Ďalší škandál v cyklistike! Protest na Vuelte, na čelo odporcov sa postavil Chris Froome

Chris FroomeChris Froome Zdroj: SITA/AP Photo/Alvaro Barrientos

VILLAVICIOSA - Cyklisti na Vuelte pred štartom dnešnej 11. etapy krátko protestovali proti piatkovým výsledkom.

Vadilo im, že komisári zmenili po dojazde pravidlá, podľa ktorých sa určujú odstupy. Viedlo to k tomu, že Ekvádorec Richard Carapaz stratil červený dres lídra a do čela priebežného poradia sa vrátil Slovinec Primož Roglič.

Piatková 10. etapa bola vedená ako rovinatá. V prípade etáp, o ktorých sa predpokladá hromadný špurt do cieľa, sa podľa pravidiel Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) započítava cyklistom strata až vtedy, keď sú medzi skupinami viac než trojsekundové rozostupy. Etapa však končila polkilometrovým prudkým stúpaním a komisári sa niekoľko minút po dojazde rozhodli pravidlá upraviť a stanovili, že sa budú odstupy započítavať už vtedy, kedy bude medzi jazdcami viac ako sekundový rozostup.

Ak by platili pôvodné pravidlá, Carapaz by o červený dres neprišiel, pretože by etapu dokončil v rovnakom čase ako víťazný Roglič. Niekoľko minút po dojazde ale komisári určili, že Carapazova skupina dostane trojsekundovú stratu, vďaka čomu sa do čela priebežného poradia posunul obhajca minuloročného víťazstva Roglič. Slovinec má rovnaký čas ako jeho ekvádorský rival, ale lepšie výsledky v etapách.

Dnešný protest v neutrálnom úseku po slávnostnom štarte etapy viedol bývalý víťaz Vuelty Chris Froome, ktorý je Carapazovým kolegom z tímu Ineos Grenadiers. Slávny britský cyklista zastavil a diskutoval s vedením pretekov vrátane riaditeľa Javieraa Guillena. Okolo štvornásobného šampióna Tour de France sa zhromaždili aj ďalší jazdci z tímov Movistar či Rogličovho Jumbo-vismo. Pelotón sa následne po zhruba desaťminútovej diskusii rozbehol v ústrety náročnej horskej etape s piatimi kategorizovanými stúpaniami.

Viac o téme: Chris Froome Vuelta
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP Photo/Alvaro Barrientos; VIDEO: Youtube
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá