VIDEO Legendárny Jágr vyskúšal nástrahy pohybu na saniach parahokejistov: Je to šialene náročné!

Jaromír Jágr
Jaromír Jágr

KLADNO - Legendárny český útočník Jaromír Jágr si dnes počas otvoreného tréningu českej parahokejovej reprezentácie vyskúšal, ako náročný je pohyb na špeciálnych oceľových saniach, ktoré parahokejisti používajú. O to viac uznania si podľa 48-ročnej legendy títo hráči, ktorým osud priniesol do života prekážku v podobe telesného hendikepu, zaslúžia.

Hrajúci majiteľ prvoligového klubu mal možnosť vyskúšať si postroj na ploche domáceho štadióna v Kladne. Od parahokejových reprezentantov dostal aj špeciálnu hokejku s venovaním. Keď sa potom ale odhodlal k prvým pohybom na saniach, zavládla medzi mnohými prizerajúcimi ľahšia nervozita, aby si olympijský víťaz z Nagana neprivodil po natrhnutí lýtkového svalu, s ktorým ešte nedávno bojoval, nejaké ďalšie zranenia.

"Je to náročné. Len udržať stabilitu a odrážať sa ... Fakt klobúk dole pred tými chlapcami a vôbec aj ďalšími športovcami, ktorí takto bojujú a športujú. Mám problém sa len rozbehnúť, ešte keby som s tým mal hrať hokej a brzdiť ... ja už parahokej hrať nebudem, ale chcel som si to vyskúšať, nie je to naozaj nič jednoduché. Presnejšie povedané, je to šialene náročné," povedal Jágr novinárom.

Postupne sa ale s pre neho neobvyklou výzbrojou a výstrojom zžíval čím ďalej viac. A o to odvážnejší potom bol aj pri krúžení okolo ľadovej plochy. Dokonca aj rozhovor poskytol priamo zo saní.

"Ja som rád, že si môžem niektoré tie športy vyskúšať, pretože o to väčší potom máte rešpekt ku športovcom, ktorí to robia. Celý život som sa väčšinou zameriaval na jeden šport. Pár ich bolo doplnkových, ktoré nám pomáhali k hokeju, ale na druhú stranu je veľa športov, ktoré som si vôbec nevyskúšal. A toto je jeden z nich," podotkol Jágr.

Hoci nebol priamo v Ostrave počas vlaňajších majstrovstiev sveta, na ktorom národný tím českých parahokejistov skončil štvrtý, aspoň na diaľku šampionát sledoval. "Nebol som priamo v dejisku, ale pozeral som to v televízii. Mohli sme sa presvedčiť, ako sa tento šport stal populárnym medzi ľuďmi," pripomenul Jágr historický rekord MS s celkovou návštevou 64.748 divákov.

Jeho hlavným sprievodcom pri zdolávaní nástrah pohybu na saniach bol brankár parahokejovej reprezentácie Michal Vápenka.

"Prehodil sme spolu pár viet, radil som mu, ako držať rovnováhu. Je vidieť, že je to športovec. Myslím, že po pár tréningoch by s nami korčuľoval úplne v pohode. Každopádne problémy s rovnováhou sú zo začiatku úplne normálne, veď chlapci sa učia aj niekoľko mesiacov, aby boli schopní ako-tak jazdiť. A úplne ovládať pohyb na saniach, to je záležitosť aj niekoľkých rokov," povedal Vápenka.


Tagy: Jaromír Jágr Michal Vápenka

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka českej Tipsport Extraligy
Zdroj:
ČTK
Foto:
profimedia.sk; Video: Twitter

DISKUSIA