Hamšík po penaltovom rozstrele: Zvládli sme to po nie najlepšom septembrovom zraze

Marek Hamšík sa raduje z postupu
Marek Hamšík sa raduje z postupu

BRATISLAVA - Kapitán slovenských futbalistov Marek Hamšík mal pred semifinálovým barážovým zápasom o ME 2020 s Írskom dobrý pocit už od začiatku týždňa. Jeho predtucha sa naplnila, Slovákov od účasti na záverečnom turnaji delí jediné víťazstvo, ktoré musia vybojovať 12. novembra v Severnom Írsku. Vo štvrtok proti Írom sa zverenci Pavla Hapala tešili po zvládnutom jedenástkovom rozstrele.

Rozstrel bol zaslúženým vyústením zápasu, v ktorom nepadol gól po 90 minútach ani v predĺžení. Obe mužstvá mali gólové šance, o jednu viac si vypracovali Íri, ale brankárov na oboch stranách zachránili dobre pracujúce obrany, Mareka Rodáka dokonca v jednom prípade aj ľavá žrď. "Mal som celkovo celý týždeň dobrý pocit z tohto mužstva. To, čo sme v týždni robili a čo si sme si povedali, sa prenieslo aj na ihrisko. Bolo to vyrovnaný boj, podľa mňa zaslúžená remíza po 120 minútach. Mal som pocit pred predĺžením, že to zvládneme. Íri možno boli o čosi nebezpečnejší, ale Rodák nás podržal. Musíme si to užiť a osláviť, lebo sme to zvládli po nie najlepšom septembrovom zraze. A to sme nemali k dispozícii divákov a niektoré opory," povedal Hamšík.

Chýbajúcich Milana Škriniara a Stanislava Lobotku nahradili na ich postoch Denis Vavro a Patrik Hrošovský, obaja sa s náročnou úlohou popasovali. "Ja som veľmi rád, v akom svetle sa ukázali tím a aj jednotlivci. Pôsobili výborne, málo sme kazili. Som rád, že aj bez opôr ako Lobotka a Škriniar sme to dokázali, ale určite bude lepšie, keď nám nabudúce budú k dispozícii," skonštatoval kapitán Slovenska.

Hamšík bol najlepší hráč Slovákov, na septembrovom zraze a v zápasoch proti Česku a Izraelu nebol trénerovi Pavlovi Hapalovi k dispozícii. Už na nedeľňajšom zraze v Senci kormidelník Slovenska uviedol, že jeho prítomnosť by mala pomôcť aj kabíne, ktorá potrebovala pozitívny impulz po nevydarených predchádzajúcich dueloch. Hamšíka bolo na ihrisku cítiť a jeho dôležitosť vyzdvihol aj tréner Írov Stephen Kenny. Kouč hostí uviedol, že Hamšík je stále výnimočný hráč.  

Íri na Tehelnom poli hrali dobrý futbal, snažili sa o vysoký pressing, problémy slovenskej obrane robili najmä útočníci Jeff Hendrick a David McGoldrick. Obaja si chodili pre lopty do hĺbky poľa. "My sme ich hru študovali, vedeli sme, že robia vysoký pressing. Ale dokázali sme loptu podržať a boli momenty, keď sme ju držali veľmi dobre. Možno chýbala väčšia podpora hráčov, keď sme išli do rýchleho protiútoku. Ale išlo o veľa a celkovo zápas bol taký, že sme viac snažili neriskovať, ako to otvárať," uviedol Hamšík.

O účasti Slovenska na EURO sa rozhodne 12. novembra. V Belfaste ich čaká konfrontácia so Severným Írskom, ktoré uspelo v Bosne a Hercegovine tiež po jedenástkovom rozstrele. Ešte predtým sa však Slováci predstavia v Lige národov v Škótsku (11. októbra v Glasgowe) a doma proti Izraelu (14. októbra v Trnave). "Severní Íri zdolali Bosnu, takže kvalitu určite majú. Ale bude to podobný štýl, vieme čo nás čaká, bude to niečo také ako s Írskom. Treba si tento triumf užiť, no treba mať aj v hlave to, že máme pred sebou dôležitý zápas. Ale aj Škóti zvíťazili v baráži na penalty, takže majú to rovnaké ako my. Síce my budeme cestovať, ale sme profesionáli, musíme dobre zregenerovať," uzavrel Hamšík.  


Tagy: Marek Hamšík Slovensko Írsko

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Michal Svítok; Video: TASR

DISKUSIA