VIDEO Černý rozjasal Česko po dlhých ôsmich rokoch: Neveril som tomu až do posledných metrov!

Josef Černý a jeho víťazné oslavy v cieli 19. etapyJosef Černý a jeho víťazné oslavy v cieli 19. etapy Zdroj: SITA/AP - Fabio Ferrari

ASTI - Cyklista Josef Černý vybojoval na Gire d'Italia prvé české etapové víťazstvo po ôsmich rokoch. Jazdec stajne CCC vyhral po samostatnom úniku skrátenú 19. etapu, ktorá bola po protestoch pretekárov kvôli nepriaznivému počasiu upravená na dĺžku 124,5 kilometra. Do cieľa v Asti došiel Čierny s náskokom 18 sekúnd pred Belgičanom Victorom Campenaertsom.

Hlavný pelotón so všetkými favoritmi dorazil s odstupom takmer dvanástich minút. Ružový dres uhájil Wilco Kelderman z Holandska. Pred Austrálčanom Jaieom Hindleyom ďalej vedie o 12 sekúnd.

Čierny si hneď v úvode naskočil do pôvodne trojčlenného úniku, ktorý sa postupne rozrástol až na 14 jazdcov. V závere zostala na čele šesťčlenná skupina. Český jazdec zaútočil približne 23 km pred cieľom v miernom stúpaní. Postupne si vypracoval náskok cez 20 sekúnd a v koncovke potvrdil časovkárske kvality.

Po dojazde si Černý pochvaľoval, ako spolu jazdci v úniku po celý deň spolupracovali. "Na konci to bolo o tom, kto bude mať lepšie nohy. Som hrozne šťastný. Stále tomu nemôžem uveriť, všetko sa stalo tak rýchlo. Bolo to neuveriteľné, ani to neviem opísať," povedal v rozhovore v cieli Černý. Na tohtoročnom Gire sa zatiaľ blysol piatym a šiestym miestom v časovkách. Tretia jazda proti chronometru čaká pelotón v záverečný deň v Miláne.

Až do poslednej chvíle Černý neveril, že etapové víťazstvo vybojuje. "Neveril som tomu až do posledných 500 metrov. Na posledných desiatich kilometroch som mal síce stále 25 až 30 sekúnd náskok, ale bolo to proti vetru," uviedol Černý, ktorý potom prešiel cieľom s hlavou v dlaniach. "Dal som do toho všetko a bolo to neuveriteľné, prejsť cieľovou páskou ako prvý. Dnes som si splnil sen," dodal.

Skrátenie etapy po ranných protestoch cyklistov uvítal. "Mali sme za sebou tri naozaj veľmi ťažké dni v horách a dnes veľmi pršalo. Som rád, že to usporiadatelia skrátili, ale aj tak to bol ťažký deň. História sa nebude pýtať, či som vyhral kratšiu alebo dlhšiu etapu," konštatoval.

Josef Černý a jeho Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP - Fabio Ferrari

Campenaerts, ktorý bol s Černým v úniku už od počiatku, nastúpil súperom kilometer pred cieľom a došiel si samostatne pre druhé miesto. Súboj zvyšnej štvorice o tretiu priečku vyhral s odstupom 26 sekúnd za víťazom domáci Jacopo Mosca.

O dosiaľ posledné české víťazstvo na Gire d'Italia sa postaral Roman Kreuziger, ktorý v roku 2012 ovládol 19. etapu z Trevisa do Alpe di Pampeago. Na niektorom z pretekov Grand Tour naposledy triumfoval Zdeněk Štybar, ktorý vyhral 6. etapu z Abbeville do Le Havru na Tour de France 2015.

Viac o téme: 19. etapa CCC Josef Černý