VIDEO V životnej forme ju nevedia zastaviť: Kat Schmiedlovej prevalcoval svetovú päťku

Nadia PodoroskáNadia Podoroská Zdroj: SITA/AP/Michel Euler

PARÍŽ - Argentínska tenistka Nadia Podoroská sa prekvapujúco prebojovala už do semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. V utorňajšom štvrťfinále si kvalifikantka a 131. hráčka rebríčka WTA poradila s treťou nasadenou Ukrajinkou Jelinou Svitolinovou 6:2, 6:4. Stala sa vôbec prvou hráčkou v Open ére, ktorá v Paríži postúpila z kvalifikácie medzi najlepšie kvarteto, a zároveň prvou Argentínčankou v tejto fáze turnaja od roku 2004, keď sa v semifinále predstavila jej krajanka Paola Suarezová.

Najbližšou súperkou Podorskej bude Poľka Iga Swiateková, ktorá v súboji dvoch nenasadených hráčok vyradila Talianku Martinu Trevisanovú hladko 6:3, 6:1.

Favorizovaná Svitolinová v prvom sete nevedela nájsť správny rytmus a až štyrikrát si prehrala svoje podanie. Svetová päťka sa trápila aj v druhom sete, v ktorom trikrát stratila vlastný servis. Podoroská, ktorá v 3. kole vyradila Slovenku Annu Karolínu Schmiedlovú, mala jasnú prevahu vo víťazných úderoch (30:8). Za stavu 5:4 premenila pri podaní súperky v poradí tretí mečbal a mohla sa tešiť zo životného úspechu.

Jej semifinálovou súperkou bude víťazka druhého utorňajšieho štvrťfinálového súboja medzi Poľkou Igou Swiatekovou a Martinou Trevisanovou z Talianska. Doterajším maximom Podoroskej na turnajoch veľkej štvorky bola účasť v 1. kole US Open v roku 2016. "Ťažko sa mi hľadajú slová po takomto úžasnom výkone. Počas koronavírusovej prestávky som s mojimi trénermi tvrdo pracovala na zlepšení mojej hry, na tomto úspechu preto majú aj oni veľký podiel. Ďakujem celému tímu za to, kde teraz som," povedala v prvom interview Podoroská.

Jelina Svitolinová Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Michel Euler

Danielle Rose Collinsová v prvom zápase utorňajšieho programu skompletizovala zoznam štvrťfinalistiek. Nenasadená hráčka vyradila v utorňajšom osemfinálovom dueli turnajovú tridsiatku Tunisanku Ons Jabeurovú 6:4, 4:6, 6:4. Zápas trval 2:01 h. Collinsová sa priblížila k svojmu doterajšiemu maximu na turnajoch veľkej štvorky, ktorým je semifinálová účasť na vlaňajšom Australian Open. Vo štvrťfinále si zmeria sily s krajankou Sofiou Keninovou.

Proti Jabeurovej viedla už 6:4, 3:0, no súperka sa piatimi hrami za sebou vrátila do zápasu. "Trochu som poľavila v koncentrácii. Vedela som, že sa musím vrátiť k mojej hre, skúšať šťastie a zostať pozitívne naladená," uviedla Collinsová, ktorá je jedna z piatich nenasadených hráčok vo štvrťfinálovom pavúku dvojhry.