Nadal šokoval svet, počuť len samé chválospevy: Ide o najväčší čin v dejinách športu!

Rafael Nadal získal 20. grandslamový titul
Rafael Nadal získal 20. grandslamový titul

PARÍŽ - Grandiózny výkon Rafaela Nadala vo finále Roland Garros 2020 katapultoval španielskeho tenistu k zisku jubilejného 20. grandslamového titulu. Na parížskej antuke sa ako druhý nasadený stal trinástykrát v kariére víťazom mužskej dvojhry, keď z pozície obhajcu titulu zdolal vo finále turnajovú jednotku Novaka Djokoviča 6:0, 6:2, 7:5. Spôsob, akým zmietol z Kurtu Philippa Chatriera srbského rivala, si tenisoví priaznivci budú veľmi dlho pamätať.

Prvý set trval 45 minút a zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu v ňom inkasoval "kanára". Ani nie preto, žeby hral zle, ale 34-ročný Nadal v ňom bol jednoducho fenomenálny. Očakávalo sa, že ťažké chladné podmienky budú viac vyhovovať Djokovičovi, opak bol však pravdou. "Vôbec nerobil chyby. Neminul žiadnu loptičku a všetko mi vrátil. Absolútne ma prehral. Obdivujem veľa vecí, ktoré dokázal, ale toto zo všetkého najviac. Za celý život prehral na Roland Garros dva zápasy. Má 13 titulov. Čo viac povedať? Použijete akýkoľvek superlatív a on si ho určite zaslúži," vystrúhal Djokovič víťazovi kompliment.

Nadal získal 20. grandslamový titul a vyrovnal rekordný zápis Švajčiara Rogera Federera. V nedeľu vyhral jubilejný 100. zápas na parížskom turnaji a svojich 13 titulov na ňom dokázal vtesnať do rokov 2005 až 2020. Švajčiar sa na sociálnej sieti poponáhľal s gratuláciou a dodal: "Tlačíme jeden druhého k lepším výkonom. Dúfam, že číslo 20 je len ďalší krok v pokračovaní cesty nás oboch." Na tlačovej konferencii pre šampióna Nadal označil víťazstvo za "nádherné".

"Rád by som ukončil kariéru ako hráč, ktorý má najviac grandslamových titulov. O tom nepochybujte. Pre mňa vyrovnanie Rogerovho rekordu znamená veľmi veľa. Som teraz nadšený, že ho zdieľame spolu, svedčí to o našom dlhoročnom súperení a je to skvelá rivalita," vyjadril sa Nadal a priznal, že pred turnajom mal isté pochybnosti: "Ak by ste mi pred mesiacom a pol povedali, že opäť získam túto trofej, odpovedal by som, že to tento rok pravdepodobne bude veľmi ťažké. Pre mňa sú pochybnosti dobré, pretože to znamená, že samého seba nepovažujem za príliš dobrého. Tento rok bol ťažký pre každého a ani moja príprava na tento turnaj nebola perfektná. Osobná satisfakcia je ale veľká. Toto naozaj neboli podmienky, aké by som si niekedy vybral."

Názor na mimoriadny výkon Španiela pripojil aj šéf Roland Garros Guy Forget: "To, že niekto zvíťazí tu v Paríži trinásťkrát, predstavuje v mojich očiach rekord, ktorý nikto neprekoná. Je to ďaleko za hranicou toho, čo by si ktokoľvek z nás pred desiatimi rokmi dokázal predstaviť. Pre mňa ide o najväčší čin v dejinách športu. Už kvôli tomu, že priemerná hráčska kariéra trvá asi 15 rokov, tak to len ťažko chápem. Björn Borg u nás zvíťazil šesťkrát a Rafa to viac ako zdvojnásobil."


Tagy: Rafael Nadal Novak Djokovič Guy Forget

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/AP/Michel Euler; Video: Youtube

DISKUSIA