Olympijská šampiónka patrila k najväčším hviezdam: Úspešnú kariéru si zničila dopingom!

Na archívnej snímke z 1. októbra 2000 v Sydney americká atlétka Marion Jonesová ukazuje svojich päť olympijských medailí.
Na archívnej snímke z 1. októbra 2000 v Sydney americká atlétka Marion Jonesová ukazuje svojich päť olympijských medailí.

LOS ANGELES - Americká šprintérka Marion Jonesová, ktorá sa narodila 12. októbra 1975 v Los Angeles, patrila na prelome tisícročia k najväčším atletickým hviezdam, z vrcholných podnikov si pravidelne odvážala medaily vrátane tých najcennejších. V roku 2006 sa ale nad trojnásobnou olympijskou víťazkou z hier v Sydney 2000 objavil dopingový tieň. Začiatkom októbra 2007 sa potom priznala, že v rokoch 2000 až 2001 využívala nepovolené látky.

"Kvôli tomu teraz končím s atletikou, športom, ktorý som hlboko milovala. Sklamala som priateľov, rodinu, fanúšikov," konštatovala zdrvená Jonesová na súde. Bezprostredne potom oznámila koniec kariéry, počas ktorej niekoľkokrát získala titul majsterky sveta a medzi jej trofejami nechýbali ani tri zlata zo Sydney. Tie však - rovnako ako dve bronzové medaily z rovnakých hier a zlato a striebro zo svetového šampionátu z Edmontonu 2001 - musela Jonesová vrátiť.

Zostali jej síce tri tituly majsterky sveta, ktoré získala na šampionátoch v Aténach 1997 a v Seville 1999, aj nad tými sa ale dodnes vznášajú pochybnosti.

Jonesová, ktorá má po matke korene v Belize, sa pôvodne venovala aj basketbalu, atletika ale nakoniec zvíťazila. Už v roku 1992 mohla ako šestnásťročná cestovať na OH ako náhradníčka do štafety, ale odmietla. Pred Atlantou 1996 si zlomila nohu a na olympiádu sa tak dostala až v roku 2000, medzitým slávila úspechy na MS i veľkých mítingoch. V roku 2003 však prepukol škandál s anabolickým steroidom THG z laboratória BALCO, ktorej zákazníkmi bola aj Jonesová a jej partner Tim Montgomery.

Ešte v roku 2005 ale všetky podozrenia odmietala. "Viem naisto o jedinej osobe, ktorá nikdy nedopovala - a tou som ja!" tvrdila. O rok neskôr ale bola na americkom šampionáte pozitívne testovaná na EPO a jej dopingová minulosť ju dohnala. V januári 2008 ju súd poslal na šesť mesiacov do väzenia kvôli tomu, že klamala o dopingu a kryla Montgomeryho v kauze s falšovaním šekov. Po odpykaní trestu sa vrátila k športu, v rokoch 2009 až 2010 hrala profesionálne basketbalovú ligu WNBA.

Pestrý mala Jonesová tiež súkromný život. V roku 1998 sa vydala za guliara C. J. Huntera, ale v roku 2002 sa rozviedli. Neskôr žila s Montgomerym a v júni 2003 sa im narodil syn. Kariéru Huntera aj Montgomeryho pritom tiež ukončil dopingový škandál. V roku 2007 sa vydala za šprintéra z Barbadosu Obadeleho Thompsona, s ktorým má dve deti.


Tagy: Marion Jonesová doping

Zdroj:
ČTK
Foto:
TASR/AP/Adam Butler

DISKUSIA