VIDEO Tampa s Černákom už len krok od Stanleyho pohára: Štvrtý zápas muselo rozhodnúť predĺženie

Radosť hráčov Tampy po strelenom góle v predĺženíRadosť hráčov Tampy po strelenom góle v predĺžení Zdroj: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

EDMONTON - Hokejistov Tampy Bay delí jedno víťazstvo od zisku Stanleyho pohára. Lightning v zostave so slovenským obrancom Erikom Černákom zvíťazili vo štvrtom zápase finále play off NHL nad Dallasom 5:4 po predĺžení a v sérii vedú 3:1. Piaty duel je na programe v noci na nedeľu o 2.00 SELČ.

O výhre "bleskov", ktoré v zápase prehrávali 0:2 i 2:3, rozhodol v 67. minúte v presilovke obranca Kevin Shattenkirk. Černák odohral 18:33 minúty, osobné štatistiky si vylepšil o jeden plusový bod a odsedel si dvojminútový trest. Jeho krajan v tíme súpera Andrej Sekera strávil na ľade 16:46 minúty.

Tampa nastúpila bez zraneného kapitána Stevena Stamkosa, ktorý pri krátkom návrate na ľad v treťom zápase skóroval. Duel nedohral útočník Dallasu Roope Hintz, ktorý v druhej tretine po súboji s Tylerom Johnsonom nepríjemne narazil na mantinel. Jeho štart v piatom zápase je otázny. Tampa má v predĺženiach tohtoročnej play off bilanciu 6-1, celkovo strávili "blesky" v nadstavenom čase v tejto play off 191 minút a 51 sekúnd, čo je nový rekord NHL.

Lightning sú krok od zisku druhého Stanley Cupu v klubovej histórii. V roku 2004 sa Tampa tešila po finálovom triumfe 4:3 na zápasy nad Calgary Flames. Slávny pohár vtedy zdvihol nad hlavu aj slovenský útočník Martin Cibák. Ešte žiadny tím od zavedenia série na štyri víťazstvá (od roku 1939) neotočil stav vo finále z 1:3. Vo všetkých 27 prípadoch to do úspešného konca dotiahol tím, ktorý viedol 3:1.

Yanni Gourde a Pat Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

Dvomi gólmi sa blysol Brayden Point a stal sa prvým hráčom Lightning, ktorý skóroval v troch finálových zápasoch za sebou. Na konte má už 13 presných zásahov v tohtoročnej play off, čím vyrovnal rekord súčasného spoluhráča Tylera Johnsona z roku 2015. Point sa po Nikitovi Kučerovovi dostal ako druhý hráč "bleskov" na métu 30 kanadských bodov, čo dosiahli ako ôsmi spoluhráči v histórii NHL. Za uplynulých 25 rokov to dokázali len Jevgenij Malkin a Sidney Crosby v drese Pittsburghu, ktorí sa v roku 2009 tešili zo Stanley Cupu. Dve asistencie pridal Kučerov, ktorý ich má na konte už 25.

Rekordné zápisy prekonal aj dvojgólový strelec Joe Pavelski. Veterán Stars má na konte už 60 presných zásahov v play off a vyrovnal rekord člena Siene slávy Joea Mullena v počte strelených gólov spomedzi rodákov z USA. Skóroval aj jeho spoluhráč Correy Perry, ktorý v druhej tretine upravil na 3:2 pre Stars a tešil sa z prvého gólu vo finálovej sérii po 13-tich rokoch. Tridsaťpäťročný Kanaďan skóroval predtým ako hráč Anaheimu Ducks vo finále 2007 proti Ottawe.

Brankár Andrej Vasilevskij zaznamenal 26 úspešných zákrokov a dosiahol 17. víťazstvo v tohtoročnej vyraďovačke. Prekonal tak klubový rekord krajana Nikolaja Chabibulina z roku 2004.

Finále play off NHL - 4. zápas (Edmonton):
DALLAS STARS - TAMPA BAY LIGHTNING 4:5 pp (2:1, 1:2, 1:1 - 0:1)
Góly: 8. Klingberg, 19. Pavelski (Benn, Radulov), 29. Perry (Seguin, Janmark), 52. Pavelski (Seguin, Heiskanen) - 20. Point (Palát, Shattenkirk), 23. Point (Killorn, Kučerov), 39. Gourde (Kučerov, Sergačov), 47. Killorn (Sergačov, Cirelli), 67. Shattenkirk (Hedman, Maroon). Rozhodovali: Sutherland, Charron - Kovachik, Barton, vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky 0:3, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 30:35, bez divákov.

