého čaká druhé semifinále na turnajoch veľkej štvorky v kariére.