Svitá nádej pre slovenský šport? Štadióny a haly by mohli zaplniť diváci na 30 percent

Štátny tajomník MŠVVaŠ SR pre šport Ivan Husár
Štátny tajomník MŠVVaŠ SR pre šport Ivan Husár

BRATISLAVA - Ak by platili opatrenia, ktoré v piatok navrhla pandemická komisia pre hromadné podujatia, tak by sa nemohli odohrať hokejové stretnutia, ale napríklad ani barážové stretnutie o postup na futbalové EURO 2020 Slovensko - Írsko. Štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR Ivan Husár (SaS) na to upozornil pred zasadnutím ústredného krízového štábu, ktorý od 14.00 h rokuje o navrhnutom sprísnení protipandemických opatrení.

Husár verí, že krízový štáb bude ochotný prijať argumenty, s ktorými prichádza na rokovanie za športovú obec. "Našim argumentom je, že nemôžeme paušálne zadefinovať hromadné podujatia, musíme odlišovať vnútorné priestory, či ide o malý kostol alebo štadión s desaťtisícovou kapacitou," povedal Husár. Takisto apeluje na konzultáciu so športovou obcou pri navrhovaní opatrení. "Je potrebné zobrať do úvahy, že športové zväzy dokážu prísne nastaviť hygienické pravidlá. Áno, boli takí, ktorí to neurobili, ale tí nech sú potrestaní," dodal.

Priznal, že rád by na rokovaní minimálne udržal v prípade hromadných podujatí súčasné nastavenie maximálnej kapacity návštevníkov (1000 pre exteriér, 500 pre interiérové podujatie). "Pokúsim sa prediskutovať, aby mohla byť zaplnená aspoň 30 percentná kapacita hál pri dodržaní všetkých potrebných hygienických opatrení," oznámil štátny tajomník rezortu školstva zodpovedný za oblasť športu.

Avizoval, že ak by sa epidemiologická situácia v SR naďalej výrazne zhoršovala, z vnútra konzília zaznievajú hlasy pre organizáciu podujatí bez divákov. "V tomto prípade je to lepšie, ak to bude bez divákov, ako keby tam mal byť limit 50 ľudí a nie je jasné, či sa do toho počtu zmestia aj hráči, realizačný tím a organizátori, bez ktorých sa to ani nemôže uskutočniť," mieni Husár.

Podľa návrhu, ktorý prezentovali v piatok po rokovaní pandemickej komisie, by sa mali päťnásobne sprísniť podmienky konania hromadných podujatí, pre exteriérové podujatia má byť maximálna kapacita 200 osôb a interiérové 100 osôb. Ešte prísnejšie to bude v takzvaných červených a oranžových okresoch, ktoré majú vyššiu dynamiku rastu prípadov nákazy, na exteriérových podujatiach sa bude môcť zúčastniť maximálne 100 a interiérových najviac 50 osôb. V Bratislavskom kraji už takéto opatrenie platí od pondelka.


Tagy: Ivan Husár

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Dano Veselský

DISKUSIA