Česko pred Škótskom rozoberá koronavírus: Naši susedia prišli o trénera aj jedného reprezentanta!

Tréner českej reprezentácie Jaroslav Šilhavý
Tréner českej reprezentácie Jaroslav Šilhavý

PRAHA - Jeden hráč českej futbalovej reprezentácie a hlavný kouč Jaroslav Šilhavý dnes mali pozitívny test na nový koronavírus. Obaja boli umiestnení do karantény, kouč je bez príznakov choroby.

Český národný celok aj napriek dvom novým prípadom nákazy dostal od hygieny povolenie v utorok odletieť na stredajší zápas Ligy národov v Škótsku. Mužstvo povedie asistent trénera Jiří Chytrý.

Český reprezentačný tím ešte doplnia štyria hráči z náhradného výberu z českej ligy, ktorý bol zložený cez víkend a pripravoval sa pod vedením kouča osemnástky Davida Holoubka. Mená dodatočne povolaných oznámi Futbalová asociácia ČR (FAČR) v utorok ráno. Novinárom to povedal tlačový hovorca FAČR Michal Jurman.

Český národný celok dnes v Prahe absolvoval po návrate z Izraela, kde v nedeľu zvíťazil 2:1, ďalšie testovanie. Pôvodne sa mal z Haify presunúť rovno do Škótska, plány ale zmenili problémy s koronavírusom. Odbery na Cypre, kde sa tím chystal po stredajšej výhre 2:1 v príprave nad domácim výberom, totiž odhalili troch pozitívnych hráčov a jedného s nepreukázateľným výsledkom.

V Izraeli českej reprezentácii chýbali kapitán Bořek Dočkal, útočník Adam Hložek, záložník Antonín Barák, obranca Filip Novák a z kapacitných dôvodov gólman Filip Nguyen. Deviatka z 18 hráčov sa kvôli sobotňajším kontrolným testom presunula z Cypru do Izraela až v deň zápasu malým lietadlom.

"Pozitívnou správou po dnešnom pretestovaní českej reprezentácie je rozhodnutie hygienických autorít o tom, že sa v utorok do Škótska vydá pôvodne nominovaný A-tím. Nebude sa to ale bohužiaľ týkať dvoch osôb, ktoré boli počas pretestovania pozitívne. Ide o jedného hráča a o hlavného trénera Jaroslava Šilhavého. Obaja boli umiestnení do karantény a riadia sa teda pokynmi príslušnej hygienickej stanice. Jaroslav Šilhavý je v tejto chvíli bez príznakov," uviedol Jurman. Mená pozitívne testovaných hráčov FAČR nezverejňuje.

V zálohe bol pripravený tím náhradníkov, ak by pôvodný výber nemohol z nariadenia hygieny do Škótska odcestovať. V širšej nominácii bolo 32 mien, z ktorých realizačný tím vyberie na doplnenie pôvodného mužstva štvoricu hráčov. Určite by malo ísť aspoň o jedného útočníka. Do Škótska odletí 23 hráčov vrátane futbalistu s nepreukázateľným výsledkom z Cypru, ktorý už dnes bol negatívny. "Mená hráčov, ktorí tím doplnia, oznámime ráno, až keď ich tréneri finálne vyberú a oznámime to klubom," uviedol hovorca českej reprezentácie Petr Šedivý.

Nakoniec nedošlo na scenár zo septembra, keď pôvodný výber musel po víťazstve 3:1 na Slovensku do izolácie kvôli dvom pozitívnym testom členov realizačného tímu. FAČR pre následné domáce stretnutie so Škótskom narýchlo poskladala nové mužstvo výhradne z českej ligy a improvizovaná zostava pod vedením zastupujúceho trénera Holoubka smolne prehrala 1:2.

Do tímu zasiahol koronavírus už na zraze v Prahe minulý pondelok. Prvá vlna testov odhalila jedného nakazeného hráča z Plzne a kompletná trojica z Viktorie, záložníci Jan Kopic s Lukášom Kalvachom a útočníkom Zděnkom Ondrášekom, musela opustiť mužstvo.


Tagy: Česko Škótsko Jaroslav Šilhavý Jiří Chytrý

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Ariel Schalit

DISKUSIA