Finále, ktoré nikto nečakal! Mladučká Poľka píše dychberúci príbeh, chýba už len zlatá bodka

Iga Swiateková vs. Sofia KeninováIga Swiateková vs. Sofia Keninová Zdroj: Koláž - SITA/AP/Christophe Ena, Michel Euler

PARÍŽ - Finále dvojhry žien na tenisovom Roland Garros medzi Sofiou Keninovou a Igou Swiatekovou nemá jasnú favoritku. Američanka útočí po januárovom titule na Australian Open už na druhý grandslamový triumf, Poľka si v Paríži zahrá svoje prvé veľké finále v kariére. Stretnutie sa začne v sobotu o 15:00.

V parížskom finále chýba veľké meno, ale vďaka dvadsaťjedenročnej Keninovej a o dva roky mladšej Swiatekovej môže ísť o súboj hviezd budúcnosti. "Očakávam veľké predstavenie plné skvelých úderov a bojovnosti," povedala bývalá skvelá americká deblistka Pam Shriverová.

Keninovej cesta do finále sa začala možno už v Ríme. Bieloruska Viktoria Azarenková jej na talianskej antuke v generálke na Roland Garros uštedrila dva kanáriky. "Nebol to najlepší výsledok, ale necítila som sa dobre. Vedela som, že sa to môže zlomiť a teraz môžem povedať, že antuku milujem," usmiala sa Keninová.

Sofia Keninová Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/AP - Michel Euler

Na okruhu WTA sa Keninová a Swiateková doteraz nestretli. Naposledy si skrížili rakety pred štyrmi rokmi (počas juniorského French Open) a z víťazstva sa radovala Poľka. "Je jasné, že má sebavedomie. Ale ja chcem urobiť ešte jeden krok, chcem titul," vyhlásila Keninová.

Nevídaná dominancia

Swiateková súperky doslova drví a okrem iného si poradila aj s veľkou favoritkou Simonou Halepovou z Rumunska. "Nie je vo finále náhodou, tvrdo pracuje a zlepšuje sa každý rok," citovala jej kouča Piotra Sierzputowského agentúra Reuters.

Poľka stratila zatiaľ len 23 gemov a dominuje predovšetkým z forhendu, no vie hrať mimoriadne variabilne. "A najlepšie pod tlakom. Ak nebudem stuhnutá nervozitou, tak to bude dobré. Ale doteraz to išlo, tak verím, že to pôjde aj ďalej. Darí sa mi a snáď to vyjde aj v sobotu," povedala Swiateková.

Poľská tenistka Iga Swiateková Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Michel Euler

Ak zdvihne nad hlavu Pohár Suzanne Lenglenovej, stane sa najmladšou víťazkou turnaja od roku 1992, kedy vyhrala osemnásťročná Monika Selešová. Grandslamovú dvojhru by ovládla ako prvá Poľka. 

Víťazka inkasuje šek na 1,6 milióna eur.  Swiatekovú titul posunie na 17. miesto rebríčka WTA, Keninová by sa stala svetovou trojkou.

Viac o téme: Sofia Keninová Iga Swiateková Roland Garros 2020
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Koláž - SITA/AP/Christophe Ena, Michel Euler
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články