Olympijský výbor sa zameral na Bielorusko: Športovci majú čeliť diskriminácii za svoje politické názory

Alexander Lukašenko
Alexander Lukašenko

LAUSANNE - Medzinárodný olympijský výbor (MOV) vyšetruje podozrenia, že športovci v Bielorusku čelia diskriminácii za svoje politické názory. Viacerí bieloruskí športovci sa vyjadrujú kriticky k spornému znovuzvoleniu Alexandra Lukašenka za prezidenta krajiny a podporujú prebiehajúce protesty proti výsledkom volieb.

Stredajšie zasadnutie exekutívy MOV "vzalo na vedomie viaceré znepokojujúce správy prostredníctvom listov od športovcov i prostredníctvom médií o možnom politicky motivovanom zasahovaní zo strany Bieloruského olympijského výboru alebo jeho členských zväzov voči športovcom." Lukašenko je v Bielorusku zároveň aj dlhoročným šéfom národného olympijského výboru, pripomenula agentúra DPA.

V odpovedi pre MOV na list zo septembra, Bieloruský olympijský výbor napísal, že "nominačný proces na nasledujúce olympijské hry bude založený striktne iba na základe výkonov športovcov a ich výsledkov na významných športových podujatiach."

MOV však naďalej dostáva informácie o neprimeranom politickom tlaku, ktorý je v Bielorusku na športovcov vyvíjaný. Na základe týchto informácií začal vyšetrovanie, či si Bieloruský olympijský výbor plní svoje povinnosti voči športovcom na základe Olympijskej charty.


Tagy: Medzinárodný olympijský výbor (MOV)

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/AP/Nikolai Petrov

DISKUSIA