VIDEO Vlhová na pódiu už aj v Söldene: O to viac ma mrzí to prvé kolo

Slovenská lyžiarka Petra VlhováSlovenská lyžiarka Petra Vlhová Zdroj: TASR - Martin Baumann

SÖLDEN - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v prvej súťaži novej sezóny zjazdárskeho Svetového pohára na treťom mieste. V sobotnom obrovskom slalome v rakúskom Söldene po desiatom mieste v prvej jazde sa v tej druhej posunula vďaka najrýchlejšiemu času kola.

Vyhrala Talianka Marta Bassinová a slávila svoj druhý triumf kariéry. "Máme úžasný tím a počas celého leta sme pracovali naozaj tvrdo. Toto je výsledok našej roboty. Som nesmierne hrdá, odštartovali sme ideálne, takto by to mohlo pokračovať. Pôjdem od pretekov k pretekom a uvidíme, kam nás to zavedie na konci," konštatovala Bassinová. Uspela pred svojou krajankou Federicou Brignoneovou (+0,14 s). Vlhová, ktorá dosiahla 35. pódiové umiestnenie kariéry v SP, zaostala sekundu a 13 stotín.

Marta Bassinová, Federica Brignoneová Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

Vlhovej ľadovcové štarty SP nesedeli a vlani ako úradujúca majsterka sveta v söldenskom obrovskom slalome skončila štrnásta. Teraz hrozil opäť výsledok hlboko pod jej možnosti, keď sa v prvej jazde nedokázala stotožniť s náročnými podmienkami. Mimoriadne ťažký svah s dlhými "zatvorenými" úsekmi pokryla v hornej časti hmla, z ktorej však slovenská pretekárka vyšla do prvého medzičasu ešte s relatívne nízkou stratou 31 stotín.

Petre Vlhovej v druhom kole zažiarilo na trať slnko a 25-ročná zjazdárska superstar nasadila už v hornom úseku optimálne tempo. Vošla ním do strmého previsu tak, že tiahle oblúky rysovala agresívnejšie a napriek tomu takmer nerobila drobné chybičky, len raz ju viditeľne trochu rozhodilo v pozícii hornej časti tela. Na medzičasoch jasne dominovala a v cieli jej na zeleno zasvietila hodnota 1,34 s.

Petra Vlhová Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Giovanni Auletta

Najrýchlejší čas 2. kola Vlhovej vydržal až do konca a žiadna súperka ho vážnejšie neohrozila. Najbližšie bola Brignoneová (+0,45), Bassinovej na celkové víťazstvo stačil piaty najlepší druhý čas (+0,89). Slovenská pretekárka referovala: "Urobila som, čo som chcela a čo som mala v pláne, dala som najlepšie druhé kolo. Som spokojná s tým, že som to vytiahla na tretie miesto. Mrzí ma o to viac to prvé kolo, ale už to nezmením. Veľmi sa teším, že som konečne bola v Söldene na pódiu."

Po treťom mieste zostane slovenský realizačný tím v Söldene trénovať, potom sa na ďalšiu časť Svetového pohára presunie do Fínska. "Budeme tu tri dni. Nebol to plán, ale u nás sa nikdy nevie, čo bude. Ale zostávame tu," uzavrela Vlhová.

Viac o téme: Petra Vlhová Marta Bassinová