Mladé Slovenky na šampionáte opäť vyhrali: Držíme postupové miesto do semifinále!

Marek MaličkýMarek Maličký Zdroj: TASR - Henrich Mišovič

PODGORICA - Slovenská volejbalová reprezentácia kadetiek vybojovala vo svojom treťom vystúpení na majstrovstvách Európy do 17 rokov v čiernohorskej Podgorici druhé víťazstvo. Zverenky trénera Mareka Maličkého si v sobotu poradili s Bulharkami 3:1 (18, 16, -23, 19) a v šesťčlennej I. skupine im so šiestimi bodmi patrí 2. miesto pred Taliankami vďaka lepšiemu pomeru setov.

Trojbodovou výhrou spravili slovenské volejbalistky dôležitý krok smerom k prieniku do ďalších bojov. Po víkende ešte odohrajú dva zápasy - v pondelok o 15.00 h proti Turecku a v utorok rovnako o 15.00 h proti Slovinsku. Prví dvaja zo skupín postúpia do semifinále, družstvá na tretích a štvrtých priečkach čakajú súboje o 5. - 8. miesto.

V prvom sete Slovenky dlho doťahovali manko, no šnúrou siedmich bodov z 15:17 na 22:17 pri podaní Valentovej otočili priebeh a ujali sa vedenia. Druhá časť bola od začiatku do konca v slovenskej réžii, v tretej sa však slovenské reprezentantky nedokázali od súperiek odpútať a v dramatickej koncovke tesne prehrali. Slovenky nezachytili vstup do štvrtého setu a opäť museli doťahovať, ale v závere od stavu 18:19 už súperkám nič nedovolili a úspešnými blokmi rozhodli o svojej výhre

Slovenky si pomohli 10 blokmi a 8 esami, súperkám však tentoraz 'darovali' až 16 pokazených podaní. Najviac bodov si v stretnutí pripísali naše smečiarky Deana Valentová (19) a Alexandra Fričová (16). Informovala o tom oficiálna webstránka Slovenskej volejbalovej federácie (SVF).

ME 2020 volejbalistiek do 17 rokov - Podgorica (Č. Hora) - sobota:
I. skupina:
Bulharsko - Slovensko 1:3 (-18, -16, 23, -19)
Rozhodovali: Alburdeini (Nem.) a Pajevskyj (Ukr.), bez divákov

Bulharsko: Gunčevová 1, Kojevová 10, Mitkovová 6, Dudovová 14, Miličevičová 6, Angelovová 3, liberá Evlogjevová a Dokovová (Anastasovová 0, Pejevová 0). Tréner: D. Bojukliev.

Slovensko: Boledovičová 6, S. Slivková 3, A. Fričová 16, Kartíková 1, Siládiová 11, Valentová 19, libero Justhová (Hašková 5, Štermenská 0, Čilijaková 4). Tréner: M. Maličký.

hlasy po zápase:
Marek Maličký, tréner SR "17": "Druhé víťazstvo na ME - fantázia z hľadiska výsledku, ale výkon nebol ani zďaleka optimálny. Od úvodu zápasu sme museli doťahovať náskok súpera, robili sme zbytočné chyby a v niektorých momentoch sme hrali zbytočne opatrne. Na druhej strane, hrali sme trpezlivo a verili sme, že sa to zlomí v náš prospech. V treťom sete sme poľavili v koncentrácii a urobili sme 13 vlastných chýb. Nezaslúžili sme si ten set vyhrať, napriek tomu sa rozhodlo až v koncovke. Vo štvrtom sete sme opäť doťahovali stratu, v koncovke sme však štyrikrát zablokovali kľúčovú bulharskú hráčku a dotiahli to do víťazného konca. 'Ťažké, vydreté, cenné víťazstvo.' Teraz si oddýchneme, v pondelok nás čaká ďalší ťažký súper Turecko. Dôkladne sa pripravíme a budeme bojovať o každú loptu."

Marína Siládiová, univerzálka SR "17": "Zápas bol z našej strany celkom dobrý, v začiatkoch setov sme sa však nevyhli zbytočným chybám. V ďalšom priebehu šampionátu môžeme určite popracovať na kvalite podania a koncentrácii. Myslím si, že sme dnes hrali solídne v útoku aj obrane na sieti, samozrejme, aj to môže byť ešte lepšie. Z víťazstva sa tešíme, zajtra máme deň voľna a budeme sa už pripravovať na Turkyne."

Patrícia Čilijaková, blokárka SR "17": "Myslím si, že sme odohrali celkom dobré stretnutie. Spravili sme však aj dosť hlúpych chýb, pokúsime sa ich pred ďalšími súbojmi eliminovať a podať stabilnejší výkon. Z výhry máme, samozrejme, veľkú radosť, no sústredíme sa už na ďalší zápas, na ktorý sa tiež chceme dobre pripraviť."