VIDEO Majster sveta opäť nenašiel v časovke premožiteľa, Sagan sa v boji o body nešetril

Filippo GannaFilippo Ganna Zdroj: SITA/AP/Gian Mattia D'Alberto/LaPresse

VALDOBBIADENE - Talian Filippo Ganna z Ineosu-Grenadiers zvíťazil v sobotňajšej 14. etape cyklistických pretekov Giro d'Italia, ktorou bola individuálna časovka na 34,1 km z Conegliana do Valdobbiadene. Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil 47. priečku s mankom 4:39 min.

Úradujúci majster sveta v individuálnej časovke zajazdil čas 42:40 min a na podujatí si pripísal tretie víťazstvo. To prvé pre neho prišlo v 1. etape, ktorou bola individuálna časovka na 15,1 km. Druhé sa zrodilo po úniku v 5. etape. Na druhom mieste skončil v sobotu dvojnásobný majster sveta v časovke z rokov 2018 a 2019 a tímový kolega Gannu, Austrálčan Rohan Dennis s odstupom 26 sekúnd. Tretia priečka patrila Američanovi Brandonovi McNultymu z tímu SAE Emirates (+1:09).

Sagan sa nešetril, keďže v hre boli aj body do súťaže o cyklámenový dres. V boji proti chronometru predviedol kvalitný výkon, no napokon žiadne body nezískal. To isté však platí aj o jeho priamom konkurentovi v bodovacej súťaži, Francúzovi Arnaudovi Demareovi, ktorý obsadil 50. priečku, keď zajazdil o osem sekúnd horší čas ako Sagan.

Peter Sagan v časovke Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Massimo Paolone/LaPresse

Druhá časovka 103. ročníka Gira d'Italia mala náročnejší profil ako tá prvá. Onedlho po štarte čakal na cyklistov výstup na Muro di Ca del Poggio, ktorý mal 1,1 km a priemerný sklon 11,8 percenta. Tam čakala horská prémia štvrtej kategórie. Z výšky 238 metrov nad morom potom jazdci pokračovali zvlneným terénom a tesne pred finišom ich čakal ešte nebodovaný výstup na San Pedro di Barbozza, ktorý sa nachádza vo výške 324 metrov nad morom.

Ganna od úvodu v časovke viedol. Po prvom medzičase, ktorý bol na horskej prémii, viedol pred Dennisom o sekundu. V polovici trate mal pred svojím tímovým kolegom päťsekundový náskok, no začalo byť zreteľné, že Dennis bude jeho jediným vážnym súperom. Na treťom medzičase mal už Talian pohodlný náskok 18 sekúnd. "Každé víťazstvo sa počíta. Na Gire máme veľmi silný tím, víťazíme a sme veľmi spokojní. Do prvého stúpania som vošiel s veľkou intenzitou a potom mi už iba stačilo držať si tempo až do cieľa. Záverečná časovka v Miláne ma samozrejme zaujíma, budem musieť nejako pošetriť sily v horách," povedal v cieli víťaz etapy.

Z aktérov boja o celkové prvenstvo zajazdil najlepšie muž v ružovom, Portugalčan Joao Almeida z Deceunincku QuickStep stratil na víťaza 1:31 min a obsadil šiestu priečku. Celkovo druhý Holanďan Wilco Kelderman zo Sunwebu zaznamenal o 16 sekúnd horší čas a 9. pozíciu, Pello Bilbao z Bahrainu McLaren stratil na Almeidu minútu a 22 sekúnd a skončil na 22. mieste.

Výsledky 14. etapy (Conegliano - Valdobbiadene, 34,1 km):
1. Filippo Ganna (Tal./Ineos Grenadiers) 42:40 min, 2. Rohan Dennis (Aus./Ineos Grenadiers) +26 s, 3. Brandon McNulty (USA/SAE Emirates) +1:09 min, 4. Thomas De Gendt (Belg./Lotto Soudal) +1:11, 5. Josef Černý (ČR/CCC) +1:16, 6. Joao Almeida (Portug./Deceuninck-Quickstep) +1:31, 7. Tanel Kangert (Est./Education First) +1:33, 8. Jonathan Castroviejo (Šp./Ineos Grenadiers) +1:44, 9. Wilco Kelderman (Hol./Sunweb) +1:47, 10. Jan Tratnik (Slovin./Bahrain Merida) +2:00,... 47. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +4:39

celkové poradie: 1. Almeida 54:28:09 h, 2. Kelderman +56 s, 3. Bilbao +2:11 min, 4. McNulty +2:23, 5. Vincenzi Nibali (Tal./Trek-Sefagredo) +2:30, 6. Rafal Majka (Poľ./Bora-Hansgrohe), 7. Domenico Pozzovivo (Tal./NTT) obaja +2:33, 8. Fausto Masnada (Tal./Deceuninck Qucickstep) +3:11, 9. Patrick Konrad (Rak./Bora-Hansgrohe) +3:17, 10. Jai Hindley (Aus./Sunweb) +3:33,... 70. SAGAN +1:33:22 h

bodovacia súťaž: 1. Arnaud Demare (Fr./Groupama-FDJ) 221 bodov, 2. SAGAN 184, 3. Almeida 83

vrchárska súťaž: 1. Ruben Guerreiro (Portug./EF Pro Cycling) 87 bodov, 2. Giovanni Visconti (Tal./Vini Zabu) 76, 3. Ganna 48,... 14. SAGAN 15

Viac o téme: Peter Sagan Giro d'Italia Filippo Ganna