Definitíva ohľadom Medzinárodného maratónu padne v stredu: Stále veríme, že sa to uskutoční

Sprava prezident Maratónskeho klubu Košice Ján Sudzina a riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru (MMM) Branislav KoniarSprava prezident Maratónskeho klubu Košice Ján Sudzina a riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru (MMM) Branislav Koniar Zdroj: TASR/Milan Kapusta

KOŠICE - Definitívne rozhodnutie o konaní 97. ročníka Medzinárodného maratónu mieru padne v stredu. Vtedy bude jasné, či MMM dostane výnimku a účastníci budú môcť byť testovaní antigénovými testami, ktoré má organizátor pripravené.

"Stále veríme, že maratón bude. Naďalej pracujeme na rôznych frontoch. Pripravené máme dva formáty: prvý je medzinárodná súťaž pre 200 vybraných bežcov na riadnej certifikovanej trati. Druhá možnosť by nastala, keby rozhodnutie národných autorít a potrebné povolenia a výnimky prišli neskoro alebo vôbec. V takom prípade sme pripravení usporiadať národnú súťaž tiež pre 200 ľudí. Posunuli by sme na trať viac slovenských bežcov. Bežalo by sa na pripravenej trati na Mojzesovej a Hlavnej ulici, na ktorých by absolvovali asi osem okruhov," prezradil riaditeľ MMM Branislav Koniar.

Opatrenia platné od 1. októbra výrazne zasiahli už aj tak výrazne redukovaný program 97. ročníka. Jeho organizátori sú pripravení vyhovieť prísnym podmienkam, ku ktorým patrí aj zabezpečenie testovania účastníkov podujatia. "Stanovený počet 200 bežcov vieme logisticky obsiahnuť a otestovať. Listom sme oslovili hlavného hygienika, aby odobril naše testy, ktoré máme k dispozícii a ktoré testujú s 98-percentnou úspešnosťou. Veríme, že naša argumentácia je dobre nastavená a dostaneme výnimku. Ak by sme ju nedostali, tak môžu prísť naši odborníci s riešeniami, ako to spraviť s PCR testami," poznamenal Koniar.

Organizátori postupne redukovali počty účastníkov a ešte nedávno počítali s tisíckou účastníkov. "Bolo to najťažšie rozhodnutie, aké sme pri organizovaní maratónu spravili. To sme však ešte netušili, že opatrenia budú ešte prísnejšie," uviedol Koniar.

Organizátori MMM sú v kontakte s Ústredným krízovým štábom SR už niekoľko mesiacov a postupne prispôsobovali podmienky podujatia nariadeným opatreniam. Koniar verí, že predstavitelia vlády SR budú MMM vnímať ako partnera a nositeľa značky, "ktorú my považujeme za rodinné striebro. Chápeme reštriktívne opatrenia, ale myslíme si, že štát by mal podať pomocnú ruku v snahe zachrániť podujatie. Teší nás, že výraznú oporu nachádzame v meste Košice. Čím ťažšie sú časy, tým intenzívnejšia je pomoc mesta. Na toto partnerstvo nedáme dopustiť," povedal riaditeľ MMM.

"Mesto Košice dalo záväzok, že vo svojom rozpočte vyčlení osobitú kapitolu pre MMM a to aj urobilo. Ja dávam dolu pomyselný klobúk pred organizátormi MMM. Spoločne oslovujeme významné autority po celom Slovensku, aby sme maratón dokázali spraviť aj v neľahkých časoch. Verím, že sa maratón úspešne uskutoční, no netradične chcem vyzvať ľudí, aby ho sledovali skôr doma pri televíznych obrazovkách," povedal primátor Košíc Jaroslav Polaček.

Organizátori sú schopní otestovať všetkých zúčastnených, vrátane bežcov. "Týmto chcem pretekárov vyzvať, aby sa netestovali sami. My sme schopní sa o to postarať z jednotného a schváleného laboratória s uznanými testami. Sú to aj náklady a bežci si tým zbytočne skomplikujú prípravu."

Otázna je účasť zahraničných bežcov, pričom aj táto otázka bude zodpovedaná pravdepodobne v stredu. Otáznym je štart elitného slovenského vytrvalca Tibora Sahajdu, ktorý by sa mal zúčastniť na pretekoch v poľskej Gdyni. Organizátori sa snažili MMM zredukovať tak, aby podujatie nestratilo dôstojnosť a 97. ročník sa nezapísal do histórie iba ako symbolický, ale riadny, športový. "Dnes ho môžu zachrániť iba najväčšie štátne autority tým, že našim navrhovaným riešeniam dajú zelenú. Je to môj 30. maratón a keď som sa na ňom prvýkrát podieľal, tak to bolo o veľkom strese. Nikdy som si však nemyslel, že príde takéto obdobie, no máme energiu to prekonať," neskrýval Koniar, ktorého osobitne mrzí zrušenie US Steel family runu, na ktorom sa každoročne zúčastnili rodičia s deťmi.

Viac o téme: Medzinárodný maratón mieru Branislav Koniar Ján Sudzina
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Milan Kapusta
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články