Na Slovensku vyrastie svetový unikát: Kuzminová hovorí o podmienkach, ktoré sama nemala

Olympijská víťazka v biatlone a ambasádorka kolieskovej dráhy na Králikoch Anastasia KuzminováOlympijská víťazka v biatlone a ambasádorka kolieskovej dráhy na Králikoch Anastasia Kuzminová Zdroj: TASR/Ján Krošlák

BANSKÁ BYSTRICA – Slovenský zväz biatlonu (SZB) predstavil v stredu v Banskej Bystrici plán výstavby novej kolieskovej dráhy na Králikoch. Realizovať sa má v areáli, v ktorom postavilo Vojenské športové centrum Dukla strelnicu pre biatlonistov. K nej pribudne 1200-metrová asfaltová trať, ktorá sa počas zimných mesiacov oveľa ľahšie zasneží a využije i v rámci prírodného snehu. Ten sa upraví pre bežecké účely na lyžiach.

"Strelnicu vlastní armádna Dukla, Slovenský zväz biatlonu bude vlastniť novú kolieskovú dráhu. O ňu sa následne postará Dukla cez podporu ministerstva obrany, ktoré zabezpečí nákup komunálnej a čistiacej techniky. Vo finále tak vznikne na Králikoch nový biatlonový areál. Využije ho najmä naša mládež. Zväz to nebude stáť žiadne finančné prostriedky, pretože kolieskovú dráhu vybuduje náš sponzor a starostlivosť preberie Dukla," uviedol na stredajšej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici prezident SZB Peter Vozár.

Na Králikoch vznikne prvá ekologická koliesková dráha na svete, pretože asfalt bude obsahovať zhodnotené plasty. "Sú to najmä vrchnáčiky z plastových fliaš a tvrdšie plasty, ktoré sú vhodným materiálom do asfaltu a nie sú na trhu zaujímavé pre recykláciu. Náš projekt sa zameral na tento druh plastu, celkovo pôjde na Králiky do asfaltu až desať ton tohto ekologického materiálu. Na svete takáto trať ešte nie je," povedal konateľ spoločnosti Viakorp Ján Bohovic, ktorý odhaduje náklady na 300-tisíc eur, pričom práce potrvajú maximálne dva mesiace.

Zľava prezident Slovenského zväzu Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/Ján Krošlák

V Banskej Bystrici podpísali v stredu zástupcovia SZB s obcou Králiky a investorom Memorandum o spoluprácu pri vybudovaní kolieskovej dráhy na Králikoch. Predpokladá sa, že už na prelome rokov 2021/2022 by ju mohli využívať športovci a mládež i počas zimných mesiacov. "V tretej etape bude nutné v tomto areáli vybudovať sociálne zázemie, aby sa mali kde pretekári prezliecť, pripraviť sa na tréning a po tréningu dať do poriadku. Čiže aby nechýbali toalety, prezliekareň, určité zázemie pre športovcov. Túto etapu by sme chceli realizovať buď za podpory ministerstva obrany, alebo cez Fond na podporu športu. V štvrtej etape Slovenský zväz biatlonu presunie niektoré snežné delá na Králiky po skončení zasnežovania národného biatlonového areálu v Osrblí, napríklad v polovici decembra. Následne sa o údržbu tratí postará mesto v spolupráci s VŠC Dukla," ozrejmil ďalšiu fázu obnovy prezident SZB Vozár.

Realizáciu výstavby novej kolieskovej dráhy i prezentované plány víta ambasádorka projektu na Králikoch, trojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová: "Zvlášť v tejto pandemickej situácii, ktorá vládne vo svete, chcem vyzdvihnúť tento projekt. Nechcem, aby šport umieral. Prajem si, aby biatlonová mládež mala dobré podmienky, ktoré som ja nemala k dispozícii. O to viac bojujem za túto myšlienku. Novú kolieskovú dráhu môžu využiť všetky deti, ktoré chcú športovať. Ja som už strelnicu na Králikoch stihla využívať ako aktívna pretekárka. Je tam totiž od roku 2016. Vďaka nej som sa po druhej materskej dovolenke dokázala vrátiť v dobrej forme do súťažného kolotoča a vystrieľať tak moje krásne štyri nuly pri víťazstve v stíhacích pretekoch na podujatí Svetového pohára v Osle minulý rok. Práve na Králikoch som popracovala na streľbe v rámci domácich sústredení."

Olympijská víťazka v biatlone Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Anastasia Kuzminová SZB Peter Vozár Ján Bohovic
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Ján Krošlák
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články