Slovensko chce znovu úspechy na olympiáde: Prvotriedne prostredie a špičkový tréner

Martina Moravcová
Martina Moravcová

ŠAMORÍN - V týchto dňoch uplynulo 20 rokov od zisku dvoch strieborných olympijských medailí najúspešnejšej slovenskej plavkyne Martiny Moravcovej. Na OH 2000 v Sydney dohmatla druhá na 100 m motýlik a 200 m kraul. Na štvrtkovom stretnutí so 6-násobnou Športovkyňou SR v Šamoríne sa nielen spomínalo, ale Slovenská plavecká federácia (SPF) predstavila aj vznik projektu Národného tréningového olympijského centra SPF (NTOC).

Okrem SPF na projekte participujú ďalší dvaja kľúčoví partneri a to Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV), resp. x-bionic® sphere v Šamoríne. Projekt má byť základným kameňom na ceste k úspechom slovenského plávania v ďalších rokoch a desaťročiach. Otvorí slovenským plavcom novú šancu skĺbiť svoje akademické ambície so športovými cieľmi bez nutnosti opustiť domáce prostredie. Projekt NTOC v období pandémie a útlmu športu dáva mladým plavcom, ich rodičom a trénerom víziu a istotu plánovaného, systematického a dlhodobého tréningového a súťažného programu.

Na čas spred dvadsiatich rokov sa Moravcovej spomínalo samozrejme veľmi príjemne. "Sú to krásne spomienky. Sydney bola jedna z najkrajších olympiád. Austrálčania plávaním žijú. Na stupni víťazov som si aj poplakala. Už je to síce také hmlisté, ale dôležité momenty zostávajú. Celý deň si človek nevybaví, to je jasné. Do Sydney som nešla pre medailu ako pre tutovku. Favorit som nebola, ale lepšie sa útočí zozadu. Dokázala som byť rýchla v správnom momente. Bola tam aj nervozita, ale to patrí k tomu, bola som v správnom rozpoložení," povedala na stretnutí s médiami slovenská plavecká hviezda.

Aj Moravcovej sa pozdáva nový projekt SOŠV, SPF a x-bionic. "Každá takáto myšlienka je vítaná. Záležať bude na mladej generácii, či túto možnosť bude chcieť využiť a či systém bude vyhovujúci a dobre nastavený. To ukáže čas, keď sa projekt bude rozpracovávať a keď sa spustí. Záležať bude aj od toho, ako sa skĺbi tento projekt so študijnými možnosťami. Za mojich čias skĺbenie tréningov a štúdia na vysokej škole bol takmer nemožný. Za mojej generácie sa preto odchádzalo za more. Bude to treba dobre nastaviť," zareagovala na otázku TASR.

Momentálna situácia slovenského plávania je výsledkom absencie dlhodobého strategického plánovania a koncepcie vrcholového plávania.  Žiadny plavec sa nekvalifikoval na OH 2020, posledná medaila z OH prišla vďaka Moravcovej pred 20 rokmi. Poslednú medailu z veľkých seniorských súťaží získal ešte v roku 2016 Richard Nagy, ktorý sa tiež pripravuje v zahraničí. Projekt NTOC prináša novú koncepciu vrcholového plávania na Slovensku a chce podať slovenským športovcom, nielen plavcom, pomocnú ruku tak, že celá športová komunita zastrešená SOŠV bude mať možnosť bezodplatne využívať špičkové podmienky v Olympijskom tréningovom centre x-bionic® sphere. Šamorín ponúka kvalitnú infraštruktúru (50 m bazén, 25 m bazén, posilňovňa).

"My sa chceme vrátiť k úspechom, ktoré sme zažívali. Olympiáda je pre každého športovca maximum. Rozhodli sme sa, že urobíme všetko pre to, aby sme takých športovcov ako je Martina opäť získali. Trendom je, že naši športovci odchádzajú do sveta. My to chcem obrátiť a svet voláme k nám. Dali sme sa dokopy s príjemnými ľuďmi. Aj Ivana bola v Sydney a dlhodobo sa venuje plávaniu so svojim manželom Dirkom, trénerom svetových parametrov. A tak vzniká projekt, ktorý dnes môžeme predstaviť. Záleží len na nás, či nám to pretečie cez prsty, alebo na ďalších OH budeme zažívať emotívne okamihy," povedal prezident SPF Ivan Šulek.

SPF sa rozhodol urobiť lídrom svojho projektu nemeckého trénera Dirka Langeho. Ten je jedným z najúspešnejších trénerov na svete a má skúsenosti vo vedúcich pozíciách veľkých a úspešných plaveckých federácií. Tiež pozná slovenské prostredie, je manželom bývalej reprezentantky Ivany Waltrovej, viedol Tomáša Klobučníka či Katarínu Listopadovú. "Po ponuke, či by som bol ochotný ísť do tohto projektu som sa zamyslel a súhlasil. V kariére som trénoval olympijských víťazov svetových rekordérov. Chcel som už aj ísť trochu do zákulisia. V roku 2004 v JAR som bol v podobnom projekte, ktorý sa napokon ukázal ako úspešný," povedal Lange.


Zdroj:
TASR
Foto:
TASR - Pavel Neubauer

DISKUSIA