Za rok stojí na čele už tretia osoba: Takto to vidí nový predseda Fondu na podporu športu

Ladislav Križan
Ladislav Križan

BRATISLAVA - Fond na podporu športu musí prijímať strategické rozhodnutia na základe analýz, faktov a zverejnených dát. Zhodli sa na tom prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel s novým predsedom správnej rady Fondu na podporu športu Ladislavom Križanom na stredajšej online konferencii Sport (R)evolution, ktorú zorganizoval práve SOŠV.

Križan sa funkcie ujal iba 2. septembra, keď vystriedal Dušana Guľáša, ktorý sa tejto pozície vzdal v polovici júna. Na čelo jedenásťčlennej správnej rady Fondu na podporu športu ho pritom vláda SR vymenovala 20. mája, na tomto poste vystriedal Jozefa Gönciho.

"Dnes je štrnásť kalendárnych dní od môjho nástupu, som tretia fyzická osoba za menej ako rok v tejto funkcii. Moje názory sú dosť dlho konzistentné a sú k dispozícii online. Som prvý medzi jedenástimi rovnými. Ešte sme nemali správnu radu, rád sa oboznámim s víziou mojich kolegov," povedal Križan, riaditeľ Správy telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy (STaRZ). V minulosti pôsobil ako kontrolór Slovenskej plaveckej federácie, nezávislý konzultant pre národné športové zväzy, športové kluby a iné športové organizácie, ako generálny riaditeľ sekcie štátnej starostlivosti o šport na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR. Pracoval tiež ako vysokoškolský učiteľ či vedec – výskumník.

Zmeny nedávno nastali aj medzi členmi správnej rady. Koncom júla sa vzdala funkcie Anastastia Kuzminová, 18. augusta Daniel Líška a 21. augusta Martin Kohút. Vláda na tieto uvoľnené miesta vymenovala nových členov správnej rady s účinnosťou od 2. septembra. Ide o Dušana Šaradína, Ľudovíta Jurinyiho a Gábora Asványiho, ktorý je výkonný riaditeľ SOŠV a člen Komisie pre infraštruktúru. "Boli tu opakované personálne výmeny, fond má jedného stáleho zamestnanca, jeden email. Chcel by som, aby sme vytvorili nezávislú, apolitickú a verejnoprávnu rešpektovanú organizáciu. Nemáme byť sólo hráčom, potrebujeme výbornú komunikáciu so SOŠV a ďalšími subjektmi. Strategické rozhodnutia nesmieme prijímať na základe subjektívnych presvedčení, ale na základe analýz, faktov a zverejnených dát," dodal Križan.

Takisto Siekel zdôraznil, že slovenský šport potrebuje spoluprácu medzi SOŠV, štátnym tajomníkom rezortu školstva pre oblasť športu Ivanom Husárom, splnomocnencom vlády SR pre mládež a šport Karolom Kučerom a Fondom na podporu športu: "Jedenásť ľudí v správnej rade zodpovedá svojimi znalosťami, aby Fond na podporu športu fungoval. Za SOŠV môžem povedať, že sa vynasnažíme, aby ich práca bola čo najviac uľahčená. Ak bude záujem, spoločným úsilím by sa nám malo podariť, aby fond rozbehol svoju činnosť. Je september, najvyšší čas. Bolo veľmi komplikované vytvárať koncepciu aj pre dopady súvisiace s krízou. Je potrebné, aby sa každý z členov správnej rady vedel postaviť pred objektív a povedať, že sa rozhodol takto na základe týchto argumentov. Veľmi sa teším na spoluprácu, ktorá by mohla byť nadviazaná v takejto personálnej zhode."


Tagy: Anton Siekel SOŠV Ladislav Križan

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR - Dano Veselský

DISKUSIA