VIDEO One man show na Giro d'Italia: Domáci pretekár sa odtrhol a suverénne triumfoval

Filippo Ganna víťazom v 5. etape pretekov Giro d'Italia
Filippo Ganna víťazom v 5. etape pretekov Giro d'Italia

CAMIGLIATELLO SILANO - Taliansky cyklista Filippo Ganna z tímu Ineos Grenadiers sa stal prekvapujúcim víťazom stredajšej horskej 5. etapy Giro d'Italia. Majster sveta v časovke triumfoval na 225 km dlhej trati z Mileta do lyžiarskeho strediska Camigliatello Silano s náskokom 34 sekúnd pred Rakúšanom Patrickom Konradom (Bora-Hansgrohe). Tretí skončil Portugalčan Joao Almeida (Deceuninck-Quick-Step), získal štyri bonusové sekundy a udržal si ružový dres pred lídra celkového poradia.

Slovenský jazdec Peter Sagan si aj vo štvrtok oblečie cyklámenový dres pre lídra bodovacej súťaže. V stredu prišiel do cieľa 124. s mankom 26:35 min.

Piata etapa bola od začiatku v znamení únikov. O jeden z nich sa pokúšal aj Sagan. Pridali sa k nemu Belgičan Thomas de Gendt (Lotto-Soudal) e Ekvádorčan Jhonathan Narvaez (Ineos), no pelotón ich najmä vďaka aktivite členov tímu Deceuninck-Quick-Step čoskoro dostihol. Približne 173 km pred cieľom sa vpredu sformovala osemčlenná skupinka, v ktorej boli okrem Gannu ešte Salvatore Puccio (obaja Ineos), Jan Tratnik (Bahrajn-McLaren), Carl Fredrik Hagen (Lotto-Soudal), Valerio Conti (UAE Emirates), Hector Carretero (Movistar), Jhonatan Restrepo (Androni-Giocattoli) a Edoardo Zardini (Vini Zabu). Únik si postupne vytvoril vyše päťminútový náskok a rozdelil si body na dvoch rýchlostných prémiách i dvoch horských, ktoré sa stali korisťou Zardiniho.

Na začiatku náročného 23-kilometrového stúpania na záverečný kopec mal pelotón minútovú stratu na vedúcu osmičku. Z nej ako prví odpadli Kolumbijčan Restrepo a Nór Hagen. Z pelotónu sa vydal na stíhaciu jazdu aktívny De Gendt spoločne s Kolumbijčanom Augustom Rubiom Reyesom. Dvadsaťpäť kilometrov pred cieľom stiahli stratu na únik pod minútu. Z vedúcej skupinky odpadli Viviani, Puccio a Tratnik. Sagan jazdil v tom čase už za pelotónom. Dvadsať kilometrov pred cieľom De Gendt s Rubiom Reyesom dostihli Gannu s Carreterom, ktorému začali dochádzať sily a vypadol z boja o etapový triumf.

Ganna sa vybičoval k výbornému vrchárskemu výkonu, odpútal sa od De Gendta s Rubiom Reyesom a v priebehu kilometra si vybudoval polminútový náskok, ktorý narástol až na 75 sekúnd. De Gendta s Rubiom Reyesom pohltil pelotón. Ganna si pripísal na konto 40 bodov za triumf na horskej prémii prvej kategórie a do cieľa mu zostávalo 11 km. Jazdec Ineosu si už druhý etapový vavrín na tohtoročnom Gire nenechal ujsť, premožiteľa nenašiel ani v úvodnej časovke v Palerme.

"Včera som komunikoval s Geraintom Thomasom a napísal mi, aby som išiel do brejku, aby som to vyskúšal, lebo mám na to, aby som vyhral aj takúto etapu. Skúsil som to a získal som úžasné víťazstvo nielen pre mňa, ale aj pre celý tím. Som ťažší ako vrchári a nebolo jednoduché prekonať záverečné stúpanie. Keď som zostal vpredu sám, akoby som absolvoval do cieľa časovku. Vo vysielačke som nepočul, aký mám náskok na súperov. Opakoval som si, aby som šiel úplne naplno až do cieľa," citoval Gannu špecializovaný portál cycling-info.sk.


Tagy: Filippo Ganna

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/AP/Massimo Paolone/LaPresse

DISKUSIA