Slovenské rakety hrajú vo Francúzsku fantasticky: Gombos premiérovo do tretieho kola!

Slovenský tenista Norbert GombosSlovenský tenista Norbert Gombos Zdroj: TASR/Pavol Zachar

PARÍŽ - Slovenský tenista Norbert Gombos sa prvýkrát v kariére prebojoval do 3. kola na grandslamovom podujatí. V stredajšom dueli druhého kola na Roland Garros v Paríži vyradil Rakúšana Jurija Rodionova v štyroch setoch 6:2, 2:6, 7:6 (4) a 6:4.

Gombosove doterajšie maximum na podujatiach veľkej štvorky bolo druhé kolo na tohtoročnom US Open. V boji o osemfinále sa stretne s dvanástym nasadeným Argentínčanom Diegom Schwartzmanom. V úvodnom kole Slovák vyradil nasadenú dvadsaťštvorku Chorváta Bornu Čoriča.

"Som veľmi šťastný, že som dokázal postúpiť a spraviť životný výsledok na grandslame. Vedel som, že Rodionov je veľmi nepríjemný súper, je ľavák, dobre podáva. Prešiel kvalifikáciou, bol rozohratý, v prvom kole tiež porazil dobrého hráča. Uvedomoval som si, že to nebude ľahký súboj. Dôležité bolo, že som dobre začal a ľahko som vyhral prvý set. Potom súper zlepšil hru aj podanie a získal druhý set pre seba. V treťom som viedol, podával som aj na zisk setu. Síce som to nezvládol, ale nakoniec som to dotiahol v tajbrejku. V tých chvíľach som videl, že Rodionov je už fyzicky na dne, tak som sa snažil hrať čo najdlhšie výmeny, rozbehať ho, aby som zápas ukončil. Som naozaj nesmierne spokojný, že som premiérovo postúpil do tretieho kola grandslamu," povedal Gombos pre oficiálnu stránku Slovenského tenisového zväzu (STZ).

Do zápasu vstúpil Gombos excelentne a po dvoch brejkoch si vybudoval náskok 4:0. Ťažil z výborného podania, do stavu 5:1 stratil na servise jediný fiftín. Vo ôsmej hre síce čelil dvom brejkbalom, no odvrátil ich, využil svoj druhý setbal a set získal v pomere 6:2. V druhom sete sa karta obrátila. Na prvý brejk zo strany Rakúšana na 0:2 ešte Gombos dokázal odpovedať a vyrovnal, no záver dejstva už jasne patril jeho súperovi, ktorý vyhral štyri hry v sérii. Slovák viedol v treťom sete 3:1 i 4:2, napokon však rozhodoval až tajbrejk. V ňom vyhral Gombos od stavu 4:4 tri loptičky za sebou a ujal sa vedenia 2:1 na sety.

Vo vyrovnanom štvrtom sete rozhodla až koncovka. Až do stavu 5:4 si obaja tenisti držali podanie, v desiatej hre Gombos pri servise Rakúšana využil hneď svoj prvý mečbal. Zápas trval 2:50 h. Gombos zahral 36 víťazných úderov, využil šesť z 15 brejkbalov.

Zverenec trénera Tibora Tótha už na prelome augusta a septembra na US Open naznačil stúpajúcu formu. V 1. kole v New Yorku zdolal Moldavca Radua Albota a v 2. kole poriadne potrápil Chorváta Marina Čiliča. So šampiónom z Flushing Meadows z roku 2014 prehral v štyroch setoch vo vyrovnanom zápase, v ktorom v rozhodujúcich momentoch nevyužil šance.

Nadal suverénne ďalej

Obhajca titulu Rafael Nadal postúpil na grandslamovom turnaji tenistov Roland Garros suverénne do 3. kola. Druhý nasadený Španiel stratil v dueli s Američanom Mackenziem McDonaldom iba štyri hry a triumfoval 6:1, 6:0 a 6:3.

Španielsky tenista Rafael Nadal Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP Photo/Christophe Ena

Nadal nemusel odvracať ani jeden brejkbal súpera a zaznamenal celkovo 31 víťazných úderov. "Som šťastný, ako som to dnes zvládol. Čakajú ma ešte náročné zápasy, takže sily sa mi zídu v ďalšom priebehu turnaja," povedal po zápase dvanásťnásobný parížsky šampión. V boji o osemfinále ho čaká úspešnejší zo zápasu medzi Japoncom Keiom Nišikorim a Talianom Stefanom Travagliom.

Rakúsky tenista Dominic Thiem Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP Photo/Alessandra Tarantino

Do ďalšej fázy sa dostal aj víťaz US Open a vlaňajší finalista v Paríži Rakúšan Dominic Thiem. Tretí nasadený hráč zdolal Američana Jacka Socka za 2:22 h v troch setoch 6:1, 6:3 a 7:6 (6). Švajčiar Stanislas Wawrinka sa prebojoval do 3. kola, keď ako šestnásty nasadený hráč zdolal Nemca Dominika Koepfera v štyroch setoch 6:3, 6:2, 3:6 a 6:1. Ďalej ide aj mladý Američan Sebastian Korda. Syn finalistu Roland Garros z roku 1992 Petra Kordu zdolal 21. nasadeného krajana Johna Isner 6:4, 6:4, 2:6 a 6:4.

Nemec Alexander Zverev na Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP Photo/Christophe Ena

Šiesty nasadený Nemec Alexander Zverev postúpil do 3. kola po päťsetovej dráme s Francúzom Pierrom-Huguesom Herbertom, ktorého zdolal 2:6, 6:4, 7:6 (5), 4:6 a 6:4. Duel trval 3:59 hodiny. V ďalšom stretnutí ho čaká Talian Marco Cecchinato.

Pedro Martinez (Šp.) - Michail Kukuškin (Kaz.) 6:3, 6:1, 6:0

Dominic Thiem (Rak.-3) - Jack Sock (USA) 6:1, 6:3, 7:6 (6)

Lorenzo Sonego (Tal.) - Alexander Bublik (Kaz.) 7:6 (8), 6:1, 7:5

Casper Ruud (Nór.-28) - Tommy Paul (USA) 6:1, 1:6, 6:3, 1:6, 6:3

Federico Coria (Arg.) - Benoit Paire (Fr.-23) 7:6 (3), 4:6, 6:3, 6:1

Stefano Travaglia (Tal.) - Kei Nišikori (Jap.) 6:4, 2:6, 7:6 (7), 4:6, 6:2

Alexander Zverev (Nem.-6) - Pierre-Hugues Herbert (Fr.) 2:6, 6:4, 7:6 (5), 4:6, 6:4

Marco Cecchinato (Tal.) - Juan Ignacio Londero (Arg.) 6:3, 6:2, 5:7, 6:2

Jannik Sinner (Tal.) - Benjamin Bonzi (Fr.) 6:2, 6:4, 6:4

Viac o téme: Roland Garros Norbert Gombos