VIDEO Slovan s novým koučom zdolal Trnavu: Najslávnejšie slovenské derby rozhodli krásne góly

Ján Vlasko a kapitán Slovana Vasil BožikovJán Vlasko a kapitán Slovana Vasil Božikov Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

BRATISLAVA - Futbalisti majstrovského ŠK Slovan Bratislava zvíťazili v sobotňajšom stretnutí 6. kola Fortuna ligy nad FC Spartak Trnava 2:0. Skóre 157. derby otvoril v 13. minúte Žan Medved, druhý gól domácich pridal v 22. minúte Nono. Víťaznú premiéru na lavičke Slovana absolvoval nový slovinský tréner Darko Milanič.

Na Tehelnom poli sa pre opatrenia v súvislosti s pandémiou koronavírusu hralo bez divákov, klub pred výkopom protestoval proti obmedzeniam transparentom a prvých 30 sekúnd stáli hráči na mieste.

Bratislavčania dosiahli štvrté víťazstvo v tejto sezóne FL, na konte majú dvanásť bodov a k dobru odložený domáci zápas 4. kola proti FK Senica. Trnavčania nazbierali sedem bodov s bilanciou dve víťazstvá, jedna remíza a tri prehry.

Gólové oslavy futbalistov Slovana Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

Slovan si úvodnú príležitosť vypracoval hneď po niekoľkých desiatkach sekúnd od výkopu, po Strelcovej prihrávke zakončil Ratao a trnavský brankár Rusov vyrazil na roh. Oba tímy sa snažili kombinovať v 13. minúte zafungovala na domácej strane aj finálna fáza. Ratao odcentroval z pravého krídla, hosťujúci obrancovia neustrážili nabiehajúceho Medveda a ten z bezprostrednej blízkosti prekonal Rusova, ktorý sa najprv pohol smerom k lopte, no potom začal opäť cúvať k bránkovej čiare. V 22. minúte viedol Slovan už o dva góly, po faule Mikoviča na Čavriča v blízkosti šestnástky sa z priameho kopu presadil Nono. Rusov si síce siahol na loptu, ale tá zapadla do pravého horného rohu jeho bránky. Trnava výraznejšie zahrozila až po takmer polhodine hry z rohového kopu, Vlasko odcentroval na bližšiu žrď, Bamidele Isa sa však nepresadil pred Greifom. Pred prestávkou Mikovič ľavačkou tesne minul domácu bránku, na opačnom konci vytiahol dôležitý zákrok Rusov po strele Rataa z prvej.

Nový tréner Slovana Darko Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

Milanič prvýkrát striedal už cez polčas, z trávnika stiahol Strelca a na jeho miesto poslal Dražiča. Po zmene strán bola hra rozkúskovaná viacerými faulmi, Slovan pozorne bránil dvojgólový náskok a nepúšťal hostí do pozícií, z ktorých by mohli ohroziť Greifa. Až v 71. minúte vletel do šestnástky "belasých" vysoký center z pravého krídla, Pačinda hlavou nedokázal usmerniť loptu medzi tri žrde. Vlasko sa snažil zásobovať spoluhráčov centrami do šestnástky, ináč však Spartak v druhom polčase príliš neprinútil domácich strachovať sa o triumf v najslávnejšom slovenskom derby. Naopak, Slovan mohol pridať tretí zásah zásluhou dvoch striedajúcich hráčov, Moha predviedol individuálne schopnosti a vysunul voľného Daniela, jeho pokus vyrazil Rusov na roh. V závere riadneho hracieho času mal možnosť dať svoj druhý gól v zápase Medved, ale po centri Daniela nehlavičkoval osamotený v šestnástke efektívne a stav sa už nezmenil.

Myenty Abena a Erik Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

ŠK Slovan Bratislava - FC Spartak Trnava 2:0 (2:0)
Góly: 13. Medved, 22. Nono. Rozhodovali: Glova – Hrčka, Hrmo, ŽK: De Marco, Nono - Mikovič, Grič, bez divákov

Slovan: Greif - Pauschek, Abena, Božikov, De Marco (84. Lovat) - Nono, De Kamps - Čavrič (72. Moha), Strelec (46. Dražič), Ratao (72. Daniel) - Medved (84. Ožbolt)

Trnava: Rusov - Turňa, Tumma, Izuchukwu, Mikovič – Bukata, Grič (72. Savvidis) – Bamidele Isa (59. Saymon Cabral), Vlasko, Yao (82. Godinho Allecks) – Pačinda

Darko Milanič, tréner Slovana: "Bolo to derby s veľmi kvalitným súperom. Boli sme veľmi motivovaní najmä v úvode stretnutia, čo vyústilo do dvoch strelených gólov. Druhá polovica prvého polčasu však nebola úplne podľa mojich predstáv, boli sme pasívni, aj preto som cez polčas pristúpil k zmene, keď Dražič nahradil Strelca. Myslím si, že po prestávke to bolo v našom strede o čosi lepšie. Mali sme aj viacero brejkov, ale efektivita bola nízka, na druhej strane nás teší nula v počte inkasovaných gólov. Sme radi, že sme vyhrali derby."

Marián Šarmír, tréner Spartaka: "My sme prišli na Slovan s istým zámerom, s istým rozostavením. Išli sme 4-2-3-1, chceli sme byť aktívni v krajných vertikálach. Žiaľ, vo finálnej fáze nám chýbal pokoj na kopačkách. Po šestnástku to bolo v poriadku, slušne sme kombinovali, ale vo finálnej fáze to bolo z našej strany slabé, mali sme málo zakončení, aj keď sme hrali na Slovane. Prvý gól sme dostali po školáckej chybe, zlé prebratie hráča v šestnástke, to sa nemôže stať na ligovej scéne. V druhom polčase sme chceli byť aktívni, chceli sme so zápasom niečo urobiť, žiaľ, nepodarilo sa nám to. Slovan dal dva góly, takže zaslúžené víťazstvo domácich."

Viac o téme: FC Spartak Trnava ŠK Slovan Bratislava Darko Milanič