Najlepší lyžiari sveta znovu v akcii: Vlhová môže využiť absenciu Shiffrinovej na triumf

Petra Vlhová
Petra Vlhová

SÖLDEN - Sezóna Svetového pohára 2020/2021 odštartuje počas nadchádzajúceho víkendu bez najväčšej hviezdy súčasného alpského lyžovania. Američanka Mikaela Shiffrinová vynechá súťaž v Söldene pre zranenie chrbta, chýbať však nebude jej slovenská rivalka Petra Vlhová. Medzi mužmi avizuje útok na veľký glóbus vlaňajší víťaz otváracieho obrovského slalomu Alexis Pinturault z Francúzska, ktorý v lete prekonal koronavírus.

Práve pre pandémiu ochorenia COVID-19 sa úvodné podujatie nekoná v posledný októbrový víkend ako tradične, ale o týždeň skôr. Organizátori ho predsunuli, aby sa účastníci SP nemiešali s bežnými turistami a Rakúsky lyžiarsky zväz (ÖSV) prijal viaceré opatrenia v spolupráci s Medzinárodnou lyžiarskou federáciou (FIS) a miestnym organizačným výborom. Pomôcť im môže tiež odľahlosť ľadovca Rettenbach, ku ktorému vedie jediná prístupová cesta. Približne 1500 účastníkov podujatia bude rozdelených do štyroch "bublín" pre športové tímy, médiá, pracovníkov a hostí, tie by mali byť v kontakte iba v najnutnejších prípadoch. Platia pravidlá o bezpečných rozstupoch, nosení ochranných masiek a ďalších hygienických opatreniach.

Do rakúskeho strediska sa od piatka do nedele dostanú iba akreditované osoby s negatívnym testom na koronavírus nie starším ako 72 hodín. Preteky sa uskutočnia bez prítomnosti divákov, z finančného hľadiska sú pre chod prestížneho seriálu najpodstatnejšie príjmy zo živých televíznych prenosov. Rakúšanom sa už počas pandémie podarilo usporiadať podujatia motoristických seriálov MS F1 či MotoGP, ako aj minulotýždňové majstrovstvá sveta v horskej cyklistike. "Najťažšie je plánovanie v neistote. Čo platilo včera, nemusí platiť zajtra. Už veľa nachystaných vecí sme museli zhodiť zo stola," citovala agentúra APA Ruperta Stegera z ÖSV, ktorý pracuje na prípravách od júla. Uvedomuje si, že takisto ako pri iných odvetviach bude kľúčové zvládnuť začiatok sezóny. Už 55. ročník SP bude v každom prípade špecifický, FIS zrušila novembrové i decembrové súťaže v Severnej Amerike. "Nič sa nedá zaručiť na sto percent, ale každý zainteresovaný človek musí pamätať, že Svetový pohár je o jeho profesionálnej a osobnej zodpovednosti. Všetko sa môže zrútiť, ak sa rozšíri nákaza," dodal Steger.

Skorší úvod nestihne Shiffrinová, ktorá sa zranila na prelome septembra a októbra na tréningu. "Napriek všetkej tohtoročnej neistote sme len niekoľko dní od začiatku sezóny a z toho sa treba tešiť. Môj návrat sa síce trocha odkladá, ale aj tak sa nemôžem dočkať veľkého štartu SP. Všetkým pretekárom v Söldene želám iba to najlepšie a vidíme sa čoskoro," napísala 25-ročná Američanka na facebooku. V seriáli sa nepredstavila od januára, keď tragicky zahynul jej otec, návrat plánovala už v marci, no vo švédskom Are sa nelyžovalo pre rozmáhajúcu sa pandémiu: "Dostala som odporúčanie vynechať Sölden, aby som neprišla o zvyšok ročníka. V Söldene som súťažila osemkrát za sebou, takže je prinajmenšom frustrujúce a zvláštne, že tam teraz nebudem. Budem však sledovať a podporovať reprezentačných kolegov."

Senzačné víťazstvo z vlaňajška bude v sobotu (10.00/13.00) obhajovať Novozélanďanka Alice Robinsonová, ktorá v otváracích pretekoch predznamenala pestrý vývoj v obrovskom slalome, kde sa z víťazstva radovalo dovedna päť lyžiarok. Po Robinsonovej to boli aj Talianky Marta Bassinová a Federica Brignoneová, Vlhová a Shiffrinová. Tieto štyri ženy zvýraznili parametre technicky najnáročnejšej alpskej disciplíny tým, že všetky sa v celkovom hodnotení SP umiestnili v najlepšej päťke. Brignoneová na záver neúplného ročníka okrem sezónnych trofejí za "obrák" a kombináciu ukoristila tiež veľký glóbus.

Po rokoch 2017 a 2018, keď nepriaznivé počasie znemožnilo nedeľňajšie súťaže, sa vlani na ľadovec Rettenbach dostali aj muži. Rovnako ako v roku 2016 zvíťazil Pinturault a po konci kariéry fenomenálneho Rakúšana Marcela Hirschera potvrdil úlohu jedného z najväčších adeptov na zisk veľkého glóbusu. V skrátenej sezóne ho však v celkovom poradí o 54 bodov predstihol Nór Aleksander Aamodt Kilde a Pinturault skončil na druhom mieste druhýkrát za sebou. O to väčšiu motiváciu má 29-ročný Francúz teraz, k štyrom oficiálnym malým glóbusom za kombináciu (2016, 2017, 2019, 2020) chce pridať ešte väčšie úspechy: "Túžim dosiahnuť čo najviac víťazstiev, aby som mohol bojovať o veľký glóbus. Vzhľadom na situáciu s koronavírusom sa však všetko môže veľmi rýchlo zmeniť a moje plány môžu dostať veľké trhliny."

Pinturault sa rozhodol cestovať už do Söldenu napriek tomu, že v lete absolvoval kratšiu prípravu než zvyčajne. "Tento rok som až toľko nenalyžoval, takže v Söldene možno ešte nebudem v stopercentnej forme. To nevadí, potom bude dostatok času do ďalších pretekov. Hoci sme v lete nemohli ísť trénovať na južnú pologuľu, príprava bola vydarená," dodal francúzsky reprezentant pre agentúru APA. K jeho najväčším konkurentom bude už v nedeľu (10.00/13.15), ale aj počas celej zimy, patriť Nór Henrik Kristoffersen, obhajca malého glóbusu za "obrák".


Tagy: Petra Vlhová Alexis Pinturault Mikaela Shiffrinová

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Pier Marco Tacca

DISKUSIA