Vláda ešte nepovedala posledné slovo, APHK ide do boja: Športový svet sa nemôže zastaviť

Aneta BüdiováAneta Büdiová Zdroj: TASR - Ján Krošlák

BRATISLAVA - Zástupcovia klubov najvyššej slovenskej hokejovej súťaže veria, že ešte dokážu zvrátiť hrozbu zákazu konania športových podujatí od 1. októbra. Na svojom utorkovom zasadnutí vo Zvolene sa dohodli, že budú intenzívne rokovať so štátnym tajomníkom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre šport Ivanom Husárom, splnomocnencom vlády pre mládež a šport Karolom Kučerom a hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom a budú ich presviedčať o zmene opatrení, aby sa mohol nový ročník Tipos extraligy začať v pôvodne stanovenom termíne 2. októbra 2020.

Rokovania bude viesť výkonnej riaditeľka Asociácie profesionálnych hokejových klubov (APHK) na Slovensku Aneta Büdiová. Dostala na to mandát od všetkých zástupcov extraligových klubov, ktorí sú združení v APHK. "Reálny dôvod na to, aby sa hokejové ligy nemohli začať, nevidíme. Chápeme situáciu z pohľadu zdravotného, ale športový svet sa nemôže zastaviť. Pokúšame sa stotožniť s myšlienkou, že budeme zastavení na určitý čas, ale pevne verím, že po komunikácii s vládnymi činiteľmi sa obnovia súťaže aspoň bez divákov, s čím sme už stotožnení. Prioritou však bude dostať kompenzácie, pretože kluby za aktuálnych podmienok budú o mesiac na kolenách,“ uviedla na utorňajšom brífingu po zasadnutí klubov najvyššej hokejovej súťaže Büdiová. APHK uviedla, že pokiaľ v rokovaniach neuspeje, kluby dokážu finančne vydržať v tréningovom procese bez súťažných zápasov jeden až dva mesiace.

Od 1. októbra sa budú môcť konať iba tie športové podujatia, ktorých organizátor dokáže zabezpečiť negatívne testy na koronavírus všetkých účastníkov nie staršie ako 12 hodín. Podľa APHK je takéto testovanie v praxi nerealizovateľné. "To, že by sme sa ráno otestovali a večer hrali, je nereálne. Laboratória v súčasnosti nie sú pripravené, aby nám poskytli výsledok v priebehu dňa. Uvidíme aká bude situácia s novým typom testov, či už sú certifikované a dostupné. To by sme azda vedeli zvládnuť, ak by nám bolo umožnené využívať tento typ testu," vysvetlila Büdiová.

APHK chce hľadať možnosti ako nastaviť nový súťažný kalendár nastávajúcej sezóny 2020/2021. Spolieha sa ešte na stredajšie rokovanie vlády, kde by sa malo ujasniť, či budú môcť prebiehať aspoň tréningy mužstiev, respektíve či sa neprehodnotia podmienky na usporiadanie športového podujatia. "Nechceme, aby hráči prišli o svoju prácu a aby ľudia prišli o možnosť pozrieť sa na svojich obľúbených hokejistov aspoň prostredníctvom televíznych obrazoviek. Pokiaľ sa nebude hrať, tak sa to týka všetkých mládežníckych kategórií. Neviem, či si toto chce niekto zobrať na svoje tričko, že sa absolútne nebude športovať na Slovensku. Všade na okolí sa športuje a my sa na to budeme iba pozerať," vyhlásil predseda predstavenstva APHK Miroslav Kováčik, ktorý je zároveň prezidentom HK Nitra.

Kováčik vysvetlil aj nedávne protesty hokejistov, keď pred začiatkami stretnutí tridsať sekúnd búchali hokejkami o ľad: "My sme nikdy nehovorili o obmedzovaní počtu divákov na štadiónoch. Protestmi sme chceli upozorniť na fakt, že pokiaľ budú diváci obmedzovaní v určitom množstve z hľadiska návštevnosti na zápasoch, tak požadujeme kompenzácie. Nechceme viesť polemiky koľko ľudí a či vôbec majú byť pustení na štadióny, ale poukazujeme na to, že ak má prísť do hľadiska len 50 percent divákov alebo ešte menej, tak klub nedokáže zabezpečiť výplaty hráčom. Požadujeme preto kompenzácie zo strany štátu."

 Predstavitelia HC Košice už na jar presadzovali, aby sa najvyššia hokejová súťaž na Slovensku začala hrať až v decembri 2020. Z návrhu napokon ustúpili, odštartovali tréningový proces, vyriešili aj komplikovanú finančnú situáciu. Nové nariadenie ústredného krízového štábu im však dáva s odstupom času za pravdu. "My sme situáciu analyzovali aj po dlhých rozhovoroch a kontaktoch s ľuďmi zo zahraničných líg. Odhad, aby sa začalo v decembri, nebol pánom prezidentom košického klubu Júliusom Langom povedaný len tak ako sa povie z brucha. Snažili sme sa termín začatia súťaže stanoviť odborne. Bohužiaľ, napokon prišlo na náš odhad. Ak sa bude liga odkladať, tak asi to bude na obdobie dlhšie než iba jeden mesiac," uviedolriaditeľ marketingu a PR HC Košice Stanislav Mucha.

Nové opatrenia Ústredného krízového štábu Slovenskej republiky o zákaze usporiadania hromadných športových podujatí vníma v kontexte mládežníckeho hokeja predseda predstavenstva HKM Zvolen Dušan Mráz: "Je to koniec hokeja, športu. V každom klube je zo 300 detí. Ak mládež nebude môcť súťažne hrať, tak koho pošleme v decembri na majstrovstvách sveta do 20 rokov, ktoré sa budú hrať v bubline? Aj mladí hráči predsa musia hrať, nemôžu tam ísť bez toho, aby hrali. To je koniec reprezentácie Slovenska, ja si to neviem ani predstaviť.“

Prezident HC '05 Banská Bystrica Juraj Koval pôsobí v právnickej oblasti a vidí svoju rovinu zákazu organizovania hromadných športových podujatí: "Je to protizákonné a protiústavné rozhodnutie. Keď bol vyhlásený v marci núdzový stav a ukončili sme ako prvá krajina súťaže, bolo to normálne, nasledovali nás postupne ďalšie krajiny, prakticky celý svet. Dnes je však situácia diametrálne odlišná. Epidemiologická situácia v okolitých krajinách je horšia, avšak ligy sa tam začali hrať. Štáty pochopili, že ak by zastavili šport, dôjde k poklesu športovej úrovne o viac tried a môže vypadnúť jedna celá generácia. My chápeme obmedzenia o počte divákov, no nevidíme žiadny racionálny dôvod, aby sa športové podujatia vôbec uskutočnili.“

Viac o téme: Ivan Husár Karol Kučera Ján Mikas Aneta Büdiová APHK
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Ján Krošlák
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články