VIDEO Lakers sú krok od titulu, ale Lebron James upozorňuje: Práca ešte nie je hotová!

Hráč Los Angeles Lakers LeBron JamesHráč Los Angeles Lakers LeBron James Zdroj: TASR/AP Photo/Mark J. Terrill

ORLANDO - Basketbalistom Los Angeles Lakers chýba jediný triumf k zisku titulu v NBA. V noci na stredu zvíťazili nad Miami Heat 102:96 v štvrtom stretnutí finále a vedú 3:1 na zápasy.

Najlepším strelcom duelu bol LeBron James z Lakers, ktorý k 28 bodom pridal aj 12 doskokov a 8 asistencií. Sekundoval mu Anthony Davis s 22 bodmi. Do zostavy Miami sa po dvojzápasovej absencii vrátil pivot Bam Adebayo, ktorý pomohol tímu 15 bodmi. Ťahúňom floridského družstva bol opäť rozohrávač Jimmy Butler, ktorý zaznamenal 22 bodov a 10 doskokov, Tyler Herro dodal 21 bodov.

Duel bol celých 48 minút vyrovnaný. Lakers zvládli lepšie záver prvej štvrtiny a vyhrali ju 27:22. Druhú dvanásťminútovku však odštartovali hráči Heat šnúrou 7:0 a dostali sa do vedenia. Na polčasovú prestávku odchádzali s miernym náskokom 49:47 Lakers. Iba tretíkrát za uplynulých 26 finálových duelov NBA nedal ani jeden tím 50 bodov.

Po zmene strán si hráči z Los Angeles neustále udržiavali mierny náskok a hoci Miami držalo krok, do vedenia sa už nedostalo. Lakers tak vedú 3:1 na zápasy, čo je stav, ktorý v celej histórii NBA neudržal iba jeden tím z 35 prípadov. V roku 2016 prišlo o náskok Golden State Warriors proti Clevelandu, ktorého lídrom bol LeBron James, súčasný ťahúň Lakers.

Tridsaťpäťročný veterán James potvrdil, že je oprávnený kandidát na zisk ocenenia MVP finále. Môže sa stať prvým hráčom histórie, ktorý tento titul získa v troch rozdielnych dresoch. Lakers môžu triumfovať v NBA presne po desiatich rokoch. "Cítil som tu dnes isté zúfalstvo, tak to má byť. Oba tímy si uvedomovali situáciu, v akej sú. Snažili sa nerobiť chyby v obrane, zakončovať útoky precízne. Neustále sa bojovalo o ďalšiu šancu na zakončenie. Dnes sme uspeli, práca však ešte nie je hotová," povedal po stretnutí James podľa AFP.

Tréner Miami Erik Spoelstra videl príčinu neúspechu svojho tímu v nezvládnutej koncovke. "Bolo tam niekoľko momentov pravdy v závere, ktoré lepšie zvládol súper. Dostal sa tak k väčšiemu množstvu útokov a k strelám, ktoré mohol premeniť," vyhlásil.

Piaty duel je na programe v sobotu ráno o 3.00 SELČ.