VIDEO Favorizovaný Thiem si ďalšie finále nezahrá: Štvrťfinálový trhák rozhodol až piaty set!

Dominic ThiemDominic Thiem Zdroj: SITA/AP - Michel Euler

PARÍŽ - Argentínsky tenista Diego Sebastian Schwartzman sa ako prvý prebojoval do semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. V utorňajšom dramatickom štvrťfinále si v pozícii nasadenej dvanástky poradil s trojkou "pavúka", Rakúšanom Dominicom Thiemom 7:6 (1), 5:7, 6:7 (6), 7:6 (5), 6:2. Päťsetový súboj trval 5:10 h.

Schwartzman sa medzi kvarteto najlepších na turnajoch veľkej štvorky dostal prvýkrát v kariére. V Paríži už bol vo štvrťfinále v roku 2018, v tej istej fáze skončil aj v rokoch 2017 a 2019 na US Open. Ďalším súperom 28-ročného Argentínčana bude víťaz súboja medzi Španielom Rafaelom Nadalom a talianskym prekvapením parížskeho turnaja Jannikom Sinnerom.

"Dominic je môj dobrý priateľ a ja ho veľmi rešpektujem. Je jeden z najlepších hráčov na okruhu, o to viac si toto víťazstvo cením. V druhom a treťom sete som pokazil niekoľko ľahkých lôpt, ale neklesal som na duchu. Vedel som, že moja šanca príde. Myslím si, že som si postup zaslúžil," citovala Schwartzmana agentúra AFP.

Diego Schwartzman Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP - Michel Euler

V prvom sete mal Thiem navrch v štatistike víťazných úderov (19:13), zároveň sa však úradujúci šampión US Open dopustil aj väčšieho množstva nevynútených chýb (19:11). Obaja hráči si navzájom raz prelomili podanie a o víťazovi rozhodol tajbrejk, v ktorom jednoznačne dominoval Schwartzman. Do druhého dejstva vstúpil Rakúšanom brejkom, v šiestej hre však o túto výhodu prišiel. Za stavu 5:4 nevyužil pri podaní súpera až sedem brejkbalových príležitostí, no v jedenástej hre mu stačila jediná a po následnom potvrdení brejku vyrovnal stav setov.

Dominic Thiem Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP - Michel Euler

Tretie dejstvo sa nieslo v znamení veľkého počtu nevynútených chýb oboch hráčov a brejkov, ktorých bolo dovedna až osem. V skrátenej hre viedol Thiem 5:2, súper sa dotiahol na 6:6, koncovku však lepšie zvládol Rakúšan. Thiem mal v ďalšom priebehu zápasu náskok 2:0, Schwartzmanovi sa však podarilo otočiť na 4:2. Za stavu 5:4 mal pri svojom podaní tri setbaly, no Thiem v kritickej chvíli zabral a vyrovnal. V tajbrejku Rakúšan ťahal za kratší koniec a išlo sa do piatejo setu. V ňom sa rozhodujúci moment udial v šiestej hre, v ktorej Schwartzman uspel pri Thiemovom podaní a rovnaký kúsok sa mu podaril aj v ôsmom geme, v ktorom premenil hneď prvý mečbal.

Diego Sebastian Schwartzman (Arg.-12) - Dominic Thiem (Rak.-3) 7:6 (1), 5:7, 6:7 (6), 7:6 (5), 6:2

Viac o téme: Dominic Thiem Diego Sebastian Schwartzman