Dallas: Chudobin - Klingberg, Lindell, Heiskanen, Oleksiak, Hanley, SEKERA - Radulov, Pavelski, Benn - Perry, Seguin, Janmark - Gurianov, Hintz, Kiviranta - Caamano, Dickinson, Cogliano. Tréner: R. Bowness

Tampa Bay: Vasilevskij - Rutta, Hedman, Shattenkirk, McDonagh, ČERNÁK, Sergačov - Kučerov, Point, Palát - Johnson, Cirelli, Killorn - Coleman, Gourde, Goodrow - Verhaeghe, Paquette, Maroon. Tréner: J. Cooper

/stav série 1:3/

Tréner Dallasu Rick Bowness spravil niekoľko zmien v zostave, keď vymenil centrov prvých dvoch formácií. Do prvej sa posunul Joe Pavelski, do druhej putoval Tyler Seguin. V druhom a treťom útoku sa vymenili praví krídelníci Gurianov a Perry. Stars otvorili skóre v 8. minúte zo svojej prvej strely, keď sa na dvakrát presadil obranca John Klingberg.

Minútu a pol pred prvou sirénou viedol Dallas už 2:0, akciu Radulova a Benna zakončil Pavelski. Dallas vyslal v prvej tretine na bránku len tri strely a dal z nich dva góly. Tampa však 33 sekúnd pred koncom prvej tretiny znížila. Po Palátovej prihrávke sa dostal za obranu Point a nezaváhal.

V 23. minúte bolo vyrovnané, keď Tampa využila prvú z troch presiloviek. Sekera vložil hokejku do prihrávky Killorna spoza bránky, puk vyletel do vzduchu, kde ho parádne trafil Point a tešil sa z 13. gólu v play off. V polovici duelu viedol Dallas ešte raz. Po akcii Seguina upratal puk do bránky Perry - 3:2.

Kevin Shatenkirk sa raduje Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

Dallas mohol viesť o dva góly, ale Vasilevskij betónom zneškodnil stopercentnú šancu Janmarka. "Blesky" opäť udreli krátko pred pauzou a opäť v početnej výhode. Nahodenie Kučerova sa od korčule Lindella odrazilo rovno na hokejku Gourdea a Chudobin v bránke Dallasu nemal šancu.

Tampa prvýkrát viedla v 46. minúte, keď Killorn nečakanou, ale veľmi presnou strelou z otočky zaskočil Chudobina. O necelých päť minút neskôr však bolo vyrovnané 4:4, keď sa opäť presadil Pavelski. Jeho strelu Vasilevskij vyrazil pred seba a Shattenkirk tiesnený Seguinom si puk nešťastne vrazil do vlastnej bránky.

Viac gólov už nepadlo a o víťazovi muselo rozhodnúť predĺženie. Dallas mal pri vylúčení Sergačova presilovku, ale nevyužil ju a napokon za to pykal. Tampa totiž potrestala faul Benna a v siedmej minúte nadstavenia rozhodol o víťazstve floridského tímu svojim tretím gólom v play off Shattenkirk.

Hlasy:

Jon Cooper, tréner Tampy Bay: "Po zápase bola v šatni maximálna koncentrácia. Prišli sme do bubliny s jasným cieľom. Sme na dobrej ceste, ale ešte sme nič nevyhrali. Stále nám chýba jedno víťazstvo a rozhodne nič nepodceníme."

Rick Bowness, tréner Dallasu: "Bola to nešťastná prehra. Som hrdý na to, ako sme dnes hrali. Ešte sa nevzdávame a zabojujeme. Mám úplnú dôveru v tento klub."

Kevin Shattenkirk, obranca Tampy Bay, strelec víťazného gólu: "Som veľmi šťastný, po strelení gólu som prežíval veľké emócie. Myslím, že dnes odohralo skvelý zápas viacero chalanov, nie je to len o tom, kto rozhodol. V každom prípade to bol úžasný moment, veľký gól a tešíme sa na zajtrajší zápas."

Brayden Point, útočník Tampy Bay: "Teraz je najdôležitejšie dobre zregenerovať a pripraviť sa na ďalší zápas. Nehrá sa často dvakrát za dva dni, ale musíme to zvládnuť. Sme blízko, ale musíme sa koncentrovať, aby sme to dotiahli. Trochu si odpočinieme, pozrieme videá a ideme na to."

Joe Pavelski, útočník Dallasu: "Nerád to hodnotím, ale vylúčenie Jamieho Benna v predĺžení sa mi nepáčilo. Jamie bol v súboji s Tylerom Johnsonom na útočnej modrej, zapreli sa do seba a súper spadol. Nemalo to žiadny vplyv na hru. V predĺžení play off zápasu čakáme férovú bitku piatich proti piatim."

Viac o téme: Steven Stamkos Correy Perry Tyler Johnson Dallas Stars Tampa Bay Lightning Tyler Seguin Kevin Shattenkirk Erik Černák Nikita Kučerov Andrej Vasilevskij Brayden Point Rick Bowness Roope Hintz Joe Pavelsk